Gaziantep Gezilecek Yerler

2
2043
Gaziantep Kalesinden şehir manzarası

Gaziantep bir lezzetler şehri. Haliyle böyle bir şehri gezerken gözünüz ara sokaklardaki orjinal tatlarda oluyor. Binlerce yıllık tarihin içerisinde bir lezzet gezintisi, benim için harika bir gündü.

Metanet lokantasında sabah çorbası

Gaziantep’te en güzel beyran yapan yer burası. Beyran kuzu eti, sarımsak, pirinç, acı biber ve et suyu ile yapılan bir çorba. Kelle paçanın etle yapılmış şekli de diyebiliriz. Ama kelle paçadan çok daha lezzetli. Gaziantep’te güne bir çorba ile başlamak için en güzel yer.

Metanet Lokantası, Beyran hazırlanırken

Tahmis kahvecisi

Metanet’ten çıktından sonra birkaç adım ilerde yaklaşık 500 yıllık bir kahve dükkanı var. Adı, Tahmis Kahvesi. Sabah çorbasının üzerine bir kahve içmek için gidilecek yer burası.

Tahmis Kahvesi, Gaziantep.

Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep’te öncelikle görülmesi gereken bir yer. Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan eserler sergileniyor. Müze ile ilgili bu yazıya göz atabilirsiniz: Zeugma Mozaik Müzesi’nde Sergilenen Eserler

Uzun Çarşı

Gaziantep’in tarihi çarşısı. Çarşıda ilk dikkat çeken; acı biber, Antep fıstığı, kurutma biber, patlıcan gibi buralara özgü tatlar satan tezgahlar oluyor. Sonrasında bu tezgahlar yerini bakır ustalarının çekiçlerinden çıkan seslere bırakıyor.

Uzun Çarşı, Gaziantep.

Gaziantep Kalesi

Geçmişi 18 asır öncesine dayanan eski bir Bizans Kalesi. Kalenin tepesinde bir Roma hamamı bulunuyor. Gaziantep’in tarihinde önemli yeri olan bu kale, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de geçiyor.

Gaziantep Kalesi

Kalenin içerisinde, Kurtuluş Savaşı’nda Gaziantep’in gösterdiği kahramanlığın anlatıldığı bir panorama müzesi de bulunuyor. Ayrıca, kalenin tepesi şehri izlemek için güzel bir yer.

Gaziantep Kalesi, panorama müzesi

Mutfak Müzesi

Gastronomi şehri Gaziantep’te, şehrin yemek kültürüne dair güzel bir müze. Gaziantep yemeklerinin sadece kebaptan ibaret olmadığını görüyorsunuz.

Mutfak Müzesi, Gaziantep.

Hamam Müzesi

Gaziantep’le özdeşleşen diğer bir özelliği de hamamları. Antep’in hamamları türküsü eşliğinde temizlik kültürüne dair kısa bir gezinti.

Hamam Müzesi, Gaziantep.

Katmer

Gözlemeye benzeyen bu tatlının hayatımıza girmesi yeni olsa da, Katmerci Zekeriya Usta’da 100 yıldır katmer yapılıyor. Ne kadar ince o kadar iyi. Ustanın iyisi hamuru açtıktan sonra arkasından gazete okumasıyla anlaşılırmış.

Katmerci Zekeriya Usta, Gaziantep.
Katmerci Zekeriya Usta, Gaziantep.

diğer kareler…

Beyran, Metanet Lokantası.
Metanet Lokantası, Beyran hazırlanırken
Gaziantep Kalesi
Tahmis Kahvesi, Gaziantep.
Tahmis Kahvesi, Gaziantep.
Uzun Çarşı, Gaziantep.
Uzun Çarşı, Gaziantep.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here