Louvre Müzesi’ nde Görülmesi Gereken Eserler Hangileridir?

0
3510
Louvre Müzesi

Louvre Müzesi’ nde Kaybolmak

Louvre Müzesi dünyanın en çok bilinen, en fazla ziyaret edilen ve en büyük müzesi. Devasa bir yapı. Aslında ortaçağdan kalma bir kale. 14. yüzyılda Fransız krallarının sarayı, iki yüz yıl önce de müze oldu. Dünyanın en büyük sanat koleksiyonlarından birine sahip. Louvre Müzesi’ ni gezmeyi göze aldıysanız, yüz binlerce eser arasında kaybolmaya hazır olun!

Müzeye girişler avludaki cam piramitin içerisinden yapılıyor. Bu piramit 1989 yılında yapıldı ve ilk yapıldığı zamanlarda çok tartışıldı. Böylesine tarihi bir yapıya çok modern geldi. Şimdi ise Louvre Müzesi dendiğinde akla ilk o cam piramit geliyor.  Müzede sergilenen en meşhur eser ise kuşkusuz Leonardo da Vinci’ nin Mona Lisa’ sı. Sadece bu tabloyu görmek için bile, her yıl milyonlarca kişi müzenin önündeki uzun kuyruğa giriyor.

Louvre Müzesi’ ni gezmeden önce, müzede sergilenen eserler ve müzeyi nasıl gezeceğinize dair bir planlama yapmanızda fayda var. Aksi halde yorulmuş ve sıkılmış bir halde müzeden ayrılabilirsiniz. Louvre Müzesi ‘ ni ziyaretim sonrası aldığım bazı notları paylaştım.

Louvre Müzesi’ nde öne çıkan eserler:

Girişte sıra beklemeyin

Louvre Müzesi’ ne girişler cam piramitin içerisinden yapılmaktadır. Özellikle yaz ayları gibi kalabalık dönemlerde bazen saatlerce süren sıralar olmaktadır. Bu sıra bilet sırası değil, güvenlik kontrolü sırasıdır. Biraz vakit kazanmak isterseniz Carousel du Louvre alışveriş merkezinin içerisinden de müzeye girebilirsiniz. Piramitteki sıraya göre burası daha hızlı ilerliyor. Biletler, güvenlik kontrolünden geçtikten sonra alınıyor. Bilet fiyatları 15 euro. Burada da sıra olsa da güvenlik kontrolü gibi değil. Ayrıca, içerde kredi kartıyla bilet alabileceğiniz birçok makina bulunuyor. İnternetten bilet alıp vakit kazanma gibi bir düşünceye girmeye gerek yok.

Kroki alın

Müzeye girdikten sonra cam piramitin altında bilgi masası var. Buradan müzenin krokisini alabilirsiniz. Müzesinin yapısını anlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Öne çıkan eserlerden bazıları kroki üzerinde işaretlenmiş. Louvre Müzesi; Denon, Richelieu ve Sully olmak üzere üç ana kısımdan oluşuyor. Her kısımda galeriler dört kata dağılmış. Sadece zemin kat ve 2. kattan bütün kısımlar birbirine bağlı. Aksi halde cam piramitin bulunduğu ana girişe gelip diğer kısma geçmek gerekiyor. Binanın yapısını anlamak biraz zaman alıyor. Louvre Müzesi’ nin planını bu bağlantıdan indirebilirsiniz: https://www.louvre.fr/louvre-plan-information-english.pdf

Rehber kullanın

Cam piramitin altında sesli rehber alabileceğiniz standlar bulunuyor. Fiyatı 5 euro ve bir kimlik bırakmanız gerekiyor. Sesli rehberde, 1000 kadar eser hakkında bilgi bulunmaktadır. Türkçe seçeneği yoktu. İnteraktif harita sayesinde bulunduğunuz yerdeki eserleri dinleyebilirsiniz. Önemli eserleri bulmak için navigasyon özelliği de var. Ayrıca günde 4 defa canlı rehber eşliğinde 90 dakikalık turlar düzenleniyor. Eğer müzedeki öne çıkan eserleri görmek istiyorsanız, kesinlikle sesli rehber almalı ya da tura katılmalısınız. Ya da eserler arasında kaybolabilirsiniz. Bu şekilde de gezen binlerce insan var.

Fazla eşyalarınızdan kurtulun

Müzede ücretsiz dolaplar bulunmaktadır. Taşımak istemediğiniz eşyalarınızı bu dolaplara koyabilirsiniz.

Ne kadar zaman gerekli?

Müzeyi, tam anlamıyla gezmek için haftalar hatta aylar gerektiği hakkında birçok yorum okumuşsunuzdur. Bu biraz size bağlı. Ben öne çıkan eserleri gezdim ve yaklaşık 4 saatimi aldı.

Mona Lisa’ yı kalabalık olmadan görün

Mona Lisa’ nın sergilendiği salon sürekli kalabalık oluyor. Dünyanın en meşhur tablosunu onlarca kişinin omuzlarının arasından görmek istemiyorsanız; ya sabah müzeye ilk girenlerden ya da akşam son çıkanlardan olmanız gerekiyor. Müze kapanmadan yarım saat önce, Mona Lisa’ nın sergilendiği salon diğer saatlere göre daha tenha oluyor. Planlamanızı buna göre yapabilirsiniz.

Muhtemelen merakınıza yenik düşüp, kalabalık da olsa biran önce Mona Lisa’ yı görmek isteyeceksiniz:) Bu tablonun neden bu kadar çok ziyaret edildiğini merak ediyorsanız Mona Lisa’ nın Hikayesi ne göz atabilirsiniz.

Giriş Ücreti

Louvre Müzesi giriş ücreti 15€’ dur. Her cuma saat 18:00 dan sonra 26 yaşından küçükler için ücretsiz. Ayrıca Ekim – Mart arasında her ayın ilk pazar günü müzeye giriş herkese ücretsiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here