Mevlana Müzesi, Konya.

Ne yalan söyleyeyim bu seyahatime kadar, yurtdışında gideceğim yerleri yurtiçine göre daha fazla önemserdim. Gideceğim yerle ilgili ne varsa öğrenmeye çalışır, orda geçen bir roman varsa mutlaka okurdum. Eğer Anadolu’ da bir yere gidecek olsam neredeyse hiç hazırlık yapmadan çıkıyordum yola. Zaten bilmem gerekenleri bildiğimi düşünüyordum. Bu sefer farklı olsun istedim. Konya deyince akla ilk Mevlana gelir. Uzun zamandır merak ettiğim bir kitabı okumaya başladım.

Konya’ ya geldiğimde Temmuz’ un ilk haftası öğle saatiydi ve hava çok sıcaktı. İlk durağım İnce Minareli Medrese oldu. Daha önce defalarca önünden geçmiş, içerisinde hiç girmemiştim. Medresenin içi de dışı gibiydi. Sade ve kubbelerindeki mükemmel taş işçiliğiyle etkileyiciydi. Medresede, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait taş ve ahşap eserler sergilenmektedir. İnce Minareli Medrese’ de Sergilenen Eserler

İnce Minareli Medrese, Dış Görünüm, Konya.
İnce Minareli Medrese, Dış Görünüm, Konya.
İnce Minareli Medrese, İç Görünüm, Konya.

Aladdin Tepesi’ ni aşıp Mevlana Müzesi‘ ne doğru yürümeye başladım. Yol üzerinde Şemsi Tebrizi’ nin türbesini de ziyaret ettim. Güneş tam tepede, sıcaktan yürümek zordu. Mevlana Müzesi’ nin avlusundaki kalabalıktan adım atılmıyordu. Daha önceki gelmelerimde, avluyu pas geçer direk camiin içerisine girerdim. Bu sefer avludaki odaların hepsini gezdim. Avluda 14 oda ve bir de mutfak bulunuyor. Mevlevilerin hayatlarına dair pekçok şeyi buralarda bulabilirsiniz. Kalabalıktan odalara girip çıkmakta zorlandım. Kışın geldiğimde daha sakindi, o zaman gezmediğime pişman oldum.

Mevlana Müzesi, Konya.

Konya’ da bir gün kaldım. Belki yeni bir kitap okumaya başlamamdan en keyif aldığım Konya gezisi bu oldu. İlk defa bir Anadolu şehrinden, bir sonraki gelişimde neler yapacağımı düşünerek ayrıldım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here