Uçak Korkusu mu?

0
3037

Uçmak, insanda her zaman bir dehşet duygusu uyandırır. Metal bir tüpün içerisine binip, binlerce metre yükseklikte seyahat etmek tehlikeli gibi görülebilir. Ancak, araba kullanmak hatta sokakta yürümek daha tehlikeli. Evden çıkıp uçağa binene kadar başınıza birşeyler gelme ihtimali daha yüksek.

  •  Şuan sadece Avrupa üzerinde 10 binden fazla uçak havada (yaz aylarında bu sayı 15 binlere çıkabiliyor),
  •  Hergün yaklaşık 100 bin tarifeli uçak seferi yapılıyor,
  •  Yılda 3 milyardan fazla insan uçuyor (dünya nüfusunun neredeyse yarısı),
  •  Uçak kazalarında hayatını kaybeden kişi sayısı yılda sadece 365 (2016 yılı).

Rakamlar, seyahat etmenin en güvenli yolunun uçaklar olduğunu gösteriyor. Peki yolcu uçaklarının en başarılısı hangisi?

Amerikan Boeing firması, 1949-2016 yılları arasında gerçekleşen tüm uçak kazalarının uçak tiplerine göre istatiksel verilerini paylaştı. Her bir uçak tipini, 1 milyon kalkış başına (mkb), can kaybı olan kaza sayılarına göre sıraladı. Listenin başında 0.09 mkb ile Boeing 737 NG yer aldı. Boeing’ in bu modeli gökyüzünün en başarılı yolcu uçağı olarak gösteriliyor. İlk üretildiği yıl olan 1967’ de bu oran 0,89 mkb idi.

İkinci sırada 0.10 ile Boeing 767 geliyor. Ve sıralama şöyle devam ediyor; Airbus A320/0.11, Boeing 777/0.20, Boeing 757/0.20 and Airbus A330/0.21.

Bu rakamların ne anlama geldiğine daha yakından bakmak için kullanılabilecek bazı uygulamalar da bulunuyor. Bu uygulamalar sadece uçaklarla ilgili verileri değil diğer etkenleri de içine katarak size başka bir rakam üretiyor. Diğer değişkenleri sabit tutup, sadece uçak tipini değiştirerek üretilen rakamları inceleyebilirsiniz. Örneğin; bugünden itibaren hergün bir Airbus A330 uçağı ile İstanbul’ dan Newyork’ a gidip gelseniz, önümüzdeki 14 bin yıl boyunca buna devam edebilirsiniz. Ben demiyorum Am I Going Down? diyor.

Listenin başında yer alan bu uçaklar aynı zamanda uçak seyahatlerimizde en çok karşılaşacağımız uçaklar. Havayolu taşımacılığında kullanılan uçakların nerdeyse tamamını bu modeller oluşturuyor. 

Listede; A380, B787, A350, B747-8, A320NEO gibi bazı uçakların mkb değerleri sıfır görünüyor. Bu uçaklar yeni uçmaya başladılar ve henüz bir milyon kalkışa ulaşamadıklarından mkb değerleri sıfır.

Listenin sonunda ise; Boeing 707/4.28 ve DC8/4.00 bulunuyor. Bu uçaklar ise günümüzde yok denecek kadar az sayıda.

Uçak üreticileri arasındaki acımasız rekabet, bizlere çok daha güvenli uçak yolculuklarının kapısını araları. 2016 havacılık tarihinin en az kaza olan yılı olarak kayıt altına alındı.

Daha detaylı verilere bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: http://www.boeing.com/pdf/statsum.pdf

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz