Paris Gezilecek Yerler

0
3325
Paris Gezilecek Yerler

Paris’in ışığı…

Bugün olduğu gibi eskiden de Paris dünyanın en kalabalık,  en yoğun şehirlerinden biriydi. Şehri aydınlatmak için milyonlarca gaz lambası kullanılırdı. Civar köylerden bakan biri, Paris’te birkaç yerde yangın çıktığını zannederdi. Paris’e “Işıklar Şehri” denmesi bundandır.

Paris’in tam ortasından Seine nehri geçmektedir. Yukarıdan bakıldığında nehrin ortasında çamura saplanmış büyük bir gemiye benzeyen Cite Adası vardır. Notre Dame Katedrali’nin bulunduğu ada. Burası, Paris’ in temellerinin atıldığı yerdir. Parisliler buraya gerçek Paris derler.

Paris’ te Yapılması Gerekenler

Paris için bir gezilecek yerler listesi hazırlamak zordur. Çünkü, bu listeyi tamamlamak için hayatınızın bir kısmını burada geçirmeniz gerekebilir. Yine de, bir Paris seyahatinde olmazsa olmazları aşağıda yazdım.

Eyfel Kulesi’ne hayran kalın. Dünyayı merak edenlerin öncelikle görmek istediği yerlerin başında Paris gelir. Bunda en büyük pay da bu acayip demir yığınında. Muhteşem bir mühendislik. Hikayesi burada: Eyfel Kulesi: Yapılamaz, Yapılsa da Ayakta Duramaz

Eyfel Kulesi, Paris.

Louvre Müzesi’nde kaybolun. Birbirinden meşhur eserlerin izini sürün ya da on binlerce eser arasında kaybolun. İki türlü de güzel. Tahmin ettiğinizden çok daha büyük bir yer. Sadece Mona Lisa için bile giden milyonlarca kişi var. Müzeyi ziyaretim sonrası aldığım notları burada paylaşmıştım: Louvre Müzesi’ nde Kaybolmak

Notre Dame Katedrali (Notre Dame de Paris) – Seine nehri üzerinde küçük bir adada bulunan bu yapı Fransızların ana kilisesidir. Victor Hugo’ nun romanı Notre Damme’ ın Kamburu’ ndan sonra dünya çapında bir üne ulaşmıştır. Gotik mimarinin en önemli eserlerinden biridir.

Paris gezilecek yerler, Notre Dame

Kitabın yazıldığı dönemde katedral harap bir vaziyettedir. Hatta ihtilal döneminde hurdacılara satılır ve büyük zarar görür. Ancak tamamen de yıkılmaz. Victor Hugo bu yapının korunması ve restore edilmesi üzerine dikkatleri çeker ve 1841 yılında restorasyon çalışmaları başlar. Notre Dame’ ın Kamburu’ ndan sonra da katedral bütün dünya tarafından merak edilen bir yapı haline gelir. Günümüzde ise, Paris’ te en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. Bundan dolayı Victor Hugo, Notre Dame’ ı kurtaran adam olarak da biliniyor.

Romanın ilk bölümlerinde detaylı bir Paris tasviri de yapılmaktadır.

Montmartre – Nasıl 15. yüzyılda Floransa sanatın merkeziyse, 19. yüzyılda da Paris Avrupa’ da sanatın merkeziydi. Dünyanın her yerinden sanatçılar Paris’e gelir, ustalardan ders alırlardı. Montmartre’ deki kahve dükkanlarında bitmeyen sanat sohbetleri olurdu. Pablo Picasso, Salvador Dali, Vincent Van Gogh gibi meşhur ressamlar burada yaşadılar.

Montmartre, Paris.

Ayrıca, Paris’ in en yüksek noktasıdır. Buradan şehri seyretmek isteyenler, Sacre Coeur ‘un önünde büyük bir kalabalık oluştururlar.

Paris gezilecek yerler, Sacre Coeur

Şanzelize (Champs-Élysées)’de bir kahve. Şanzelize’nin o meşhur kahve dükkanlarından birine oturup, dünyanın en meşhur caddesinin tadını çıkarın. Benim gezintim: Şanzelize Caddesi: Paris’te Bir Gezinti

Etoile Zafer Tak-ı – Yapımına Napolyon zamanında başlanan bu anıtın geçmişi, Fransız tarihinin kısa bir özeti gibi. Birçok önemli olaya şahit olmuş. Elli metre yükseklğindeki tepesi, Paris’ in kuşbakışı izlenebildiği en güzel yerdir. Özellikle, günbatımında Şanzelize’deki kalabalığı izlemek için gidilebilir.

Seyahate çıkan bir dostunuzun, size her vardığı yerden mektup, kart yazarken susması, ya öldüğüne veyahut Paris’e vardığına delalettir.“ A.Haşim

Ulaşım

Paris’ te ulaşım için metroyu kullanmanız büyük kolaylık sağlayacaktır. Şehrin her yerine metro ya da tren ile ulaşım mümkün. Günlük sınırsız pas bilet almanızı tavsiye ederim. Bunun yanında Charles de Gaulle havalimanı ile şehir merkezi arasında çalışan Roissybus (bizdeki Havaş gibi) otobüsler bulunmakta. Aklınızda bulunsun metronun çalışmadığı bazı durumlarda havalimanına yetişmeniz gerekirse işinize yarayacaktır. Ben yaşadım. Metro haritasında bu otobüslerin de durakları gösteriliyor. Paris metro haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

Fransızlar, Fransızca’dan Başka Dil Konuşmuyorlar mı?

Bütün Fransa’yı bilemem ama Paris’te konuşuyorlar. Birşey soracak olsam orta yaş ve altındakilere sormaya çalışıyorum. Bir sıkıntı yaşamadım.

Paris’ e Gitmeden

Kitap: Notre Dame’ ın Kamburu (V.Hugo), Da Vinci Şifresi (Dan Brawn), Avrupa’ da Bir Cevelan (Ahmet Mithat Efendi), Paris Notları (Ahmet Haşim)

Film: Gün Batmadan (Before Sunset), Amelie, Paris’ te Gece Yarısı

Paris’ le ilgili bazı notlar:

  • Her ayın ilk pazar günü Paris’ teki bütün müzelere giriş ücretsiz.
  • Neredeyse bütün turistik yerlerin önünde giriş için uzun kuyruklar oluşuyor. Bazen saatlerce bekleyebilirsiniz. Gezinizi buna göre planlamanızda fayda var.
  • Eğer ilk defa Paris’e gidiyorsanız, bir yürüyüş turuna katılmanızı öneririm. Ben ücretsiz olanlardan birine katılmıştım. Tur sonunda isterseniz bahşiş veriyorsunuz. (Benim katıldığım gün yaklaşık 150 kişi gelmişti, 5 gruba ayrıldık) İki saat sürüyor. Paris ve gezilecek yerler hakkında genel bir fikriniz oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here