Vatikan Gezilecek Yerler: Ya da Michalengelo’nun harikaları

0
745
St. Petrus Bazilikası, Vatikan.

Vatikan dünyanın en küçük ülkesi. Roma ile iç içe bir yer. Roma’nın merkezinden metro veya yürüyerek herhangi bir kontrole uğramadan ulaşmak mümkün.

Vatikan, Katolik Hristiyanların dini merkezidir. Papa’nın sarayı da diyebiliriz. Papa ve pek çok kardinal burada yaşıyor.

Tarih boyunca Aziz Petrus Bazilikası da dahil bazı yapılar yıkılıp tekrar yapılmış. Son olarak Michelangelo yaptığı tasarımlarla adeta Vatikan’a damga vurmuş. Gezerken hayranlık uyandıran neredeyse herşeyin arkasında o var.

Bir Vatikan gezintisi müzelerden başlanmalı. Bazen saatlerce süren sıralar oluyor. Vatikan Müzeleri, Sistine Şapel, Aziz Petrus Bazilikası ve Aziz Petrus meydanı şeklinde bir rota izlenmesi ciddi zaman kazandıracaktır.

Vatikan Müzeleri- Şuana kadar gezerken en çok zorlandığım müzeydi diyebilirim. Çok fazla büyük olmayan bir alanda binlerce eser ve müzeyi gezen on binlerce kişi… Bazı yerlerde görevliler duraksama yapılmaması için uyarılar yapıyordu.

Vatikan Müzeleri

Sıra beklememek ve eserler hakkında biraz daha bilgi edinebilmek için rehber eşliğinde bir tura katıldım. Hızlıca müzeye girdik. Sonrası da hızlı oldu. İçerisi çok kalabalık. Birçok yeri hızlıca gezmek zorunda kaldık. Müzede daha çok vakit geçirmek isterdim.

Tekrar yolum düşerse, müzeye öğle saatinde biraz daha tenhalaştıktan sonra tura katılmadan girerim. Genelde insanlar daha çok gezmek için sabah saatlerinde geliyor ve kalabalık oluyor.

Vatikan müzeleri zengin bir heykel koleksiyonuna sahip. Öne çıkan eserlerden biri devasa Herkül heykeliydi.

Müzenin önemli sergilerden biri de haritalara ait. Haritaların sergilendiği alan özellikle tavandaki göz alıcı 3 boyutlu süslemelerle Sistine Şapel’e yaklaştığınızı söylüyor.

-Müzede sergilenen eserleri ayrı bir yazıda daha detaylı yazmayı düşünüyorum.-

Sistine Şapel- Müzenin içerisinden direk Sistine Şapel’e geçiliyor. Vatikan’da en çok ziyaret edilen yer. Papa öldüğünde kardinaller burada toplanıp yeni Papa’yı seçiyorlar.

Sistine Şapel, Vatikan.

Sistine Şapel’ in tavan süslemeleri için Michelangelo görevlendiriliyor. Tavanı arkaya eğilip sürekli yukarı bakarak, tek başına 4 yılda tamamlıyor. Sürekli yukarı bakmaktan o kadar etkileniyor ki, gelen mektupları havaya kaldırıp arkaya eğilmeden okuyamıyor.

Aziz Petrus Bazilikası- Dünyanın en büyük kilisesi. Yine Michelangelo’nun şaheserlerinden biri. Devasa bir yapı. Bazilika, Hz. İsa’nın havarilerinden ve ayrıca hristiyan dünyasının ilk Papa’sı olan Aziz Petrus’un mezarının üzerine inşa ediliyor. Bundan dolayı hristanlığın en kutsal kiliselerinden biri.

Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan.

Bazilikadan çıkmadan, alt kattaki mezarlık kısmında eski Papa’ların mezarları var. Burası genelde unutuluyor. Gezilmeden çıkılıyor.

Yer altı mezarlığı, Vatikan.

Vatikan’nın belki de en çok hoşuma giden yeri Aziz Petrus bazilikasının kubbesi olmuştu. Harika bir Roma manzarası sunuyor. Ancak bunun için biraz yorulmayı göze almalısınız. Asansör olsa da yüzlerce basamak çıkılarak ulaşılıyor. Ama değiyor. Michelangelo’nun bu eserinin tepesinde dolanıyor, hem Roma’yı hem de Vatikan’ı yukardan keşfediyorsunuz.

St. Petrus Bazilikası’nın terasından görünen manzara.

Aziz Petrus Meydanı- Dairesel şekildeki bu meydan Bernini tarafından tasarlanmış. Meydanın tam ortasında bir dikilitaş bulunuyor. Etrafta dev sütunlar ve üzerlerinde dini figürler bulunan heykeller var.

Sabah saatlerinde başlayan Vatikan gezintim öğleden sonra 4 gibi bitti. Sadece müzeler kısmı biraz hızlı geçti. Onun dışında Vatikan’ın ziyarete açık hemen hemen heryerini görmüş oldum.

Vatikan müzelerinin çok kalabalık olması ve eserleri hızlıca geçmek durumunda kalmak benim için hayal kırıklığı oldu. Bazilikanın kubbesinden görülebilen muhteşem Roma manzarasına çıkış yolcuğu ise en unutulmaz anlardandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here