Hatay Arkeoloji Müzesi’nde Sergilenen Eserler

0
2363
Hatay Arkeoloji Müzesi

Eskiden Antakya, Roma ve İstanbul’un ardından Roma İmparatorluğunun en büyük üçüncü şehri, doğunun en büyük metropolüydü. 1. yüzyılda yarım milyon insanın Antakya’da yaşadığı tahmin ediliyor.

Tarihi boyunca pek çok olaya tanıklık eden Antakya ve civarından toplanan eserler Hatay Arkeoloji Müzesi‘ nde sergilenmektedir. Müzede Eski Taş Çağı’na kadar uzanan çok geniş bir eser koleksiyonu var.

Öne Çıkan Eserler:

Kral Suppiluliuma Heykeli– M.Ö.9. yüzyılda hüküm süren kral Suppiluliuma’ya ait dev heykel.

Kral Suppiluliuma Heykeli

Tabletler- Müzede birçok tablet bulunuyor.  Asur Kralı Esarhaddon tarafından hazırlatılan aşağıdaki tablette veliaht prens Aşşurbanipal’e bağlılık yemini yazıyor. Bu tabletle, Kinalia (Hatay) valisi ve bürokratları Asur’a bağlılık yemini etmek durumda kalmışlar.

Teblet, Hatay Arkeoloji Müzesi.

Ağırlık Birimleri- Demir çağında kullanılan ağırlık birimleri. Boğa, insan başı, aslan, kaplumbağa şekillerinde ağrılık birimleri var. Genellikle hayvan şeklinde olan bu ağırlık birimleri bulundukları bölgeyi temsil ediyor. Mesela, Mezopotamya’yı temsil eden figürlerden biri ördek.

Ağırlık Birimleri (Kaplumbağa formu)
Ağırlık Birimleri (Kaplumbağa formu)

Müzik Aleti- Bronz çağdan kalma bir müzik aleti. Kemikten yapılmış. Vurmalı bir çalgıya benziyor ama nasıl çalındığını anlayamadım.

Müzik Aleti (Bronz Çağ)

Tanrıça İştar Heykeli-

Tanrıça İştar Heykeli

Çanaklar- Müzede birçok çanak örneği var. Aşağıdaki çanaklar eskiden deterjan elde etmek içi kullanılırmış. Çanakların içerisine önce köz sonrasında su konularak bekletilirmiş. Elde edilen bu karışım deterjan olarak kullanılırmış.

Çanaklar

Mozaikler- Bir zamanlar, Antakya’da yaşayan neredeyse herkesin evinde en az bir tane zemin mozaikle kaplıydı. Varlıklı ailelerin evlerinde daha çoktu. Birbirinden farklı desenlerle süslenirdi; çiçekler, kuşlar, mitolojik kahramanlar, geometrik şekiller…

Günümüzde, Hatay Arkeoloji Müzesi dünyanın en büyük mozaik koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Mozaikler
Mozaikler
Mozaikler
Mozaikler
Mozaikler

Hatay Arkeoloji Müzesi yeni açılmış. Şimdiye kadar gezdiğim belki de en güzel müzelerden biri olmuş. Gerek müzeyi gezerken kolaylık gerekse eserler hakkındaki açıklamalar, müzeyi daha keyifli hale getirmiş. Hatay’da öncelikle görülmesi gereken yerlerden.

Müzeye girişlerde Müze Kart kullanılabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here