Kastamonu’da Gezilecek Yerler

0
2003

Kastamonu’ ya gitmeden hakkında çok şey duymuştum. En çok merak ettiğim şehirler arasındaydı. İl merkezi beklediğimden biraz daha farklığıydı. İlk gözüme çarpanlar; şehir merkezini ikiye ayıran bir çay, çay üzerinde bir taş köprü ve Nasrullah Camii.

Biraz zaman geçirdikçe, Kastamonu güzelliklerini göstermeye başladı. İlk durak Saat Kulesi oldu. Burada; semaverde çay ve çekirdek keyfi eşliğinde Kastamonu manzarası güzeldi. Saat kulesinin ilginç bir hikayesi de var. Anadolu şehirlerinde,  saat kuleleri genellikle şehrin merkezinde bulunur. Kastamonu’ da ise saat kulesi şehrin biraz dışında bir tepenin üzerinde. Rivayete göre zamanı yanlış gösteren bu saat İstanbul’ dan buraya sürgüne gönderilmiş. Şehrin dışına yerleştirilmiş.

Kastamonu Saat Kulesi

Kastamonu Kalesi- Şehrin yukardan izlenebildiği diğer bir yer ise Kastamonu Kalesi. Şehre hakim bir tepenin üzerinde kurulmuş bir Bizans Kalesi. Eğer yolunuz Kastamonu’ ya düşerse biraz yorulmayı göze alın ve bu kaleye tırmanın.

Kastamonu Çarşısı- Kastamonu’ da en çok hoşuma giden şey çarşıda dolaşmak ve bir çay ocağına oturup çay içmekti. Çarşıda ne ararsanız var. Hatta daha önce görmediğiniz ürünlere de rastlayabilirsiniz. Örneğin; salep yapmak için kurutulan orkide tohumlarını ilk burada gördüm. Buradan alınacaklar; taşköprü sarımsağı, siyez bulguru, kağıt helva, Kastamonu sucuğu.

Nasrullah Camii- Mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan bir tanesi de Nasrullah Camii’ dir. II. Beyazıt döneminde Nasrullah Kadı tarafından yaptırılmıştır.

Kastamonu’ da Ne Yenir?

Kastamonu’ da etli ekmek yenir. Tavsiyeler üzerine, Nasrullah Camii’ nin karşısında Karadeniz pidecisine gittim. Etli ekmeği güzeldi. Ayrıca, Kastamonu’ nun susamsız simit de meşhur. Kahvaltıda deneyebilirsiniz.

Kastamonu Etli Ekmeği
Kastamonu Susamsız Simit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here