Zürih Günlüğü: Göl kenarında bir gezinti

0
2648
Zürih Gölü

Yurtdışına seyahat edip de, gittiği yerleri İstanbul’ la karşılaştırmayan var mıdır? Zürih göl kenarını, bir an İstanbul’ a benzettim. Yaklaşık 11 yıldır zaman zaman seyahat ediyorum. Hala İstanbul’ dan daha güzel bir yer bulamadım. Şuana kadar gezdiğim şehirlerin, bazısı daha modern, bazısı doğa harikası, bazısı daha renkli, eğlenceli… Fakat, hiçbirinin Boğaz’ ı yok. İstanbul, Boğazıyla eşsiz bir şehir. Uzun zamandır gezdiğim yerleri İstanbul’ la karşılaştırmayı bırakmıştım. Ta ki; Zürih’ de göl kenarındaki gezintiye kadar.

Zürih’ deki gezintim her zamanki gibi İstasyon Caddesi’ nden (Bahnhof Strasse) başladı. Dünyanın en pahalı yerlerinden olan bu caddeyi ilk defa sonuna kadar yürüdüm. Caddenin sonu Zürih Gölü’ ne çıkıyor. Bazı vapurların yolcu aldığı iskeleler var. Burası aynı zamanda Zürih’ in merkezinden eğer hava güzelse Alp dağlarını görebileceğiniz bir yer. Şansıma hava güzeldi. Alp dağlarını uzaktan biraz izledikten sonra Zürih’ in meşhur gölü etrafında yürümeye devam ettim. Yürüyüş yapan,yüzen, eğlenen insanların fotoğraflarını çekerken bir an İstanbul Boğazı’ nda olduğum hissine kapıldım. İlk defa İstanbul Boğazı’ na benzeyen bir yerle karşılaşmıştım. Kuşkusuz, gerek doğal yapısıyla gerekse tarihi dokusuyla İstanbul Boğazı çok daha güzel.

Zürih gölü, şehre doğru olan kıyısında daralarak boğaz görünümü veriyor. Göl kenarı Zürih’ de görülmesi gereken yerlerden. Yürüyüş yapmak için harika bir yer. Haftasonu ve güneşli havalarda Altstadt (eski şehir) da gezerken boş sokaklarla karşılaşırsanız bunun nedeni Zürih Gölü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here