Floransa Gezilecek Yerler

0
3138
Floransa Gezilecek Yerler

Avrupa’yı gezmeye Floransa’ dan başlamalı. Tarih ve sanat dolu bir şehir. Avrupa’ nın her yerinde bu şehrin izleri var. Floransa’ yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, planlamanızı buna göre yapmanızda fayda var. Bir İtalya seyahatinde birkaç günle geçiştirilmemesi gereken bir yer. En az Roma kadar vakit ayrılmalı.

Gezilecek Yerler

Michelangelo Tepesi (Piazzale Michelangelo)

Floransa’ dan ayrılmadan son anda çıktığım bir tepe. Kesinlikte ilk önce gidilmesi gereken bir yer. Muhteşem Floransa manzarasın eşliğinde bütün yapıları keşfedebilirsiniz. Şehir merkezine yaklaşık 30 dakikalık yürüme mesafesinde. 

Piazzale Michelangelo, Floransa.

Signoria Meydanı (Piazza della Signoria)

Floransa’ nın ana meydanı burası. Eskiden önemli bir olay olduğunda bir çan çalar ve bütün Floransalılar burada toplanırlarmış. Şehrin tarihine tanıklık etmiş bir meydan. Binaların dili olsa da konuşsa.

Signoria Meydanı, Floransa.

Meydandaki kale biçimdeki bina Palazzo Vecchio (=Eski Saray). Ya da eski adıyla Palazzo della Signoria). Eskiden en azılı suçlular bu binanın kulesinin tepesinde tutulurmuş. Şuan bir sanat galerisi. Donatello’nun dev Golyat’ı yere seren Davut heykeli burada sergileniyor.

Vecchio Sarayı, Floransa.

Meydanda birçok heykel vardı. Heykeller arasında, Michelangelo​’nun meşhur Davut heykelinin bir kopyası da var. Heykellerden bir tanesi de Cellini’nin Medusa’yı katleden Persus heykeli. (Medusa: Yunan mitolojisinde gözüne bakanları taşa çeviren çirkin kadın.)

Persus heykeli, Signoria Meydanı, Floransa.

Duomo (Floransa Katedrali)

Devasa yapısı ve muhteşem tasarımı ile Floransa Katedrali’ dir. Mimar Brunelleschi tasarladı. Bu kubbe ile 1300 yıl önce yapılan Roma’ daki Pantheon’ u yakalandı. Gotik mimarinin en önemli eserlerinden biri olan Floransa Katedrali ortaya çıktı.

Floransa Katedrali

Brunelleschi, aynı zamanda Gotik mimarinin yerine yeni bir mimari tarz için çalıştı. Roma’ya gitti, Pantheon da dahil eski Roma harabelerini inceledi ve çizimler yaptı. Bu antik yapıların tekrar tasarlanmasının 15. yüzyıl Floransa’ sının ihtiyaçlarını karşılayamayacağını gördü. Kendi tarzına göre yeniden tasarladı. Ortaya koyduğu bu tarz, 500 yıl boyunca Avrupa ve Amerika mimarisinin temelini oluşturdu. Rönesans mimarisini başlatan kişi oldu.

Mercato Centrale

Floransa’da en büyük keyif aldığım yerlerden biri de bu tarihi pazardı. Bu yazıya göz atabilirsiniz: Floransa Günlüğü: Mercato Centrale

Mercato Centrale’de ekmek arası işkembe, Floransa.

Laurentian Kütüphanesi

Dünyanın en önemli kütüphaneleri arasında gösteriliyor. Hikayesi burada: Floransa Günlüğü: Laurentian Kütüphanesi

Laurentian Kütüphanesi’nin okuma salonu, Floransa.

Uffizi Galeri

Floransa’nın yönetim binası (uffizi=office) olarak mimar Vasari’ye yaptırılıyor. Şimdi dünyanın en meşhur sanat galerilerinden biri. Medici ailesi tarafından yaptırılan birçok Rönesans başyapıtına ev sahipliği yapıyor. Bu bağlantıdan galeride sanal bir gezintiye çıkabilirsiniz: Uffizi Gallery

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri

Medicilerin bir dönem kullandığı saray. (Bir kopyası Paris’teki Luxemburg sarayı.) Sarayın önündeki bahçe meşhur Boboli bahçeleri. Bahçeyi Mediciler kendi elleriyle tasarlıyorlar. Sonraki dönemlerde Paris’teki Louvre sarayına kraliçe olarak giden aile fertleri de orada Boboli’den esinlenerek Tuileries bahçelerini yaptırıyor.

Ayrıca, tarihin ilk bilimsel kurumu olarak kabuledilen. “Academia del Cimento” burada kuruldu. Deneysel çalışmalarını Pitti Sarayı’nın dışarısında yaparlardı. Metal eritmek için kullandığı fırınlar Boboli bahçelerindeydi.

(–Günümüzde, Floransa’da gördüğümüz eserlerin birçoğu Medici ailesi tarafından yaptırılmıştır.– Floransa’da iz bırakan diğer bazı kişiler: Floransa’yı Floransa Yapanlar: Şairler, Yazarlar, Ressamlar…)

Floransa’da Görülmesi Gereken Sanat Eserleri ve Sergilendikleri Yerler

  • St. Mark heykeli / Donatello, Orsanmichele kilisesinin müzesinde sergileniyor. Kilisesenin dış nişlerinde bir de kopyası bulunuyor.
  • Son Akşam Yemeği freskosu / Domenico Ghirlandaio (Michelangelo ilk resim eğitimine Ghirlandaio’nun atölyesinde başladı), Ognissanti.
  • Ghiberti’nin kapıları. (Museo dell’Opera del Duomo da sergileniyor. Bir zamanlar, Santa Maria del Fiore’ nin önündeydi. Michelangelo bu kapılara cennetin kapıları diyor.)

Floransa’da Geçen İyi Filmler

  • Obsession (1976) / Brian de Palma.
  • Hannibal (2001) / Ridley Scott.

Okuma Listesi

  • The Medici, Paul Strathern (Floransa’ya gitmeden vakit varsa okunması gereken bir kitap. Rönesans’ın Floransa’ya nasıl doğup geliştiğini ve Avrupa’ya yayıldığının hikayesi. Ayrıca Rönesans sanatçılarının hayatlarından birçok kesitler sunuyor.)

Floransa Notları

Via dei Leoni- Ortaçağda burada kafeste aslanlar vardı. Şehrin simgesi olan aslanlar güç ve zenginliği temsil esiyordu.

Vasari Koridoru- Vecchio Sarayı’ ndan Pitti Sarayı’na kadar dışarı çıkmadan gidilebilen yol. Arada Uffizi Galeri ve Vecchio köprüsündeki dükkanların üzerinden geçiyor. Uffizi Galeri’nin mimarı Vasari’nin adıyla anılıyor.

Santa Maria Novella- Ghirlandaio’nun yanındayken Michelangelo’nun çıraklık yıllarının geçtiği yerlerden.

Floransa gezim ve sonrası notlardan, fotolardan çıkanlar şimdilik bu kadar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here