Mona Lisa’ nın Hikayesi

0
1504
Mona Lisa, Louvre Müzesi, Paris.

Louvre, dünyanın en büyük müzesi. Mona Lisa, kuşkusuz dünyanın en meşhur tablosu. Louvre’ dan Mona Lisa’ yı çıkarsanız küçülüp yok olacak sanki. Her yıl milyonlarca kişi sadece bu tabloyu görmek için Louvre Müzesi’ ne geliyor

Kendi Halinde Bir Tablo İken

Floransalı arkadaşlarıyla rönesansa damga vuran Leonardo da Vinci, Mona Lisa’ yı kariyerinin sonlarına doğru 16.yüzyılın başlarında tamamladı. Bu eser 300 yıl boyunca Fransız saraylarında sessiz sedasız bekledi. Sonra Napolyon’ un dikkatini çekti ve Louvre Sarayı’ na getirildi. Ama hala Louvre da asılı rönesans tablolarından bir tanesiydi. 21 Ağustos 1911 sabahına kadar da kendi halinde bir tablo idi.

1911’ de Herşey Değişti

Mona Lisa, Louvre Müzesi’ nden çalındı. İki yıl boyunca bulunamadı. Bu sürede Mona Lisa’ ya karşı büyük bir merak ve ilgi oluştu. Pablo Picasso’ nun çalmış olabileceğinden bile şüphelenildi. Gazetelerde haber oldu. Mona Lisa ününe ün kattı. Tablonun gizemli ve sıradışı olduğuna dair yazılar bundan sonra yazılmaya başlandı. Mona Lisa ya da Madonna Lisa di Antonio Maria Gherardini’ nin bu portresi dünyanın en meşhur tablosu oldu.

Buna, salt maruz kalma etkisi (mere effect exposure) deniyor. Yani, belli bir uyarıcıya defalarca maruz kalınması durumunda kişide o uyarıcıya karşı daha olumlu bir tutum oluşması.

Bu bağlantıdan Mona Lisa’ yı bütün ayrıntılarıyla inceleyebilirsiniz. https://focus.louvre.fr/en/mona-lisa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here