Tel Aviv Günlüğü: Sahilde bir gezinti

0
2302
Tel Aviv sahili

Tel Aviv’ de otele yerleşip, biraz dinlendikten sonra şehri gezmek için aşağıya indiğimde ilk şoku yaşadım. Otel lobisindeki görevli şabat ın başlamak üzere olduğunu söyledi. Yani, şehirde birçok yerin kapalı olduğu bir zamana denk gelmişim. Şabat; çalışmanın yasak olduğu, Yahudilerin kutsal dinlenme günü. Cuma gün batımından, Cumartesi gün batımına kadar devam ediyor. Tel Aviv’ in bazı yerleri şabat’ da hayalet şehir gibi oluyor; bomboş sokaklar ve heryer kapalı. Pazar günü Almanya’ da olmak gibi birşey.

Neve Tzedek ve Rothschild Bulvarı’  nı gezmeyi gezmeyi planlıyordum. Ancak; rotayı sahile çevirmek durumunda kaldım. Eğer şabata denk geldiyseniz, Tel Aviv’ de gezilecek belki de tek yer sahil kenarı, bir de Yafa (burayı daha önce gezmiştim).

Sahildeki gezintim Tel Aviv Port’ dan başladı. Burası sahil kenarında kafe ve restoranların bulunduğu bir alan. Plaj kenarında yürümeye devam ettim. Burada dikkatimi çeken plajda bazı alanların sadece erkeklere ayrılmış olması oldu. İlk izlenimim; sahil çok kalabalık ve bakımsızdı.

Biraz ilerledikten sonra düşüncelerim değişti. Yakınlarda yenilenen sahile, modern bir yürüyüş alanı yapılmış. Plaj ve yürüyüş alanı bir istinat duvarıyla ayrılmış. Plaja girmeden de sahilin tadını çıkarabilirsiniz. Tel Aviv sahilde toplam 16 tane plaj bulunmaktadır. Eğer fazla vaktiniz yok ve sahile gitmek isterseniz, Hilton otelin önünü tercih edebilirsiniz. Burası hem en merkezi, hem de sahilin en güzel yeri diyebilirim.

Sahil boyunca, dikkatimi çeken tek yapı Hasan Bek Camii oldu. Güzel mimarisiyle, fotoğraf makinası olan herkesin istinasız önünde durduğu tek yapı burasıydı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here