Viyana Gezilecek Yerler

0
2089
Viyana Gezi Rehberi

Viyana’ da Yapılacak Şeyler

Schönbrunn Sarayı-  Avusturya’ nın en fazla ziyaret edilen yeri. Gitmeden önce Romy Schneider’ in Sissi 1955 filmini izlemenizi öneririm

Gloriette’ den muhteşem Schönbrunn ve Viyana manzarası- Schönbrunn Sarayı’ nın devasa bir bahçesi bulunuyor. Bahçede biraz ilerledikten sonra tepede görünen tarihi yapı, Gloriette. Yürüyerek buraya çıkın, saray ve arkasında muhteşem Viyana manzarasını görün.

Avusturya Milli Kütüphanesi- Dünyanın en güzel tarihi kütüphaneleri arasında gösteriliyor. Kütüphane halen aktif olarak  kullanılıyor ama sadece State Hall kısmı ziyaretçilere açık.

Stephansplatz- 

Pratern- Viyana’ da çocuklarla vakit geçirilebilecek harika bir yer. Avusturya’ lıların meşhur dönme dolabı da burada. Madame Tussauds Viyana da burada bulunuyor.

Viyana’da gezilecek yerlerle ilgili daha fazla bilgi ve fotoğraflar için günlüklere göz atabilirsiniz. 

Viyana Günlüğü: Schönbrunn, Milli Kütüphane ve Şinitzel…

 

Viyana’ da Ne Yenir, Ne İçilir?

Melange içmeden gelmeyin- Kahve, Viyana’ da en az şinitzel kadar yaygın. Viyana’ nın tarihi cafe lerinden birine oturup kahvenizi için. Viennese Melange dedikleri yerel kahvelerini deneyin. Viyana Kafeleri ve Melange başlıklı yazıda bazı meşhur kafeleri bulabilirsiniz.
Ve tabiki Şinitzel- Viyana’ ya gelmişken Şinitzel yemeden dönmek olmaz. İyi bir yerde yemek istiyorsanız Viyana’ da Şinitzel nerede yenir? başlıklı yazıma göz atmanızı öneririm.

Ulaşım

Ulaşım için günlük bilet almanızı tavsiye ederim. Fiyatı 7.60 Euro. Havalimanından merkeze ulaşım için treni kullanabilirsiniz. Tren kullanacaksanız normalde 2.2 Euro’ luk biletlerden iki tane almanız gerekiyor. Ancak günlük bilet alırsanız buna ek olarak 2.2 euroluk bir tane bilet almanız gerekiyor.

qando Wien app- Bu uygulamayı telefonunuza kurmanızı tavsiye ederim. Viyana’ da çok yaygın kullanılıyor. Gideceğiniz yeri girdiğinizde size kullanabileceğiniz bütün toplu taşıma araçlarını ve aktarmaları gösteriyor. Özellikle metro kullanılırken çok işe yarıyor.

Viyana’ ya Gitmeden

film:

Gün Doğmadan (1995) – Richard Linklater; The Third Man (1949) – Carol Reed

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here