Frankfurt Günlüğü: Goethe Evi

0
3161
Goethe' nin Evi, Frankfurt.

Bir yazarın evini ziyaret etmenin, o yazarı tanımanın en iyi yolu olduğunu okumuştum. Yazarın biyografisini okumanın çok daha ötesinde bir tanımadır bu diyordu. Evini ziyaret ettiğim ilk yazar, büyük Alman şair Johann Wolfgang von Goethe oldu. Goethe’ nin evinin Frankfurt’ ta olduğunu, Ahmet Haşim’ in Frankfurt seyahatnamesini okurken öğrendim. Haşim’ in Frankfurt’ a geldiğinde öncelikle ziyaret ettiği adreslerden. Birgün yolunuz buralara düşerse, Haşim’in bu notlarını mutlaka okumalısınız.

Goethe, 28 Ağustos 1749 tarihinde Frankfurt’ taki evlerinde doğdu. Çocukluğunu ve gençliğini burada geçirdi. Ev orjinal haliyle olduğu gibi muhafaza ediliyor. Goethe’ nin Faust’ unu yazdığı çalışma masası, kütüphanesi, müzik odası gibi yazarın hayatından kesitler sergileniyor.

Geothe’ nin evi Almanya’ nın en eski ve en ilginç yapılarındandır. Burayı ziyaret ederek aynı zamanda, 18 yy. Almanya’ sında burjuva bir ailenin evinin nasıl olduğunu da görmüş oluyorsunuz. O dönem varlıklı ailelerin sahip olabildiği kuyu suyu bulunan mutfak, kütüphane, müzik odası, çalışma odası ve daha başka onlarca odadan oluşan devasa bir ev. Daha detaylı bilgi için: http://www.goethehaus-frankfurt.de/goethe-house/goethe-house/view?set_language=en

Goethe’ nin Evi, Frankfurt’ ta mutlaka görülmesi gereken bir yer. Şehrin ana caddesi Zeil‘ e birkaç dakikalık yürüme mesafesinde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here