Stuttgart Gezilecek Yerler

0
3748
Tren Garının tepesinden Stuttgart manzarası

Stuttgart, etrafı ormanlarla çevrili, çok da büyük olmayan bir Alman şehri. Mercedes, Porsche ve Bosh gibi markaların merkezi.

Stuttgart ‘ da Yapılması Gerekenler

Tren Garının kulesinin tepesinden muhteşem Stuttgart manzarası –

Tren garının kulesinin tepesinden Stuttgart manzarası.
Tren garının kulesinin tepesinden Stuttgart manzarası.

Stuttgart Tren Garı şehrin tam merkezinde bulunuyor. Stutgart’ ın en kalabalık alışveriş caddesi Koenisalle, tren garının karşısından başlıyor. 1900′ lü yılların başında yapılan bu bina tasarımıyla sonradan yapılan binaları etkilemiş gibi. Belediye binası ve şehir kütüphanesi de prizmatik ve kübik tasarımlarıyla bana tren garını anımsattı. Tren garının en güzel tarafı, dev Mercedes logusunun bulunduğu kulenin tepesinden izlenebilen muhteşem Stuttgart manzarası.

Stuttgart Gezilecek Yerler, Stuttgart Tren Garı.
Stuttgart Gezilecek Yerler, Stuttgart Tren Garı.

Koenigstrasse alışveriş caddesi ve Palace Square –

Koenigsalle alışveriş caddesi, Stuttgart.
Koenigsalle alışveriş caddesi, Stuttgart.

Birçok kafe ve mağazanın bulunduğu Koenigsalle alışveriş caddesi, tren garından başlayıp tarihi yapıların da bulunduğu Palace Square ve ilerisine kadar uzanıyor. Meydanın etrafındaki tarihi yapılar; Eski Saray, Yeni Saray ve Stuttgart Sanat Müzesi. Meydana bakan kafeler kalabalıktı. Ancak benim çok hoşuma gitmedi. Ara sokaklarda çok daha güzel yerler vardı. Meydanda birçok sokak sanatçısı da bulunuyor.  Aynı anda iki kişiyle satranç oynayan bir amca dikkatimi çekmişti. Aylar sonra tekrar gittiğimde amca yine ordaydı. 2 euroya siz de kendinizi deneyebilirsiniz.

Palace Square, Stuttgart.
Palace Square, Stuttgart.

Mercedes Benz Müzesi – Otomobilin anavatanına gelmişken mutlaka görülmesi gereken bir yer. Otomobilin tarihinine dair herşeyi bulabilirsiniz. Stuttgart’ da öncelikli görülmesi gereken yerlerden. Müze hakkında detaylı bilgiler için: Stuttgart Mercedes Müzesi

Stuttgart Mercedes Müzesi
Stuttgart Mercedes Müzesi

Markthalle –

Stuttgart Gezilecek Yerler, Markthalle.
Stuttgart Gezilecek Yerler, Markthalle.

Bu tarihi yapının içerisi adeta bir yiyecek karnavalı. Avrupa’ nın birçok yerinden tatlar bulmak mümkün. Özellikle peynir çeşitleri dikkatimi çekmişti. Almanların meşhur tahıllı ekmeğinin arasına biraz peynir. Alın size nefis ve geleneksel bir öğle yemeği.

Stuttgart gezilecek yerler, Markthalle.
Stuttgart gezilecek yerler, Markthalle.

Stuttgart Şehir Kütüphanesi – 

Kitap tutkunlarının Stuttgart’ ta mutlaka görmesi gereken bir yer. Modern tasarımıyla  ferah bir kütüphane. Küp şeklindeki okuma salonuna girdiğimde, dakikalarca ortamın etkisinden çıkamamıştım.

Ormanda kısa bir yürüyüş ve TeeHaus’ da kahve keyfi – 

Stuttgart gezilecek yerler, Tea Haus.
Stuttgart gezilecek yerler, Tea Haus.

Stuttgart da diğer Alman şehirleri gibi doğayla içiçe bir şehir. Şehir merkezinde dolaşırken karşılaştığım, 70 yaşlarında Stuttgart’ lı fotoğrafçı bir amca TV kulesinden (Fernsehturm) şehrin çok güzel göründüğünü söyledi. Bunun üzerine tramvay ile buraya geldim. Ancak kulenin tepesine çıkmaktansa, ormanda şehri görebileceğim bir yerler aramaya başladım. Yaklaşık 20 dk. lık bir yürüyüşten sonra TeeHaus’ un muhteşem ortamı ile karşılaştım. Şehri izleyip biraz dinlenmek için çok güzel bir yer.

TeeHaus’ a tramvayla direk de gidilebilir. U5,U6,U7 ve U12 hatları üzerinde Bopser durağı çok yakın.
Stuttgart gezilecek yerler, Tea Haus' dan Stuttgart manzaraları.
Stuttgart gezilecek yerler, Tea Haus’ dan Stuttgart manzaraları.

Ulaşım

Stuttgart merkezde gezilecek yerler, genelde yürüme mesafesinde. Mercedes müzesi gibi bazı yerelere ise metro ile ulaşım metro ile yapılabilir. Günlük metro bileti 10.8 euro, tek yön ise 4 euro.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here