Floransa Günlüğü: Laurentian Kütüphanesi

0
2005
Floransa gezilecek yerleri Laurentian Library

Floransa başyapıt dolu bir şehir. Her an bir ilk ya da en olan eserle karşılaşabilirisiniz. Medici Şapeli’ ne girmeye çalışırken kendimi Laurantian Kütüphanesi ‘ nin merdivenlerinde bulmuştum. Dünyanın en meşhur merdivenleri olduğunu aylar sonra öğrendim.

Hikayesi

15. yüzyılda kitaplar azdı. Geniş bir kitap koleksiyonuna sahip olmak güç ve zenginliği temsil ediyordu. Ortaçağ Avrupa’sının en güçlü ailelerinden Floransalı Medici Ailesi de çok sayıda kitap ve el yazması esere sahipti. Birçoğu Lorenzo de’ Medici’ ye aitti ( kütüphaneye adı verilen aile üyesi). İtalya’nın en önemli bu kitap koleksiyonuna bir kütüphane yapması için Michelangelo görevlendirildi.

Michelangelo kütüphane için ilk tasarımını 1523’ te yaptı. Kütüphanenin inşaası devam ederken Medici ailesi ile Roma arasında anlaşmazlık çıktı. Bunun üzerine Roma’ yı destekleyen Michelangelo Floransa’ dan ayrıldı ve kütüphane yarım kaldı. Yıllar sonra Michelangelo kütüphane için tasarladığı merdivenlerin çizimlerini Floransa’ ya gönderdi. Merdivenler orjinal modele sadık kalınarak Ammanati ve Vasari tarafından tamamlandı.

Laurantian Kütüphanesi’ nin merdivenleri (http://www.museumsinflorence.com)

Kütüphane birçok görsel detayla dolu. Okuma salonu alışılmış kütüphane tasarımlarından farklı, kilise sıralarına benzer oturaklar var. Kitaplar bu sıraların altında. Kütüphane, özellikle de giriş kısmı Michelangelo’ nun en büyük mimari eseri olarak kabul ediliyor. Giriş kısmındaki merdivenlerin mimarlık tarihindeki, kendi başına ayakta durabilen ilk merdiven olabileceği düşünülüyor.

Basamaklar yukarıdan aşağıya doğru akan bir sıvı hissi veriyor. Okuma salonundan dışarıya doğru dökülen bir sıvı. Michelangelo okuma salonu gibi merdivenleri de ahşap olarak tasarlamıştı. Tam bir bütünlük sağlamayı düşünmüştü. Tamamlanmasını göremediği merdivenler, başkaları tarafından mermerden yapıldı. Rönesans’ a diğer Floransalı arkadaşlarıyla damga vuran bu sanatçının eseri hiçbir zaman orijinal haliyle yapılamadı, yarım kaldı.

Giriş ve Biletler

Kütüphaneye girişler ücretsiz. Daha detaylı bilgiler ve fotoğraflar için: http://www.museumsinflorence.com/musei/Laurentian_Library.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here