Roma’ da Ne Yenir?

0
3711
Roma’ da ne yenir?

İtalya’ ya gelmişken şöyle ağız tadıyla bir pizza ya da spagetti yiyeyim diyorsanız biraz dikkatli olmanızı öneririm. Aksi halde araştırmadan oturacağınız herhangi bir yerde hem fazla para ödeyip hem de mikrodalgada ısıtılmış spagetti yiyebilirsiniz. Restoranlar arasında çok fark var.

Altın kural; bir restoranın önünde boş masa için sıra bekleyenler varsa orası iyidir.

Pizza- Roma’ da gittiğim iyi restoranların neredeyse tamamı Piazza Navona civarındaydı. Pizza için ilk durak Da Baffetto oldu. Roma’ da pizza hamuru çok ince, bizdeki lahmacun hamuru kalınlığında. Da Baffetto‘ da genelde boş yer bulmak zor, yaklaşık 30 dakika sıra bekledikten sonra içerde yer bulabildik ama değdi. Peynirli pizzası (4 cheese pizza) güzeldi.

Da Bafetto, Roma’ da popüler ve güzel bir yer. Bunun dışında da birkaç yerde yedim. Hazır pizzalardan uzak durun derim. Genelde dondurulmuş pizzayı mikrodalgada ısıtıp veriyorlar, özellikle de turistik yerlerde. Hamurunu kendi hazırlayıp fırında (bizdeki pide fırını gibi) pişiren yerlerin hepsinin pizzası güzel bence.

İtalya’ da pizza seçmek çok kolay. Aslında seçmenize gerek yok. Geleneksel İtalyan pizzası tek çeşit, o da Margarita. Pizza hamuruna önce mozeralla peyniri sonra taze domates sosu ve zeytin yağı. Bütün İtalya’ da bu böyle. Sadece kuzeye doğru gittikçe pizza hamuru kalınlaşıyor. Bunun yanında 4 peynirli pizza da yaygın.

Spagetti için ise Ristorante Maccheroni. Burası da Piazza Navona civarında. Birçok spagetti çeşidi var. Ben yine peyniri tercih edip, rokfor ve parmesan peynirli spagetti aldım.

Spagetti, Roma.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here