En İyi Uçak Filmleri

0
14243
En iyi uçak filmleri

Uçaklar sinemanın vazgeçilmezlerinden. Birçok uçak filmi yapıldı. Bu filmlerin bazıları tarihi olayları bazıları da havacılığın gelişmesinde önemli rol oynamış kişilerin hayatlarını anlatıyor. Bazıları ise, havacılığa dair ne varsa hepsini tiye alıyor, uçak kazasını bile. Aşağıda bugüne kadar yapılmış uçak filmleri arasından en iyilerini seçmeye çalıştım.

Sizin filminiz hangisi?

Garip Doktor (Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb)

Amerika ve Rusya gırtlak gırtlağa bir nükleer savaşın eşiğine gelse ne olur? İkinci Dünya Savaşından sonra iki ülke arasındaki mücadele farklı bir biçimde ele alınmış. Aslında iki ülke arasında değil de Almanların kendi aralarındaki teknoloji yarışı. Rusların Almanları ile Amerikalıların Almanları arasındaki. Garip bir film.

 Uçuş (Flight)

Başrolde Denzel Wanshington’ ın yer alıyor. Sıradışı kahraman bir pilot ve hukuk mücadelesi.

R2B (Return to Base)

Güney Kore yapımı bir film. Güney Koreli savaş pilotlarının eğitimle geçen günleri. Kuzey Kore’den gelen bir saldırı ile eğitim gerçek bir operasyona dönüşüyor.

Kahraman Pilotlar (Flyboys) 

Birinci Dünya Savaşı devam ederken bir grup Amerikalı genç, gönüllü olarak Fransız ordusuna katılır. Biraz macera olsun diye geldikleri bu yerden kahraman olarak ülkelerine dönerler. Amerikalı savaş pilotu Lafayette Escadrille ‘ nin hayatı anlatılıyor.

Memphis Belle

2. Dünya Savaşında sadece Batı Avrupa’ da 250 binden fazla uçak birbiriyle savaştı ve yaklaşık 200 bin havacı hayatını kaybetti. Memphis Belle o dönemleri anlatan uçak filmlerinden bir tanesi. Filmde, Memphis Belle’ in Uçan Kale olarak ta bilinen Amerikan Boeing B17 bombardıman uçağıyla Almanlara karşı yaptığı son görev uçuşu anlatılıyor.

Boşluktaki Kahramanlar

Filmde ABD ve Rusya arasındaki uzay yarışına yer verilse de, film aslında Chuck Yeager‘ın hayatını anlatıyor. Chuck Yeager, Bell X1 uçağıyla ses duvarını ilk aşan efsanevi pilot.

Pearl Harbor

Tarihin en meşhur hava saldırılarından Japonya’ nın Pearl Harbour harekatı anlatılıyor. Amerikan donanması yerle bir edilir ama sonuçları Japonya’ ya pahalıya mal olur. Uyuyan dev uyanır.

Havaalanı (Airport) – 1970

Havacılık dünyasından herkesi anlatan bir film. 70′ li yıllarda
şiddetli bir kış günü Lincoln Havaalanından kalkan bir Roma uçağı. Ekibin başına gelebilecek bütün olumsuzluklar gelir.

Uçuş Ekibi (The Crew)

Harika bir Rus yapımı havacılık filmi. Daha önce uçak kazalarını ele alan filmler izlemiştim. Ancak, havada düşmek üzere olan bir uçaktan diğerine yolcu transferi yapılan bir filmi ilk kez izledim. Sınırları zorlayan nefes nefese bir film.

Uçak (Airplane!)

Mükemmel bir havacılık komedisi. Havacılığa dair ne varsa hepsi tiye alınmış, uçak kazası bile. Uçak filmleri nin en komiği.

Top Gun

US Navy pilotlarının hayatı. Uçak filmleri arasında, bu filmi izleyip de pilot olmaya karar verenlerin sayısı az değil.

Göklerin Efendisi 

Efsane havacı Howard Hughes’ ın hayatı anlatılıyor. Havayolu taşımacılığını değiştiren iki şirket Pan Am ve TWA arasındaki acımasız rekabet ve günümüz havacılığına kadar uzanan sonuçları.

Sully 

Kaptan Sullenberger‘ ın, iki motoru yanan bir Airbus A320 yolcu uçağı ile Hudson nehrine inişi ve sonrasında verdiği hukuk mücadelesi anlatılıyor. US Airway 1549 sefer sayılı bu uçuş, havacılık tarihinin dönüm noktalarından biri olarak kabul ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here