Hatay Arkeoloji Müzesi’nde Sergilenen Eserler

0
1254
Hatay Arkeoloji Müzesi

Yaklaşık 1400 yıl önce, Antakya civarında Roma şehirleri vardı. Antakya “Doğu’nun Kraliçesi” olarak bilinirdi. Doğu ve Batı’yı bağlayan ticaret yolları üzerinde önemli bir duraktı. O dönemde, Antakya’da yaşayan neredeyse herkesin evinde en az bir tane zemin mozaikle kaplıydı. Varlıklı ailelerin evlerinde daha çoktu. Birbirinden farklı desenlerle süslenirdi; çiçekler, kuşlar, mitolojik kahramanlar, geometrik şekiller…

Arkeolojik kazılar sonrası ortaya çıkarılan bu mozaikler, Hatay’da dünyanın en büyük mozaik müzelerinden bir tanesini oluşturmuş.

Müzede sadece mozaik sergilenmiyor. Eski Taş (Paleolitik) Çağı’na kadar uzanan çok geniş bir eser koleksiyonu var.

Öne Çıkan Eserler:

Kral Suppiluliuma Heykeli– M.Ö.9. yüzyılda hüküm süren kral Suppiluliuma’ya ait dev heykel.

Kral Suppiluliuma Heykeli

Tabletler- Müzede birçok tablet bulunuyor. Tarihin sırları bu tabletlerde yazılanlarla gün yüzüne çıkıyor. Asur Kralı Esarhaddon tarafından hazırlatılan aşağıdaki tablette veliaht prens Aşşurbanipal’e bağlılık yemini yazıyor. Bu tabletle, Kinalia (Hatay) valisi ve bürokratları Asur’a bağlılık yemini etmek durumda kalmışlar.

Teblet, Hatay Arkeoloji Müzesi.

Ağırlık Birimleri- Demir çağında kullanılan ağırlık birimleri. Boğa, insan başı, aslan, kaplumbağa şekillerinde ağrılık birimleri var. Genellikle hayvan şeklinde olan bu ağırlık birimleri bulundukları bölgeyi temsil ediyor. Mesela, Mezopotamya’yı temsil eden figürlerden biri ördek.

Ağırlık Birimleri (Kaplumbağa formu)
Ağırlık Birimleri (Kaplumbağa formu)

Müzik Aleti- Bronz çağdan kalma bir müzik aleti. Kemikten yapılmış. Vurmalı bir çalgıya benziyor ama nasıl çalındığını anlayamadım.

Müzik Aleti (Bronz Çağ)

Tanrıça İştar Heykeli-

Tanrıça İştar Heykeli

Çanaklar- Müzede birçok çanak örneği var. Aşağıdaki çanaklar eskiden deterjan elde etmek içi kullanılırmış. Çanakların içerisine önce köz sonrasında su konularak bekletilirmiş. Elde edilen bu karışım deterjan olarak kullanılırmış.

Çanaklar

Mozaikler- Hatay Arkeoloji Müzesi dünyanın en büyük mozaik koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Mozaikler
Mozaikler
Mozaikler
Mozaikler
Mozaikler

Hatay Arkeoloji Müzesi yeni açılmış. Şimdiye kadar gezdiğim belki de en güzel müzelerden biri olmuş. Gerek müzeyi gezerkenki kolaylık gerekse eserler hakkındaki açıklamalar, müzeyi daha keyifli hale getirmiş. Hatay’da öncelikle görülmesi gereken yerlerden.

Müzeye girişlerde Müze Kart kullanılabiliyor. Antakya merkezden Narlıca dolmuşlarıyla ulaşım mümkün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here