Zanzibar Gezilecek Yerler: Taş Şehrin Sokaklarında…

0
780
Zanzibar Gezilecek Yerler

Bir şehrin sokaklarında neyle karşılaşacağını bilmeden hiç bitmeyecekmiş gibi dolaşmak, seyahatlerin en güzelidir. Zanzibar’da Taş Şehrin sokaklarında dolaşırken büyük keyif aldım.

İlk dikkati Zanzibar’ın ahşap oyma kapıları çekiyor. Kapıların bazıları dikdörtgen, bazılarının ise üst kısmı yarım daire şeklinde. Aslında kapılardaki bu farklılık Zanzibar’da etkili olan iki kültürü yansıtıyor. Dikdörtgen olanlar Arap tarzı, diğerleri Hint. Halen şehirde yaşayan pek çok Ummanlı ve Hintli var.

Zanzibar’ın Oyma Kapıları

Tipu Tip- Şehirde en dikkat çeken kapı, Tipu Tip’in evinin kapısı. Hint tarzı bir kapı. Evin sahibi 19. yüzyılın meşhur Arab tüccarlarından Hamed B. Muhammed Al- Marjebi. Tikinden dolayı Tipu Tip lakabı takılmış. Gittiğimde ev tadilattaydı. Muhtemelen otel olarak tekrar açılacak.

Tipu Tip’ in Evinin Kapısı, Zanzibar.

Freddie Mercury Evi- Bu da şehrin en meşhur kapısı. Freddie Mercury’ nin doğup 9 yaşına büyüdüğü evin kapısı.

Darajani Pazarı- Ummanlılar zamanında yapılmış bir pazar. Deniz ürünleri, et ve baharat satılıyor. Hint Okyanusu’nun bütün nimetleri bu pazarda.

Zanzibar balık pazarı balıkçıları…

Dolaşırken balık mezatına denk gelmiştim.

Burası da pazarın et satılan tarafı.

Darajani Pazar, kasaplar, Zanzibar.

Bau Bau- Pazarın son kısmı ise baharat, sebze ve meyvelere ayrılmış. Birçok tropikal meyve var. Benim dikkatimi Bau Bau ağacının meyvesi çekti. Mayhoş bir tadı var.

Acayip Ev- Zanzibar’daki en büyük, acayip yapı. Adı da zaten “House of Wonders” ya da “Beyt’il Ajab”. 1883’de yapıldığında Doğu Afrika’nın en büyük yapısıymış. Görenler büyüklüğü karşısında şaşırırlarmış. Bu ad ondan ötürü verilmiş.

House of Wonders, Zanzibar.

Anglikan Kilisesi- Zanzibar’da en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Karşıda Anglican Kilisesi. Bir zamanlar bu alan boşmuş. Köle pazarı kurulurmuş. Köle toplama merkezi. Burada toplanan köleler Hindistan, Umman, Şeyşeller ve Maritus’a satılırmış. Son köle ticareti 1873’te yapılıyor. Ve köle pazarı kaldırılıyor yerine bu kilise yapılıyor.

Anglikan Kilisesi, Zanzibar.

Taş Şehrin sokaklarında dolaşmak benim için farklı bir tecrübe oldu. Dolaşırken benim gibi şehrin sokaklarında tek başına dolaşan birçok turistle karşılaştım. Oldukça güvenli bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Bir gün yolunuz düşerse öncelikle yapılması gereken, Taş Şehrin sokaklarında kaybolmak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here