Vatikan Gezilecek Yerler: Ya da Michalengelo’nun harikaları

0
1916
Vatikan
Vatikan

Vatikan dünyanın en küçük ülkesi. Roma ile iç içe bir yer. Roma’nın merkezinden metro veya yürüyerek herhangi bir kontrole uğramadan ulaşmak mümkün.

Vatikan, Katolik Hristiyanların dini merkezidir. Papa’nın sarayı da diyebiliriz. Papa ve pek çok kardinal burada yaşıyor.

Tarih boyunca Aziz Petrus Bazilikası da dahil bazı yapılar yıkılıp tekrar yapılmış. Son olarak Michelangelo yaptığı tasarımlarla adeta Vatikan’a damga vurmuş. Gezerken hayranlık uyandıran neredeyse herşeyin arkasında o var.

Bir Vatikan gezintisi müzelerden başlanmalı. Bazen saatlerce süren sıralar oluyor. Vatikan Müzeleri, Sistine Şapel, Aziz Petrus Bazilikası ve Aziz Petrus meydanı şeklinde bir rota izlenmesi ciddi zaman kazandıracaktır.

Vatikan Müzeleri

Vatikan müzeleri dünyanın en büyük sanat galerileri arasında yer alıyor. Özellikle çok zengin bir heykel koleksiyonuna sahip. Rönesans dönemi başta olmak üzere birçok başyapıta ev sahipliği yapıyor. Hatta bu başyapıtları yapan sanatçılara ilham veren antik dönem eserlerini de görebiliyorsunuz. Müzeler ve sergilenen eserler hakkında bazı notlar: Vatikan Müzeleri: Sergilenen Eserler ve Gezi Notları

Sistina Şapeli

Müzenin içerisinden direk Sistina Şapeli’ne geçiliyor. Vatikan’da en çok ziyaret edilen yer. Papa öldüğünde, kardinaller burada toplanıp yeni Papa’yı seçiyorlar. Şapel hakkında bu yazıya göz atabilirsiniz: Sistina Şapeli: Freskoların Gizemli Dünyası

Aziz Petrus Bazilikası

Dünyanın en büyük kilisesi. Yine Michelangelo’nun şaheserlerinden biri. Devasa bir yapı. Bazilika, Hz. İsa’nın havarilerinden ve ayrıca hristiyan dünyasının ilk Papa’sı olan Aziz Petrus’un mezarının üzerine inşa ediliyor. Bundan dolayı hristanlığın en kutsal kiliselerinden biri.

Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan.

Bazilikadan çıkmadan, alt kattaki mezarlık kısmında eski Papa’ların mezarları var. Burası genelde unutuluyor. Gezilmeden çıkılıyor.

Vatikan’nın belki de en çok hoşuma giden yeri Aziz Petrus bazilikasının kubbesi olmuştu. Harika bir Roma manzarası sunuyor. Ancak bunun için biraz yorulmayı göze almalısınız. Asansör olsa da yüzlerce basamak çıkılarak ulaşılıyor. Ama değiyor. Michelangelo’nun bu eserinin tepesinde dolanıyor, hem Roma’yı hem de Vatikan’ı yukardan keşfediyorsunuz.

St. Petrus Bazilikası’nın terasından görünen manzara.

Aziz Petrus Meydanı

Dairesel şekildeki bu meydan Bernini tarafından tasarlanmış. Meydanın tam ortasında bir dikilitaş bulunuyor. Etrafta dev sütunlar ve üzerlerinde dini figürler bulunan heykeller var.

Sabah saatlerinde başlayan Vatikan gezintim öğleden sonra 4 gibi bitti. Sadece müzeler kısmı biraz hızlı geçti. Onun dışında Vatikan’ın ziyarete açık hemen hemen heryerini görmüş oldum.

Vatikan müzelerinin çok kalabalık olması ve eserleri hızlıca geçmek durumunda kalmak benim için hayal kırıklığı oldu. Bazilikanın kubbesinden görülebilen muhteşem Roma manzarasına çıkış yolcuğu ise en unutulmaz anlardandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz