Seyahat Etmek

Daha önce görmediğin yerleri keşfe çık. Yaşadığın yerde, ya da başka yerlerde. Bunu plansız programsız yap. Bugün, “hayatımdan daha çok keyif almak için ne yapmalıyım” diye soracak biri olsa tavsiyem bu olurdu.

Seyahate çıkmanın yeni yerler görmek dışında da birçok faydası var. İşte bunlardan bazıları:

1Yeni amaçlarınız olacak.

Kısa bir süre için de olsa seyahate çıkmak, hayatınızdaki alışılmışlıklardan sizi kurtaracak. Her seyahatinizden hayatınızı renklendirecek yeni hedeflerle döneceksiniz.

“İnsan, hayatının tatsızlığından ve etrafında görüp bıktığı şeylerin o yorucu aleladeliğinden bir müddet kurtulabilmek ümidiyle seyahate çıkar.”- A. Haşim.

2Evinizi daha da çok seveceksiniz.

Evinizdeki konforu hiçbir yerde bulamayacaksınız. Dünyanın en güzel yerinde de kalsanız bir süre sonra evinizi özleyeceksiniz. Seyahatlerinizde en sevdiğiniz yemekler, yıllarca yediğiniz yemeklere yakın olan tatlar olacak.

3Daha sağlıklı olacaksınız.

Yapılan çalışmalarda; heryıl düzenli seyahate çıkanların kalp krizi riski, çıkmayanlara göre 30% daha az.

4Gittiğiniz yerlerle aranızda duygusal bir bağ oluşacak.

Gezdiğiniz bu yerleri televizyonda ya da bir dergide gördüğünüzde hissettikleriniz değişecek. Daha büyük keyif alacaksınız. Doğup büyüdüğünüz yerleri televizyonda gördüğünüzü düşünün. Bu kadar olmasa da buna benzer şeyler hissedeceksiniz.

5Dünyayı ne kadar az tanıdığınızı göreceksiniz.

Bunu ilk seyahatinizden itibaren düşünmeye başlayacaksınız. Ve hayatınızı daha verimli yaşamaya çalışacaksınız. Hayatınızda bazı şeyleri sonraya bırakmanın anlamsızlığını göreceksiniz.

“Evlenip mobilyacı gezeceğinize, dünyayı gezin’- İlber Ortaylı.

6Orjinal fikirler geliştireceksiniz.

Gezdiğiniz yerlerde farklı insanlar, farklı kültürler göreceksiniz. Bunun sonucunda birçok şeyi birleştirip yaratıcı fikirleriniz oluşturacaktınız.

7Unutamadığınız anılarınız olacak.

Her seyahatinizden yıllarca unutamayacağınız anılarla döneceksiniz. Seyahatlerinizde bol bol çektiğiniz fotoğraflardan albümleriniz olacak.Bu albümlere bakarak anılarınızı tekrar yaşayacaksınız.

 

Bir Cevap Yazın