Frankfurt gezilecek yerler

Almanya’ da her şehir birbirine benzer. Arada küçük farklar olsa da, bir eski şehir (altstadt) bölgesi, trafiğe kapalı alışveriş caddesi ve devasa parklar olmazsa olmazlarıdır.

Frankfurt, Almanya’ nın finans merkezidir. Şehre girer girmez hissedersiniz bunu; devasa gökdelenlerle alışılmış Alman şehirlerinden çok farklı. Herşey bu gökdelenlerin arasına sıkışmış.

Bunun yanında, Alman şair Goethe’ nin memleketi ve bazı Frankfurt’ lu zengin ailelerin Avrupa’ nın çeşitli yerlerinden topladıkları sanat eserlerinin buradaki müzelerde sergileniyor olması şehrin en önemli özelliklerinden.

Kuşbakışı Frankfurt

Gökdelenler şehri Frankfurt ta, Main Tower şehri kuşbakışı görmek isteyenlerin ilk uğrak yeri. Çatısı çeşitli TV kanallarından hava durumu spikerleri tarafından da mesken edilen bina, şehri seyredebileceğiniz en güzel yer. Frankfurt u gezmeye başlamadan, gidilecek yerlere yukardan bakmak planlama açısından iyi olabilir.

thumb_IMG_0960_1024Frankfurt Gezilecek Yerler

HAUPTWACHE – Meydana açılan ve trafiğe kapalı olan Zeil Caddesi şehrin en haraketli yeri. Cadde üzerinde birçok restoran, kafe ve mağaza bulunuyor. Cadde üzerinde MyZeil alışveriş merkezi farklı tasarımı ile dikkat çekiyor. Meydanda yer alan St.-Katharinen Kilisesi Frankfurt’  un en meşhur kiliselerinden.

hauptwacheGOETHE’ NİN EVİ – Alman şair Goethe’ nin yaşadığı ve ölümünün ardından ziyaretçilere açılan evi Hauptwache’ ye çok yakın. Ev orjinal haliyle olduğu gibi muhafaza ediliyor. Çalışma masası, kütüphanesi, müzik odası gibi yazarın hayatından kesitler sergilenmektedir. Frankfurt Günlüğü: Goethe Evi

RÖMER – Ortaçağda asilzadelere ait olan evlerin süslediği meydan Frankfurt’ un en önemli turistik yeridir. Meydanda birçok tarihi kafe de bulunmaktadır. Gezintiye biraz ara verip dinlenmek için güzel bir mekan.

thumb_IMG_1013_1024DOM KATEDRALİ – Altstadt’ a gelmişken görülmesi gereken yerlerden. Katedral 14. yy’ da Roma İmparatorluğu döneminde taç giydirme törenlerinin yapıldığı yerdir. Katedralin kulesi diğer şehirlerdeki katedraller gibi görkemli. Ancak, hemen yanındaki inşaat alanı, katedralin tamamen görülmesini ve fotoğraf çekmeyi biraz zorlaştırıyor.thumb_IMG_1039_1024FRANKFURT STADEL MÜZESİ – Frankfurt’ lu banker Johann Friedrich Stadel koleksiyonlarının sergilendiği müze. Eğer siz de benim gibi yağmurlu ve soğuk bir günde Frankfurt’ ta iseniz yapılacak en güzel şey bu müzeyi gezmek. Frankfurt Stadel Müzesi’ nde sergilenen eserler başlıklı yazıda eserler hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Frankfurt gezilecek yerler, Stadel Müzesi
Frankfurt gezilecek yerler, Stadel Müzesi

EISERNER STEG (DEMİR KÖPRÜ) – 1800′ lü yılların sonlarına doğru yapılan köprü, nehir kenarından harika bir Frankfurt manzarası sunuyor. Binlerce asma kilitle süslenen bu tarihi demir köprü şehre hoş bir hava katmış. Ziyaretinizi bir cumartesi gününe denk getirip, bit pazarının da tadını çıkarabilirisiniz.

thumb_IMG_1026_1024BOCKENHEIMER WARTE – Eğer vaktiniz varsa Bockenheimer Warte metro istasyonunu da görebilirsiniz. Farklı tasarımı ile popüler olan bu metro girişi, Hauptbahnhof ana tren istasyonuna bir durak uzaklıkta.
thumb_IMG_1042_1024

Ulaşım

Hauptbahnhof, Frankfurt’ un merkez tren istasyonudur. Havalimanından S8-S9 hattı ile Hauptbahnhof’ a gelebilirsiniz. Buradan istediğiniz yere aktarma yapabilirsiniz. Günlük sınırsız bilet aldım. İki bilet almak daha pahalı oluyor.

2 YORUMLAR

  1. yazı çok iyi kapsamlı …Goethenin evi yazınızı okumuştum ve çok beğenmiştim frankfurtta gezilecek yerler hakkında bilginiz için mail atmıştım teşekkürler geri döndünüz yazılarınızı takip etmeye devam edicem….

    • Mailinizi aldım. İlginiz için teşekkürler. Anladığım kadarıyla 3-4 gün Frankfurt’ tasınız. Bu sürede Frankfurt’ un altını üstüne getirirsiniz. Yukarıda gezilecek belli başlı yerleri yazdım. Bunların dışında, şimdi ben olsam giderdim dediğim yerleri sormuşsunuz, merak ettiğim bazı müzeler vardı oralara giderdim (film müzesi, doğal tarih müzesi gibi). Bir de Frankfurta yakın Mainz’ de Gutenbergin matbaasını görmeye giderdim. Ama asıl, orjinal kafeler ve restoranlar keşfetmeye çalışırdım.

      Bütün bu yerleri 2 günde gezersiniz. Daha başka neler yapılır; açıkçası biraz bütçenize ve ne tarz yerler görmek istediğinize de bağlı. Eğer arkadaşlarınız geldiğinde Frankfurt’ ta gezecekseniz, farklı şehirlere de gidebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz