Konya’da Ne Yenir?

0
3585
Etli Ekmek

1Etli Ekmek

Konya’da heryer etli ekmekçi. Herhangi bir yerde yiyeceğiniz etli ekmekten büyük lezzet alacaksınızdır. Etli ekmek için benim tercihim Aziziye Camii’ nin karşısındaki Celal Bey oldu.

Etli ekmek için bu yazıya göz atabilirsiniz: Konya’da Etli Ekmek Nerede Yenir?

Fırın Kebap, Konya.

2Fırın Kebabı

Dünyada etin en güzel pişirildiği yerlerden biridir Konya. Sadece et kendi yağında ve suyunda, odun fırınında saatlerce pişirilir. Baharat yok. Ortaya fırın kebap gibi müthiş lezzet çıkıyor. Kebap, etin yağına bandırılmış pide ile servis ediliyor. Ustalar, fırın kebabının asıl lezzetinin etten ziyade yağda olduğunu söylüyorlar. Ancak müşterilerden gelen talep üzerine az yağlı servis de yapılıyor.

Ali Baba ve Hacı Şükrü, Konya’ nın iki meşhur fırın kebapçısı. Eğer, Mevlana civarındaysanız Ali Baba daha yakın. Kebaptan önce Konya’ nın meşhur bamya çorbasını da denemelisiniz.

Tirit Kebabı

3Tirit Kebabı

Tirit kebabı, kuzu kıyması mangalda pişirilecek hazırlanıyor. İçerisinde sarımsaklı yoğurt, tandır ekmeği, tereyağı ile servis ediliyor. Görünümü İskender Kebabı anımsatsa da, tadı çok farklı. Konya’ da mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden bir tanesi. Tiritçi Mithat, Konya’ nın en meşhur tiritçisi. Öğle vaktine denk gelirseniz boş yer bulmak için biraz beklemeniz gerekecek. Buraya gelmişken Zerde tatlısını da denemeyi unutmayın.

Bamya Çorbası, Konya.

4Bamya Çorbası

Konya’ nın meşhur bamya çorbası, genellikle fırın kebabı yapan yerlerde etten önce içiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz