Ana Sayfa Fransa Paris Şanzelize Caddesi: Paris’te Bir Gezinti

İlginizi Çekebilir

Şanzelize Caddesi: Paris’te Bir Gezinti

Eski günlerinden çok şeyler kaybetmiş olsa da, Şanzelize hala dünyanın en güzel caddesi. Concorde Meydanı’ndan başlayan, güç ve paranın sokaklara taştığı onlarca mağaza, restoran ve kahve dükkanı arasındaki gezintim Etoile Zafer Takı’nda bitti. Dünyada Ferrari yoğunluğu en fazla olan yer burası olabilir.

Şanzelize Böyle Değildi

Şanzelize’nin ilk taşlarının döşenmesine dört asır önce başlandı. Etoile Zafer Takı’nın yapılmasından sonra da, Paris’lilerin en güzel kıyafetlerini giyip arabalarıyla gezintiye çıktıkları bir yer oldu. Zamanla, Şanzelize Caddesi birçok gezginin dikkatini çekti ve caddenin ünü Paris sınırlarını aştı. Dünyanın en meşhur caddesi oldu. Elli yıl öncesine kadar da Paris’in varlıklı ailelerinin vazgeçilmez mekanıydı.

Eskiden Şanzelize Caddesi, Paris. ( Fotoğraf: Cartes Postales Anciennes)

İki önemli olay caddenin yapısını değiştirdi. 1960’larda metro ulaşımıyla Şanzelize’de ilk değişimler başladı. Artık cadde sadece belli bir kesimin değil herkesin ulaşabildiği bir yer oldu. Fast food restoranların, büyük mağaza zincirlerinin gelmesiyle de Şanzelize eski halinden çok şey kaybetti.

Günümüzde ise, Şanzelize artık Parislilerin değil turistlerin caddesidir.

Şanzelize Caddesi, Paris.

Öne Çıkan Yerler

Paris Şanzelize Caddesi’ndeki gezintim dört saat sürdü. Aklımda kalanlar Laduree, La Fouquet, birbirinden pahalı mağazalar özellikle de Louis Vuitton ve vitrinlere bakıp yürüyen binlerce kişi oldu. Caddede dikkatimi çeken eksiklik, Paris’in o havalı kitapçılarından bir tane de burada olmamasıydı.

Louis Vuitton: Şanzelize’deki en popüler mağaza. Louis Vuitton’nun kalesi, dünyadaki en büyük mağazası. Bir araba fiyatına olan kıyafetleri, bir ev fiyatına olan takıları içerde bulabilirsiniz. Son moda trendlerini burada görebilirsiniz. Mağazada ayrıca moda üzerine kitapların bulunduğu küçük bir kitapçı da var.

Laduree: 1862 yılından bir kahve dükkanı. Önünde macaron almak için bekleyenlerin oluşturduğu sırayı gördüğümde şaşırmıştım.

La Fouquet: Caddedeki en popüler restoran.

Etoile Zafer Tak-ı

Şanzelize Caddesi’nin bir ucundaki bu devasa anıtın yapımına Napolyon zamanında başlandı. Fransız tarihinin kısa bir özeti olan bu anıt birçok önemli olaya şahit olmuş.

Etoile Zafer Tak-ı, Paris’i yukardan keşfetmek için en güzel yerdir. Özellikle günbatımında Şanzelize’deki kalabalığı ve Eyfel Kulesi’ni izlemek için bu anıtın tepesine çıkılmalıdır. Bu bağlantıdan hem Zafer Takı’na hem de Şanzelize Caddesi’ne göz atabilirsiniz.

Şanzelize Büyük Bir Turist Tuzağı mı?

Şanzelize kesinlikle dünyanın en meşhur caddesi. Haliyle buraya gelmeden büyük bir beklenti oluşuyor. İlk izlenim büyük bir bulvar ve hayal kırıklığı oluyor. Ama biraz zaman geçirince kendini göstermeye başlıyor. Alışveriş ve birşeyler yemek için fiyatlar çok pahalı. Ama bir kahve içilebilir. Şanzelize Caddesi büyük bir turist tuzağı mı bilemem ama Paris Gezilecek Yerler listesinin olmazsa olmazı.

Şanzelize Caddesi, Paris.

Ulaşım

Charles de Gaulle Havalimanı’ndan Şanzelize’ye: Terminal 1 ya da 2 den RER-B hattına bin, Chatelet Les Halles istasyonunda 1 numaralı hatta (sarı olan) aktarma yap, Champs Elysees Clemenceau durağında in.

Şanzelize’den Eyfel Kulesi’ne: Yürüyerek gidilebilir. Zafer Takı’ndan Kleber Bulvarı boyunca dümdüz yürürsen seni Eyfel’e götürür.

Önceki İçerikParis Gezilecek Yerler

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler