Zeugma Mozaik Müzesi’nde Sergilenen Eserler

0
1296
Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep.

Güzel mozaikler diyarında, binlerce yıl öncesine zaman yolculuğu. Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan eserler Gaziantep’e getirilmiş ve dünyanın en büyük mozaik müzesi kurulmuş.

Zeugma, Gaziantep’in Nizip ilçesinde Belkıs köyünde bulunuyor. Bir tarafında Toras dağları diğer tarafında ise Fırat nehri var. Anadolu ve Mezopotamya kültürlerinin tam ortasında yer alıyor. Zeugma da zaten köprü anlamına geliyor.

Öne Çıkan Eserler

Mars Heykeli

Müzeye girişte, Roma mitolojisindeki savaş tanrısı Mars’ın heykeli vardı. Bronz bir heykel. Çağdaşı birçok metal heykel çoktan eritilmişler. Bu şanslı olanlardan. Günümüze kadar gelebilmiş.

Floransa’daki Ponte Vecchio köprüsünün girişinde de bir tane Mars heykeli olduğu rivayet edilir. Sonraları sele kapılıp Arno nehrinin sularında kaybolmuş.

Mars Heykeli, Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep.

Çingene Kızı

Şüpsehiz müzedeki en dikkat çekici eser Çingene Kızı mozaiğiydi. Sergilendiği odaya girer girmez bakışlara takılıyorsunuz. Ve çıkana kadar da sürekli sizi takip ediyor. Louvre’daki Mona Lisa’yı anımsatıyor. Aslında benzer bir teknikle yapılmışlar. Üç çeyrek bakış tekniği kullanılmış.

Mona Lisa ile diğer bir ortak noktası ise yüzdeki hüznün ve sevincin de aynı anda yansıtılması.

Çingene Kızı mozaiği

“Gerçek ebedi resim, mozaiktir.” – Baldovinetti

Dadalus ve Ikarus

Mitolojiye göre, plastik sanatların mucidi Dadalus, oğlu Ikarus ile beraber, bal mumundan yapılmış kanatlarla göklere doğru yükselmişti; fakat bu esnada güneşe fazla yaklaşmış olan Ikarus, kanatları eridiği için denize düşmüştü. Buradaki mozaikte ise Kraliçe Pasifea için tahta bir inek yapıyorlar.

Zeugma müzesi mozaikler

Oceanos ve Tethysm Mozaiği

Zeugma Mozaik Müzesi’ndeki Oceanos ve Tethysm

Aktaros ve Euprosyne Mozaiği

Aktaros ve Euprosyne

Akhilleus Mozaiği

Akhilleus Mozaiği, Zeugma.

Çocuk Figürlü Mezar Steli

Mezar Steli, Zeugma.

Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep’te öncelikle görülmesi gereken bir yer. Biraz da mitoloji ile ilgiliyseniz büyük keyif alacaksınızdır. Girişte müzekart kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz