Ordu Gezilecek Yerler

0
2429
Ordu Manzarası, Boztepe'den.

Ordu’yla ilk tanışmam sabaha karşı otel odasında yankılanan dalga sesleriyle olmuştu. Kendimi sahilde bulmuştum. Gün doğumunu kaçırmak istemeyen balıkçıların telaşı vardı.

Gezilecek Yerler

Ordu sahili- Ordu’da çok güzel ve bitmeyen bir sahil var. Bir tarafta Karadeniz diğer tarafta ormanlarla kaplı sıradağlar. Dalga sesleri arasında hiç durmadan saatlerce yürünebilecek bir sahil..

Ordu sahilindeki balıkçılar
Ordu sahili

Boztepe- Karadeniz’in büyüleyici manzarasını bir de yukarıdan keşfetmek için gidilecek yer burası. Sahilden yaklaşık 10 dk.’lık bir teleferik yolculuğundan sonra Boztepe’ye ulaştık. Manzara muhteşem.

Ordu Boztepe teleferiği

Ayrıca, Boztepe’de yamaç paraşütü de yapılıyor. Denemek için ideal bir yer.

Ordu Boztepe’de yamaç paraşütü yapanlar.

Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi- Ordu ve civarının kültürüne dair bir müze. Aslında bir konak. Üst katı olduğu gibi korunmuş. 100 yıl öncesinin konak hayatından izler taşıyor. Alt kat ise, bölge bulunan bazı eserler sergileniyor. Silahlar, takılar, kıyafetler ve bazı arkeolojik buluntular.

Paşaoğlu Konağı, Ordu.

Çarşı- Ordu’nun trafiğe kapalı oldukça hareketli bir çarşısı var. Birşeyler yemek ve alışveriş için birçok seçenek var. Çarşıdan alınacaklar; fındık ve çay. Tirebolu 42 çayı almam tavsiye edilmişti. Aldım güzel. Karadeniz’in ilk hasat çayları olduğu söyleniyor.

Çarşı, Ordu.
Çarşı, Ordu.

Yeme – İçme

Pide- Bütün Karadeniz’de olduğu gibi Ordu’da da pide meşhur. Dıgı’nın Yerine gitmiştim. Kıymalı pidesi güzel, üzerine yumurta kırdırmanızı tavsiye ederim.

Balık- Karadeniz’e gelmişken balık yemeden gidilmez derseniz önerebileceğim yer Derin Balık. Acılı levrek buğulaması meşhur.

Pancar Çorbası- Diğer adı kara lahana çorbası. Yöresel bir çorba. Pancar, fasulye ve mısır unuyla yapılıyor.

Dondurma- Ordu’nun dondurması meşhur mudur bilmiyorum ama Ordu’da meşhur bir dondurmacı var. Adı, Denizciler dondurma. Kalabalıktan boş yer bulmak zor. Sade dondurması meşhurmuş.

Bir Sonraki Seyahate Kalanlar

  • Kahraman Tost’ ta meşhur Ordu tostu ye. Ufuk gazozu ile birlikte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz