Kitap Kokan Mekanlar: Britanya Kütüphanesi

0
2795
Britanya Kütüphanesi, Londra

Britanya Kütüphanesi (British Library), sahip olduğu 150 milyon eserle dünyanın en büyük ikinci kütüphanesidir. Sürekli büyüyen kütüphaneye her yıl yaklaşık 3 milyon kitap ekleniyor ve 10 km raf yapılıyor.  Kitapseverlerin, Londra’ da mutlaka görmesi gereken bir yer.

Britanya Kütüphanesi, hemen yanı başındaki St. Pancras Hotel’ in ihtişamlı görüntüsü yanında çok mütevazi bir dış tasarıma sahip. Kütüphanenin girişi de aynı şekilde. Bu kadar büyük bir kütüphanenin girişi hemen kendini göstermiyor biraz aramanız gerekiyor. Kütüphanenin bahçesinde kendi başına birşeyler ölçüp biçen Newton, bir kafe ve kafa dağıtmaya çalışan öğrenciler bulunuyor. Kütüphaneye girişler ücretsiz ve herhangi bir kimlik sorulmuyor. Ancak, okuma salonlarını kullanmak ve araştırma yapmak için üye olmanız gerekiyor.

Girdikten sonra sol tarafta hediyelik eşya dükkanı ve karşıda yukarı doğru çıkan merdivenler var. Merdivenleri çıkınca, dört bir tarafı kitaplarla döşenmiş devasa bir sütun sizi karşılıyor. Burdan itibaren artık kütüphanenin çalışma alanlarına yaklaşmış oluyorsunuz. Kütüphane öğrenciler tarafından çok yoğun kullanılıyor. Sütunun etrafındaki masalar tamamen kuşatılmış durumda. Ayrıca buradaki kafede de boş yer bulmak kolay değil.

Kütüphanenin içerisinde küçük bir müze bulunuyor. Kitap tutkunlarının büyük keyif alacağı bir yer. Kitaplara dair bazı ilkleri burada bulabilirsiniz. Shakespeare ‘ın not defterleri, Gutenberg’ in bastığı ilk müzik kitabı, Mozart’ a ait notlar, Beatles’ ın çalışmaları, Jane Austin, Oscar Wilde, Leonardo da Vinci ve daha başkalarına ait birçok eser burada sergileniyor. Müzenin en önemli yanı ise, Magna Carta‘ nın orjinal kopyasının burada sergileniyor olması. Malesef müzenin içerisinde fotoğraf çekmek yasak.

Etkinliklere Katılın

Britanya Kütüphanesi’ nde düzenli olarak etkinlikler düzenlenmektedir. https://www.bl.uk/whats-on bu bağlantıdan kütüphanedeki etkinlikleri takip edebilirsiniz. Kütüphanenin açık olduğu zamanlara da buradan http://www.bl.uk/aboutus/stpancras/ ulaşabilirsiniz.

Nasıl Gidir?

Britanya Kütüphanesi’ ne en yakın metro istasyonu King’s Cross St. Pancras‘ tır.

Bir Cevap Yazın