Michelangelo Buonarroti Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

0
108
Michelangelo Buonarroti

Meşhur Davut heykelinin heykeltraşı, Sistina Şapeli’nin tavanının ressamı, Aziz Petrus Bazilikası’nın kubbesinin mimarı…

Michelangelo, 1475 yılında Floransa’nın güneyinde bir kasaba olan Caprese’de doğdu. Michelangelo’nun anısına günümüzde kasabanın ismi Caprese Michelangelo oldu.

Babası Ludovico di Lionardo Buorarroti’dir. Floransa’da en az Medici’ler kadar eski olduklarını her fırsatta çocuklarına hatırlatıyor. Altı yaşında annesini kaybetti.

Michelangelo, çocukluğunun bir kısmını, Arno vadisinde taş yontucularının köyü olan Settignano köyünde geçirdi. Pitti, Pazzi ve Medici’lerin sarayları gibi Floransa’da pekçok yapının taşı bu köyden gidiyordu. Michelangelo, yıllar sonra çocukluğundan dem vurarak keski ve çekiç sesleri arasında annemin sütünü emdim diyor. Eline ilk çekiç aldığında altı yaşındaydı.

Gençliğini Floransa’da geçirdi. Babası onun yün tüccarı olmasını istiyordu. O zamanlar Floransa’da en kazançlı meslek buydu. Bundan dolayı yüksek ücretler ödeyerek onu Urbino’ya gönderdi. Orada Maestro Francesco’ da eğitim aldı. Gramer, retorik ve Latince öğrendi.

Michelangelo, okulu bırakıp sanatçı olmak istedi. Ailesi istemese de, Michelangelo’ nun ısrarlarına dayanamadılar. O da diğer sanatçılar gibi bir ustanın yanında eğitim almaya başladı. 13 yaşında Domenico Ghirlando’ nun atölyesinde çalışmaya başladı. Burası bir resim atölyesiydi. Boya yapmayı, istediği tonları elde etmek için karışımların nasıl olacağını, fresko planları ve daha birçok şey öğrendi.

Burada, çok kısa sürede kendini ispatladı, hem ustasının hem de arkadaşlarının dikkatini çekmeyi başardı. Ancak, tam olarak istediği bu değildi. Eksik olan bir şeyler vardı.

Heykel Bahçesi

1489’da Lorenzo de Medici, Piazza San Marco ‘ya yakın bir bahçede heykeltıraş okulu açtı. Ghirlando, 14 yaşındaki Michelangelo’yu bu okula tavsiye etti.

Michelangelo’nun, bu heykel bahçesinde Lorenzo de Medici ile tanışması, sanatçının hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biridir. Michelangelo, orjinal bir Roma satir kafasına bakarak önündeki taşı yontuyordu. O kadar dalmıştı ki, arkasında bekleyen Lorenzo’ yu farketmedi. Önündeki taşı öyle bir yontuyordu ki, ojinal heykelden daha fazla detaya girmişti. Arkasında döndüğünde Lorenzo’nun gülümsemesiyle karşılaştı.

Bu olaydan sonra Michelangelo, Medici Sarayı’nda yaşayan sanatçılar arasında girdi. Burada kendine ait bir odası ve maaşı oldu. Beş boyunca Lorenzo ve ailesiyle aynı masada akşam yemeği yedi. Boticelli gibi. Belki ondan Leonardo da Vinci de aynı masaya oturmuştu.

Lorenzo’nun arkadaşları ile birlikte antik eserler okuyup tartıştıkları toplantılara (Platonik Akademi) katıldı. Sonraları bu toplantılar Michelangelo için ilham kaynağı oldu. Mesala, Sentorlar Savaşı frizi Ovid’ten uyarlanmıştır. Madonna Merdivenleri ‘nde ise Donatello’dan etkilenmiştir.

