Zürih Gezilecek Yerler

0
3604
Zürih Gezi Rehberi

Bütün bir yıl boyunca seyahat etmek için biriktirdiğiniz paraları en hızlı nerede harcarım diye mi düşünüyorsunuz? Kuşku yok ki orası Zürih. Diğer Avrupa şehirlerine göre neredeyse iki kat daha pahalı. Hal böyle olunca Zürih’ te yapılacak en güzel şey, sokakların tadını çıkarmak.

Zürih, pahalı bir şehir olmasından dolayı çok fazla seyahat edilen bir yer değil. Dünyanın en zengin ülkelerinden İsviçre’nin en önemli şehri. Bankacılık, ilaç sanayii ve saat imalatında dünyada ilk sıradalar.

Bu kadar zengin olmalarına rağmen onların da birkaç sıkıntısı varmış. İlki şehirlerini dünyaya fazla tanıtamamaları. Pahalı bir şehir imajından dolayı çok fazla turist çekemiyorlarmış. İkincisi ise burada öğrendiğim bir kavram, Altın Kafes Sendromu (Golden Cage Sendrom) yaşıyorlarmış. Biraz gençleri ilgilendiren bir durum aslında. Dünyanın hiçbir yerinde İsviçre’deki kadar maaş alamadıklarından dolayı, iş hayatına atılacak gençlerin neredeyse tamamının ilk tercihi kendi ülkeleri oluyormuş. Bundan dolayı da kendilerini kapana kısılmış gibi hissediyorlarmış. En büyük sıkıntıları birbirinin tersi bu iki durum.

Zürih’ in pahalı bir şehir olması gözünüzü korkutmasın. Yolunuz düşerse büyük keyif alacağınız bir yer.

Gezilecek Yerler

İstasyon Caddesi (Bahnhof Strasse)- Zürih’ in en güzel caddesi. Bahnhof Strasse dünyanın en pahalı ilk 10 caddesi arasında yer alıyor. Kiralar , İstiklal Caddesi’ ne göre 3 kat daha pahalı. Aklınıza gelen bütün lüks markaların mağazalarını burada bulabilirsiniz.

Zürih Gezilecek Yerler: Bahnhofstrasse

Paradeplatz- Zürih’ in Galatası. İsviçre’ nin o meşhur bankalarının merkezleri burada. Zürih’ in en meşhur pastanesi Sprüngli de bu meydanda. Pastanenin çikolataları çok meşhur. Kafe kısmı tıklım tıklımdı. Ancak çikolata almak için, ara caddelere de göz atmanızı tavsiye ederim. Buranın tek farkı daha pahalı olması.

Altstadt (Eski Şehir)- Zürih’ in tarihi şehir bölgesi. Şehrin en eğlenceli yerlerinden. Özellikle akşamları çok hareketli. Zürih’ te en fazla keyif alacağınız yerlerden. Altsatdt’ ın bütün sokaklarını dolaşmalısınız. Her an bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Özellikle görülmesi gereken yer Neumarkt. Zürih’ i en güzel yansıtan sokak burası. Bir zamanlar en zengin Zürih’ liler burada yaşarlarmış.

Limmat Nehri- Zürih’ i ikiye ayıran Limmat Nehri, İstasyon Caddesi ile Eski Şehir arasında yer alıyor. Ancak bu nehir biraz farklı. Göle dökülmüyor. Gölden beslenip karaya doğru akıyor.

Zürih Gölü- Göl kenarı Zürih’ de görülmesi gereken yerlerden. Yürüyüş yapmak için harika bir yer. Haftasonu ve güneşli havalarda Altstadt (eski şehir) da gezerken boş sokaklarla karşılaşırsanız bunun nedeni Zürih Gölü. Zürih Günlüğü: Göl Kenarında Bir Gezinti

Zürih Gölü

Lindenhofplatz- Zürih’ i yukarıdan izleyebileceğiniz bir park. Lindenhofplatz’ dan görünen manzara Limmat Nehri, Altstadt’ ın tarihi yapıları, Zürih Gölü ve hava güzelse Alp Dağları. Limmat Nehri, Zürih’ i ikiye ayırıyor.

 

Ulaşım

Zürih’ te çok gelişmiş bir metro ve tramvay ağı bulunmaktadır. Şehir merkezinde her 300 metrede bir durak var. Toplu taşıma günlük sınırsız bilet fiyatı 8.8 CHF.

Yeme – İçme

Herşey gibi yeme içme de biraz pahalı. En basitinden sadece bir BigMac 14 CHF. Hal böyle olunca ben de şehri gezen binlerce kişi gibi kendimi en yakın markete attım. Çıtır çıtır ekmeğin arasına meşhur İsviçre peynirlerinden bir sandviç yaptım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here