kısa notlar, Frankfurt Seyahatnamesi.

0
3416
Frankfurt Seyahatnamesi, Ahmet Haşim.

Frankfurt Seyahatnamesi, Ahmet Haşim’in kalp ve böbrek rahatsızlığı nedeniyle tedavi amacıyla gittiği Frankfurt’ daki seyahat notlarının toplandığı kitabıdır. Almanya ve Almanlar hakkındaki izlenimlerini anlatıyor. O zamanlarda da ileri Alman sanayisi ve her şeyiyle muntazam Alman şehirleri ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Seyahat eden kişi bir edebiyatçı olduğu zaman, haliyle ziyaret ettiği yerler de edebiyata dair yerler oluyor. Büyük Alman şair Goethe’ nin evi, Ahmet Haşim’ in Frankfurt’ da ziyaret ettiği ilk adreslerden. Sanayileşme delisi Almanların şairlerine karşı olan ilgisi karşısında hayretini gizleyemiyor. Kimsenin ziyaret etmeyeceğini düşündüğü evdeki kalabalığı gördüğünde yaşadığı şaşkınlığını, “Bir tabuta girmeyi umuyordum, meğer yanılmışım.” diyerek ifade eder.

Seyahat etmek nedir? Ve insan neden seyahat eder? Ahmet Haşim, notlarında seyahat etmeye dair düşüncelerini de bolca paylaşıyor.

Kitabı okuduktan sonra, sadece Frankfurt değil Almanya ve Almanlar hakkında da fikriniz oluyor. Haşim, Alman şehirlerinin akıl almaz mükemmelliğinden bahsediyor. Zaman zaman bu mükemmellikler arasında sıkılıp, garip Anadolu topraklarına hasretini dile getiriyor.

Frankfurt Seyahatnamesi, Frankfurt’ a ya da Almanya’ya yolu düşenlerin okuması gereken bir kitap. Hatta seyahate çıkan herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir başucu kitabı. 57 sayfadan oluşan ince bir kitap. Ancak, Haşim’ in tespitleri sıra dışı ve ifadeleri etkileyici. Herbir başlığı defalarca okunacak kitaplardan.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz