Konya’da Etli Ekmek Nerede Yenir?

1
2337
Etli Ekmek, Konya.

Hiçbir yemek Konya’ yı etli ekmekten daha iyi temsil edemez. Kıymalı pidenin Konya’ ya özgü şeklidir. Özellikle, İç Anadolu’ da esnafın vazgeçilmez öğle yemeğidir. Lezzetinin sırrı içindeki kıymanın biraz yağlı olmasıdır.

Peki esnaf etli ekmek yemek için hangi lokantalara gider? Böyle bir yer yok! Buralarda esnaf etli ekmek yemek için lokantaya gitmez. Kasaba ve pide fırınına gider. Yiyeceği yemeğin içini kendisi hazırlar. Hatta kıymayı, domatesi, biberi satırla kendisi kıyar. Sonra pide fırınında sıraya girer. Bu her yerde böyledir. Orjinal tatlar biraz zahmet gerektirir. Antakya’ da da öyle değil mi? Kebabın hasını yemek için lokantaya değil kasaba gidersiniz.

Konya’ ya yolunuz düşerse bu pide fırınlarını mahalle aralarında bulabilirsiniz. Ama yemek için fazla vakit harcamak istemiyorsanız, herhangi bir yerde yiyeceğiniz etli ekmek de hoşunuza gidecektir. Konya’ da öne çıkan 2 restoran:

celal bey: Konya’ da bir çay ocağında tanıştığım birisinin tavsiyesi üzerine gittim. Mevlana’ ya çok yakın Aziziye Camii’ nin tam karşısında. Sade kıymalı etli ekmeğini deneyebilirsiniz.

havzan: Konya’ da okuyan bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine gittim. Güzel bir yer.

1 YORUM

  1. Konya’da etliekmek nemutlu etliekmek de yenir. Bir mahalle adını kullanan lokanta geleneksel etliekmek yapmaz. Etliekmek geniş ve kısa olur. Kuzu kaburga etinden yapılır. 1kilo ete 1kilo sebze eklenir. Sebzesi kuru soğan domates ve sivri biberden oluşur. Mevsime göre sebzelerin miktarları farklı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here