Milano’ da Ne Yenir?

0
3442
Milano’ da ne yenir?

Pizza

Milano’ da pizza yenir. Spontini, Milano’ daki en iyi pizzacı. Sadece margarita yapıyorlar. Kapısında sıra beklemeniz gereken pizzacılardan. Lezzetinin sırrı; taze domates, zeytin yağı ve odun fırını. İtalya’ da turistik yerlerin çoğunda dondurulmuş pizza yersiniz. Burada gerçek pizza yapıyorlar.

Kendi usullerine göre sadece margarita yapan Spontini, Milano’ daki en meşhur pizzacılardan. Kalın pizza ekmeğinde bol peynir ve taze domates sosu odun fırınında pişiriliyor. Dilim olarak servis edilen pizzanın görüntüsü de iştah açıcı.

 

Papiniano caddesi üzerindeki ilk şubesinde yediğim pizza şuana kadar yediğim en iyi margaritaydı diyebilirim. Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar sadece buradaki restorandan hizmet veren Spontini, artık Milano’ nun birçok yerinde şubesi olan bir pizza zinciri olmuş. Son gittiğimde Duomo’ ya çok yakın Galleria Vittorio Emanuele’ nin hemen yanında da bir şubesini gördüm. Ama benim tercihim yine  Papiniano’ daki ilk şubesi oldu.

Spontini Pizza, Milano.
Spontini pizza, Milano.

Panzerotti

Hamur kızartması. Bizdeki pişiye benziyor. Taze domates sosu ve mozarella peynirli ya da daha başka birçok çeşidi var. Luini, Milano’nun meşhur panzerotticisi. Galleria Vittorio Emanuele’in hemen yan sokağında. Önündeki kalabalığı görünce, sıraya girmemek mümkün değil.

Panzerotti, Milano.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here