Tiran Gezilecek Yerler: Dağların Şehri

0
677
Tiran Gezilecek Yerler, Arnavutluk.

Arnavutlar denize küsmüş, dağları sevmiş. Çünkü, deniz tarih boyunca düşman getirmiş. Bundan dolayı da başkentlerini dağların ortasına kurmuşlar. Tiran, yaklaşık 1 milyon kişinin yaşıdığı Arnavutluk’un başkentidir. 3 günlük Tiran gezintimden bazı notlar, fotolar:

Gezilecek Yerler

Dajti Dağı

Dajti Dağı’na bulutların altına yolculuk, Tiran gezintisi için güzel bir başlangıç. Köylerin, tepelerin, ağaçların üzerinden 15 dakikalık bir teleferik yolcuğu ile çıkılıyor. Yukarıdan Tiran manzarası muhteşem. Bulutlara dokunabilirsiniz burada.

Dajti dağı, Tiran, Arnavutluk.

Bunkart-1

Arnavutluk’un meşhur sığınakları. Enver Hoca zamanında, 8 yıl boyunca ülkenin çeşitli yerlerine toplam 200 bine yakın sığınak yapılıyor.

Arnavutluk, ülkenin çeşitli yerlerine yapılan bunkerler (sığınaklar).

Sığınakların en büyüğü Dajti Dağı’nın eteklerinde bulunuyor. Diğerleri ile benzer yapıda. 100 metre kadar bir toprak tabakasının altında, duvarları 1 metre kalınlığında betondan yapılmış. 106 oda ve bir konferans salonundan oluşan dev bir sığınak. Tiranda bulunan bu sığınak artık bir müze ve adı da “Bunkart-1”. (İskenderbey Meydanına yakın olan Bunkart-2 de var)

Bunkart’ın girişi, Tiran.

Buranın yapılmasının amacı, bir savaş anında ülkenin yönetiminin buradan sağlanmasıymış. Arnavutluk heyetinin Kuzey Kore ziyareti sonrasında böyle bir şey akıllarına gelmiş. Nükleer saldırılara dayanabilecek sağlamlıktaymış. Ancak bir kurşun yüzü bile görmemiş.

İskenderbey Meydanı

Tiran’nın ana meydanı burası. Yılbaşı öncesi denk gelmiştim. Oldukça renkliydi. Meydanda Ulusal Tarih Müzesi, Opera Binası ve İskender Bey Cami bulunyor. Ayrıca, Opera binasının altında Adrion adında bir kitapçı vardı. Büyük bir kitapçı. İngilizce kitap kısmı oldukça genişti. Ayıca, hediyelik eşya bölümü de zengindi.

İskenbey Meydanı, Tiran.

Ulusal Tarih Müzesi

Eski çağlardan günümüze kadar bütün Arnavutluk tarihini ve kültürünü barındıran bir müze. Müzesinin girişindeki dev mozaik müzenin özeti gibi. Arnavutluk’un bütün tarihi bu mozaikte resmedilmiş. Soldan sağa doğru, tarih boyunca bir ülkenin başından geçenler sıralanmış.

Ulusal Tarih Müzesi’nin girişindeki mozaik, Tiran.

İsmail Kadare Evi

Arnavutların milli yazarı İsmail Kadare’nin evi İskender Bey Meydanı’na çok yakın. Daha önce Bişkek’te Cengiz Aytmatov’un evinin kapısından dönmüştüm, burada da Kadare’nin evinin kapısından döndüm. Kapalıydı. Deprem dolayısıyla hasar görmüş, tadilat vardı.

İsmail Kadare’nin Tiran’daki evi, Arnavutluk.

Blok

Tiran’da en çok vakit geçirdiğim yer burasıydı diyebilirm. Eskiden halkın buraya girmesi yasakmış. Sadece yönetim binaları varmış. Enver Hoca öldükten sonra bu bölge halka açılmış. Tiran’ın en hareketli yeri olmuş. Birçok güzel kafe ve restoran var.

Tiran’da bir apartman süslemesi.

Piramid

Şehirdeki en simgesel yapılardan biriydi. Enver Hoca’nın anısına müze olarak yapılmış. Sonrasında kültür merkezi olarak kullanılmış. NATO da bir dönem kullanmış. En son gece kulübü olmuş. Şuanda kaderine terk edilmiş.

Piramid, Tiran.

Yeme-İçme

Ara sokaklarda börekçiler var. İzmir boyoz benzeri bir börek yapıyorlar. Çok güzel.

Okuma Listesi

Ölü Ordunun Generali, İsmail Kadare.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here