Kariye Müzesi: İstanbul’ un Dev Boyama Kitabı

0
2911
Kariye Müzesi

“Kitap, yapıyı öldürecektir.” der Victor Hugo.  Eskiden yapıların neden çok süslü, boyalı ve detaylı yapıldığının cevabı. Eskiden sadeliğe yer yoktu (Gutenberg’in matbaasına kadar). Her yapı bir kitap gibiydi. Kariye Müzesi de bu kitapların en önemlilerinden biriydi.

Notre Dame’ın Kamburu’nun giriş kısmında; eskiden insanlara bir şeyler öğretmek için mimari eserlerin kullanıldığından, bu yüzden eskinin mimari eserlerinin bu kadar süslü olduğundan, Gutenberg’ in matbaayı icat etmesinden sonra mimarinin yerini kitapların aldığından detaylıca bahseder.

İstanbulda Gezilecek Yerler:Kariye Müzesi.

Yapıların bir kitap gibi kullanıldığı zamanların en önemli eserlerinden bir tanesi de Kariye Müzesi’ dir. Geçmişi 6. yüzyıla kadar uzanan bu tarihi yapının içerisinde, bir hikayenin resmedilmeği boş bir yüzey bulmak çok zor. Hemen hemen bütün duvarlar farklı olayların anlatıldığı mozaiklerle süslenmiştir. Duvarlardaki bu muhteşem mozaikler neredeyse hiç bir zarar görmeden günümüze kadar korunmuştur. Okuma-yazmanın halk arasında çok yaygın olmadığı o dönemlerde, özellikle Hristiyan dünyada insanlara dinlerini öğretebilmek için bu mozaik ve freskler kullanılırdı. Bütün bu özellikleriyle Kariye Müzesi, Doğu Hristiyanlığı’ nın bir şaheseri olarak gösterilir. İstanbul’ da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Kariye Müzesi, eskiden şehrin epey dışarısında olan Edirnekapı’ da bulunmaktaydı. Bundan dolayı da adına, şehrin dışarısı anlamına Kariye denmiştir. İçerisi bu kadar süslü olan bu yapının dış kısmı mütevazi bir tasarıma sahiptir. Osmanlı Devleti’ zamanında bir tane minare eklenmiştir. Kariye Müzesi’ nin orijinal halinden tek farkı budur.

Kariye Müzesi’ ne Nasıl Gidilir?

En yakın tramvay durağı, Edirnekapı. Yaklaşık 15 dk. lık yürüme mesafesindedir. Müze hakkında diğer bilgiler için müzenin websitesi: http://kariye.muze.gov.tr/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here