Floransa Gezilecek Yerler

0
2683
Floransa Gezilecek Yerler

Avrupa’ yı gezmeye ne Paris, ne de Londra’ dan başlamalı; Floransa’ dan başlamalı. Tarih dolu bir şehir. Avrupa’ nın her yerinde bu şehrin izleri var. Floransa’ yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, planlamanızı buna göre yapmanızda fayda var. Bir İtalya seyahatinde birkaç günle geçiştirilmemesi gereken bir yer. En az Roma kadar vakit ayrılmalı.

Gezilecek Yerler

Piazzale Michelangelo – Floransa’ ya hakim bir tepenin üzerindeki bu meydana şehri gezmeye başlamadan ya da gezdikten sonra mutlaka çıkılmalı. Bütün yapıların isimlerinin gösterildiği bir pano da bulunuyor. Şehir merkezine yaklaşık 30-40 dk. lık yürüme mesafesinde. Buraya yürümek biraz yorucu ama muhteşem Floransa manzarası için değer.

Duomo – Devasa yapısı ve muhteşem tasarımı ile Floransa Katedrali’ dir. Mimar Brunelleschi tasarladı. Devasa boyutlardaki kubbeyi yapmak için onun Gotik mimari teknikleri bilgisine ihtiyaç vardı. Bu kubbe ile 1300 yıl önce yapılan Roma’ daki Pantheon’ u yakaladı.

Brunelleschi, Gotik mimarinin en önemli eserlerinden biri olan Floransa Katedrali’ ni tasarlayan kişiydi. Aynı zamanda bu mimari tarzı bitiren kişi oldu. Brunelleschi Gotik mimarinin yerine yeni bir mimari tarz için çalıştı. Roma’ya gitti, Pantheon da dahil eski Roma harabelerini inceledi ve çizimler yaptı. Bu antik yapıların tekrar tasarlanmasının 15. yüzyıl Floransa’ sının ihtiyaçlarını karşılayamayacağını gördü. Kendi tarzını ortaya koydu. Bu tarz 500 yıl boyunca Avrupa ve Amerika mimarisinin temelini oluşturdu. Rönesans mimarisini başlatan kişi oldu.

Floransa gezilecek yerler, Duomo

Piazza Della Signoria, Palazzo Vecchio – Piazza della Signoria, Floransa’ nın ana meydanıdır. Adeta açık hava müzesini andıran meydanda birçok heykel bulunmaktadır. Meydandaki kale biçimdeki bina Palazzo Vecchio, Floransa’ da gezilmesi gereken müzelerden bir tanesi. Binanın yüksek kulesi dikkati çekiyor. Eskiden en azılı suçlular bu kulenin tepesinde tutulurmuş.

David’ in Heykeli – Dünya’ nın en meşhur heykellerinden birisidir. Orjinali Galleria dell’Accademia’ da sergilenmektedir. Piazza della Signoria’ da bir kopyası bulunuyor. Michelangelo tarafından yapılmıştır. Bu kadar meşhur olmasının nedeni; herkesin çok sert olduğundan dolayı heykel yapılamaz dediği büyük bir kayadan, Michelangelo’ nun son derece detaylı bir heykel çıkarması.

Piazza della Repubblica – Floransa’ daki ana meydanlardan biridir. Sokak sanatçılarının da performanslarını sergiledikleri bu meydan şehrin renkli yerlerinden. Ayrıca, buradaki La Feltrinelli kitaplar arasında bir kahve molası verebileceğiniz hoş bir mekan.

Ponte Vecchio Köprüsü

Floransa gezilecek yerler, Ponte Vecchio Köprüsü.
Floransa gezilecek yerler, Ponte Vecchio Köprüsü.

Laurentian Library – Michelangelo tarafından tasarlanan Laurentian library, Avrupa’ nın ilk halk kütüphanesidir. Alışılmışın dışında bir kütüphane tasarımı var. Kitaplar sıraların altındaki raflarda tutuluyor. Sıraların kenarındaki levhalarda o alanda bulunan kitaplar hakkında bilgiler var. Kütüphane de ayrıca o dönemdeki el yazması kitaplar ve çizimler de sergileniyor. Tavan ve yer işlemeleri de görülmeye değer.

Floransa gezilecek yerler, Laurentian Library.
Floransa gezilecek yerler, Laurentian Library. 

Nerede Kalınır?

Floransa çok büyük bir şehir değil. Ayrıca şehir merkezine geldikten sonra gezilecek bütün yerler yürüme mesafesinde. Bizim tercihimiz tramvay hattı üzerinde şehrin 4-5 km. dışında 4 yıldızlı bir otel oldu. Otelin merkeze servisi de vardı ayrıca. Booking.com üzerinden iki kişilik odayı kahvaltı hariç 40 euro’ ya bulduk.

Ne Yenir?

İtalya deyince her ne kadar pizza ya da makarna akla gelse de, günümüz steak house larının buradan çıktığı iddia ediliyor. Gnocchi ya da Tortellini yiyebileceğiniz çok güzel yerler de var. İşte O Yerler..

Gitmeden

film: Dan Brown nın kitabından uyarlanan Cehennem.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here