Milano Gezilecek Yerler

0
1446

İtalya’da Roma, Floransa ve Venedik gibi şehirler, tamamen turistler tarafından kuşatılmış durumda. Buralara seyahat ettiğimde hep birşeyler eksik kalıyor.

Milano farklı. İtalyanlar’ı en güzel yansıtan şehir. Dünyanın en önemli moda merkezlerinden Milano, İtalya’da en çok keyif aldığım şehirlerden biriydi.

Gezilecek Yerler

Milano Katedrali- Milano’daki en etkileyici yapı. Katedralin dış cephesindeki detaylar inanılmaz. 3400 civarında heykel kullanılmış. Dünya’da bu kadar heykel bulunan başka bir kilise yok. Bu heykellerden en meşhuru, çan kulesinin tepesinde bulunan Madonnina heykeli. Ayrıca katedralin çatısında bir seyir terası var. Buradan hem Milano’yu yukarıdan seyredebilir hem de bu heykelleri daha yakından görebilirsiniz.

Milano Katedrali inşasının 600 yılda tamamlanıyor. Hatta hala devam ettiği söyleniyor. Bitmeyen Katedral… Katedralin inşaatını Galeazzo Visconti başlatıyor. Napoleon Bonaparte devam ettiriyor. Katedralin tamamlanmasını göremiyor. Napoleon’un en çok istediği şeylerden biriydi.

Bu arada katedral en güzel görüntüyü gece yarısı, ay ışığında verirmiş.

Milano Katedrali

Galleria Vittorio Emanuele II- Milano Katedralinin hemen yanı başında, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri. 1877’de yapıldı. İçerisinde dolaşırken bir AVM’de değil de sanki bir opera binasında dolaşıyormuş hissi veriyor. Ana kubbenin altında bir resme topuğu üzerinden dönenler vardı. Deneyebilirsiniz. Şans getirdiğine inanılıyor.

Galleria Vittorio Emanuele II, Milano.

Monte Napoleone Caddesi- Milano’ya lüks alışveriş için gelenlerin vazgeçilmez mekanı. Birinci sınıf İtalyan tasarımcılarının ellerinden çıkma ürünlerin, vitrinleri süslediği birçok mağaza. Bütün lüks markaların mağazası var; Gucci, Prada, Louis Vuitton ve daha onlarcası.

Monte Napoleone Caddesi, Milano.

Basilica di Santa Maria delle Grazie- Leonardo da Vinci’nin başyapıtlarından Son Akşam Yemeği (The Last Supper) burada sergileniyor. Ancak bu eseri görmek biraz zahmetli. Rezervasyon yaptırmak gerekiyor ve rezervasyonlar aylar öncesinden doluyor. Ya da, bir Last Supper turu satın almalısınız. Yine de şansınızı denemek isterseniz, bilet satışının yapıldığı resmi websitesi: cenacolovinciano.vivaticket.it Bazen iptaller oluyor, seyahat tarihinize denk gelen bir bilet çıkarsa alabilirsiniz.

Sforzesco Kalesi- Milano’da 14. yüzyıldan kalma bir kale. Devasa bir yapı. İçerisinde çeşitli müzeler barındırıyor. Benim en çok civarındaki parklar hoşuma gitmişti.

Sforzesco Kalesi, Milano.
Milano, Park.

Brera- Siz de benim gibi bir şehre girdiğinizde, dar sokaklara sıkışmış orijinal kahve dükkanlarını arıyorsanız Brera öyle bir yer.

Milano caddeleri

Naviglio- Milano Katedrali yapılırken kullanılan mermerleri taşımak için kanallar açılmış. Naviglio bölgesinde bu kanalın bir kısmını görebilirsiniz. Kanalın etrafında birçok kafe ve restoran var. Özellikle akşamları hareketli bir yer. Vaktiniz varsa gidebilirsiniz. Öncelikle görülmesi gereken bir yer değil.

Naviglio, Milano

Yeme-İçme

Milano’da karşılaştığım tatlar taze domates sosu, mozzarella peyniri ve zeytin yağı üçlemesinden oluyordu. Yemek yediğim bazı yerleri Milano’da Ne Yenir? başlıklı yazıda bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here