Londra Günlüğü: Borough Market

0
3882
Borough Market, Londra

Bugün dünyanın en meşhur pazarlarından Borough Market’ teyim. Bin yılı aşan geçmişiyle, Londa’ nın en eski pazarı. Tarihi pazarlar, gideceğim yerlerde gezilecek yerler arasında daima ilk sıralarda oluyor. Buralarda kendimi bir panayıra katılmış gibi hissediyorum.

Hava soğuk, sabahın ilk saatleri. Dükkanların bir kısmı henüz açılmamış. Çok kalabalık da sayılmaz. Bilmeden pazarı gezmek için iyi bir zamanda gelmişim. Öğleden sonra ayrılırken, kalabalıktan adım atılmıyordu.

Borough Market bir yiyecek pazarı. Meyve, sebze, peynir, et, baharat ve deniz ürünleri satan onlarca dükkan bulunuyor. Buradan alışveriş yapabileceğiniz gibi oturup bişeyler de atıştırabilirsiniz. Pazarda en çok hoşuma giden çeşit çeşit peynirlerin sergilendiği tezgahlar oldu. Kimisi ödül almış bu peynirlerden dilediğinizi tadabiliyorsunuz. Ayrıca, Borough Market bir deniz ürünleri cenneti. Bir ada ülkesi İngiltere’ nin deniz ürünleri açısından ne kadar zengin olduğunu siz düşünün. Heryerde, fish and chips, midye, ıstakoz, kalamar ve adını bilmediğim bazı deniz ürünlerini satan tezgahlar var.

Pazarın hemen yanındaki Monmouth Kahvesi benim için büyük bir sürpriz oldu. Daha önce iki defa Covent Garden’ daki şubesinin kapısından dönmüştüm. İkisinde de kapalıydı. Burda görünce hemen sıraya girdim. Londra’ nın en meşhur kahve dükkanlarından.

Gezdikçe çoğalan şehir Londra yine bitmedi. Bir sonraki gelişim için aldığım notlarla ayrılıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz