İspanya’ yı keşfetmeye Santiago’ dan başlayın

0
4200

İspanya’ nın kuzey batısında yer alan Santiago de Compestela, Galiçya özerk bölgesinin başkentidir. UNESCO dünya mirası listesinde bulunmaktadır. Tarih ve doğa merkezidir.

Hikayesi

Santiago’ nun bu kadar meşhur olmasının nedeni St. James’ e giden yolun (Camino de Santiago) son durağı olmasıdır. Bir rivayete göre, Hz. İsa’ nın 12 havarisinden birisi olan St. James, Kudüs’ te  işkence yapılarak öldürülür ve mezarı Santiago de Compestela’ ya taşınır. Bunun üzerine Santiago de Compestela, Roma ve Kudüs’ ün ardından Hristiyan dünyasının üçüncü kutsal şehri olur.  Ortaçağda, şehri ziyaret etmek için çeşitli yürüyüş rotaları oluşturulur. Yüzyıllar içerisinde milyonlarca kişi hac yapmak için bu rotaları kullanır. Ancak, zamanla hac yürüyüşlerinin etkisi azalır. Son yıllarda tekrar ilgi odağı olan Santiago’ ya, günümüzde İspanya ve Avrupa’ nın birçok yerinden yüzbinlerce kişi trekking yapmaktadır. Bu kişilerin çoğu dini nedenlerden ziyade macera için yürüseler de Ortaçağda kullanılan rotaların aynısını kullanmaktadırlar. Rotalar tek yerde kesişmektedir,  Santiago Katedrali.

Plaza Del Obradoiro meydanını ziyaret edin

Santiago’ da ziyaret edilecek yerler Plaza del Obradoiro etrafındadır. Orta çağlarda, İspanya’ da inşa edilen en sıradışı eser olarak bilinen Santiago de Compostela katedrali de buradadır.  Meydanı çevreleyen dört farklı tarihi yapıda, dört farklı mimari tarz (barok, gotik, rönasans, neoklasik) büyük bir ustalıkla bir araya getirilmiş. Meydanda, yaya ya da bisikletleriyle katedrali ziyarete gelen birçok hacı kafilesi de bulunmaktadır.

thumb_IMG_1484_1024

Yeme – İçme

Okyanusa yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan Santiago, tam bir deniz ürünleri cenneti. Plaza del Obradoiro’ ya açılan ara sokaklarda deniz ürünleri yapan birçok restoran bulunmaktadır.

Alameda parkında kısa bir yürüyüş yapın

Tarihte yolculuğa biraz ara verip biraz da nefes almak için, Paseo de la Alameda parkı iyi bir seçenek.

IMG_1467

 Ulaşım

Şehir merkezinde gezilecek bütün yerler yürüme mesafesinde. Merkeze ulaşım otobüsle yapılabilir. Ayrıca taksi ücretleri de uygun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here