Pandora’nın Kutusu Nedir? Kısaca Hikayesi…

0
508
Pandora'nın Kutusu

Pandora kimdir?

Yunan mitolojisine göre, erkek önce yalnız yaratılıyor. Kadın sonradan erkeğe bir eş olarak değil, ceza olarak ortaya çıkıyor. Zeus, ilahi güç ve insan gücü arasında bir denge olması için yeryüzünde bazı musibetlere gerek olduğunu düşünüyor. Bu musibet kadın oluyor.

Diğer Olimposlular da buna katkı sağlıyorlar: Afrodit güzelliğini veriyor, Athena dikiş yeteneğini, Hera merakını… bu böyle devam ediyor. Bu kadına “Pandora” adı verilir. Bütün hediyeler anlamına geliyor. Pandora, Yunan mitolojisindeki ilk kadındır.

Hermes, Pandora’yı Zeus’tan insanlığa bir iyi niyet hediyesi olarak Epimetheus’a bırakır. Daha önce Prometheus Epimetheus’u Zeus’tan birşey almaması için uyarmıştır. Yine de o rağmen kabul eder. Sadece Pandora değil yanında seramik bir kutu da vardır.

Pandora, açmaması söylenmesine rağmen, masum merakında dayanamaz ve kutuyu açar. Kutudan açlık, hastalık, kayıp, yalnızlık ve ölüm çıkar. Sadece umut çıkamaz.

Bazı sanat eserleri

Dante Gabriel Rossetti’ nın Pandora tablosu: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dante_Gabriel_Rossetti_-_Pandora.jpg

Okuma listesi

  • İşler ve Günler, Hesiod.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here