Tel Aviv Gezilecek Yerler

2
1654
Tel Aviv Gezilecek Yerler, Yafa.

Tel Aviv, İsrail’in ikinci büyük şehri. Oldukça hareketli ve renkli bir şehir. Neyle karşılaşacağımı bilmeden gittiğim bu yerde, dünyanın hemen her yerinden insanları görünce şaşırmıştım.

Tarih, doğa, deniz, alışveriş bir seyahatten beklenebilecek herşey var. Tel Aviv’i gezmek için 2 gün yeterli. Cuma akşamından Cumartesi günbatımına kadar şabat. Yani çalışmanın yasak olduğu, Yahudi’lerin kutsal günleri. Şabat’ta şehrin birçok yerinde hayat duruyor. Otellerde asansörler bile çalışmıyor. Bir pazar günü Almanya’da dolaşmak gibi birşey. Seyahat planlamanızı buna göre yapmanızda fayda var.

Tel Aviv, Yafa, El Bahr Camii

Gezilecek Yerler

Yafa- Tel Aviv’in tarihi bölgesi. Akdeniz sahilinde şehrin temellerinin atıldığı yer. Geçmişi 4000 yıl öncesine uzanıyor. Tarihte ilk deniz ticaretinin yapıldığı yerlerden. Eskiden buraya gemilerle getirilen ticari mallar, kervanlarla Kahire, Bağdat, Şam gibi şehirlere taşınırmış.

Tel Aviv, Yafa, Mahmudiye Külliyesi.

Müslümanlara, Hristiyanlara ve Yahudilere ait birçok tarihi yapı var. Yafa’nın dar sokaklarında bu tarihi, keşfe çıkabilirsiniz. Benim en çok, bit pazarının yakınında bir kahveciye oturup  kalabalığı izlemek hoşuma gitmişti. Yafa’dan bazı notları ve fotoğrafları burada bulabilirsiniz: Tel Aviv Günlüğü: Yafa

Tel Aviv, Yafa.

Tel Aviv Plajı- Tel Aviv’in, Yafa’dan başlayan Akdeniz boyunca 8 km uzanan harika bir plajı var. Güzel bir yürüyüş için ideal. Sörf yapan yüzlerce kişi bana Florida sahillerini hatırlatmıştı. Fotoğraflar için: Tel Aviv Günlüğü: Sahilde bir gezinti

Tel Aviv, Plaj.

Rothshild Bulvarı- Tel Aviv’in en meşhur caddesi. Onlarca kafe ve dükkanın sıra sıra dizildiği şehrin modern yüzü.

Tel Aviv, Rothschild Caddesi.

Carmel Market- Çok büyük olmayan, gezmeye değer bir yer. Yerel yiyecekler, elektronik, hediyelik eşya, meyve, çeşitli kıyafetler. Bildiğimiz pazar. Turistler ve Tel Aviv’liler tarafından büyük ilgi gösterilen bir pazar.

Yeme-İçme

Sadece Tel Aviv’de değil bütün İsrail’de hatta Orta Doğu’da 3 yemek öne çıkıyor; felafel, şakşuka ve humus. Kahvaltıda menemen yapan yerler. Tatlı olarak da künefe.

Ulaşım

Çok geniş bir metro ağı yok. Otobüs daha sık kullanılıyor. Ben taksi kullanmıştım. Şehir merkezine ulaştıktan sonra her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Kudüs’e gitmek isterseniz Kudüs Gezilecek Yerler başlıklı yazıda, Tel Aviv’den nasıl gidileceğini açıklamıştım.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here