Lorenzo’dan sonra oğlu Piero zamanında, Mediciler Floransa’daki güçlerini kaybettiler ve sürgüne gönderildiler. Michelangelo da bu dönemde Floransa’dan ayrıldı, Roma’ya gitti.

Roma yılları

Michelangelo Roma’ya geldikten sonra ilk başyapıtı olan Pieta yaptı. Bu heykeli yaptığında henüz 25 yaşındaydı. Michelangelo’nun eserleri arasında sadece bu eser sanatçının imzasını taşıyor.

Meşhur Davut heykeli

Michelangelo Floransa’ya 1500 yılında tekrar döndü. Floransa Katedrali’nin atölyesinde kimisi kırk yıl önce Carrara’ dan getirilmiş mermerler vardı. Yaklaşık 5.5 metre boyunda büyük bir mermer bir kenara bırakılmıştı. Michelangelo’dan bu mermeri kullanarak dev bir Davut heykeli yapması teklif edildi.

Yaptığı eskizlerden birine şunları yazdı: “Davut sapanıyla ve ben de çekicimle.”

Michelangelo bu heykeli saplantı haline getirdi ve gece gündüz çalıştı. Yaptığı çalışmayı kimseye göstemedi. Tamamlanmadan birilerinin görmesinden korkuyordu. Sadece 18 ay içerisinde Davut heykelini tamamladı. Heykelin yeri için ilk önce Duomo’ nun tepesi düşünülse de, Vecchio Sarayı’nın önündeki platforma yerleştirilmesine karar verildi.

Tekrar Roma

Meichelangelo’ya tekrar Roma yolu göründü. 1506′ da Papa 2. Julius onu Roma’ya çağırdı. Bir katedral yapımı için onu görevlendirdi. Michelangelo, bunun için öcelikle Carrara’ ya gitti. Orada 6 ay kaldı. Kullanacağı mermer blokları tek tek seçti.

Vatikan’a döndüğünde burnuna kendisi hakkında entrika kokuları gelir. Korkar. Floransa’ ya döner.

Papa, Floransa’ nın ileri gelenlerini araya sokarak Michelangelo’ yı Roma’ ya gelmeye ikna etti. Bu arada başka bir iş daha teklif etti. Vatikan’ da bir şapel vardı, Sistina Şapeli. Şapelin duvarları Botticelli ve Ghirlandaio tarafından süslenmiş ancak tavan boştu. Papa ona tavanın süslenmesini teklif etti. Önceleri ressam olmadığını ileri sürerek bu işi kabul etmese de sonrasında Sistina Şapeli’nin tavanını boyamaya başladı. Michelangelo’nun Sistina Şapeli ‘ndeki hikayesini burada bulabilirsiniz: Sistina Şapeli: Freskoların Büyülü Dünyası

Başlıca Eserleri

 • Sentorlar Savaşı, 1490–1492 / Casa Buonarroti, Floransa.
 • Madonna Merdivenleri, 1490–1492 / Casa Buonarroti, Floransa.
 • Pieta, 1498–1499 / Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan.
 • Davut heykeli, 1501-1504 / Accademia, Floransa.
 • Sistina Şapeli tavan freskoları, 1508-1512 / Vatikan.
 • Ölmekte Olan Köle, 1513-1516 / Louvre Müzesi, Paris.
 • Madici Şapeli, 1520-1534 / Floransa.
 • Laurentian Kütüphanesi, 1524-1534 / Floransa.
 • Şafak heykeli, 1524-1531 / Medici Şapeli, Floransa.
 • Alacakaranlık heykeli, 1524-1531 / Medici Şapeli, Floransa.
 • Gece heykeli, 1526-1534 / Medici Şapeli, Floransa.
 • Gündüz heykeli, 1526-1534 / Medici Şapeli, Floransa.
 • Kıyamet freskosu, 1536-1541 / Sistina Şapeli, Vatikan.
 • Porta Pia, 1561-1564 / Roma.

Kaynaklar:

 • The Agony and The Ecstasy, Irving Stone.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here