En İyi Uçak Filmleri

0
9687
En iyi uçak filmleri

Uçaklar sinemanın vazgeçilmezlerinden. Birçok uçak filmi yapıldı. Bu filmlerin bazıları tarihi olayları bazıları da havacılığın gelişmesinde önemli rol oynamış kişilerin hayatlarını anlatıyor. Bazıları ise, havacılığa dair ne varsa hepsini tiye alıyor, uçak kazasını bile. Aşağıda bugüne kadar yapılmış uçak filmleri arasından en iyilerini seçmeye çalıştım. Sizin filminiz hangisi?

11Garip Doktor (Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb)

Amerika ve Rusya gırtlak gırtlağa bir nükleer savaşın eşiğine gelse ne olur? Uçak filmleri nin en ilginci.

10 Uçuş (Flight)

9R2B (Return to Base)

Güney Kore yapımı bir film. Güney Koreli savaş pilotlarının eğitimle geçen günleri. Kuzey Kore’den gelen bir saldırı ile eğitim gerçek bir operasyona dönüşüyor.

8Kahraman Pilotlar (Flyboys) 

Birinci Dünya Savaşı devam ederken bir grup Amerikalı genç, gönüllü olarak Fransız ordusuna katılır. Biraz macera olsun diye geldikleri bu yerden kahraman olarak ülkelerine dönerler. Amerikalı savaş pilotu Lafayette Escadrille ‘ nin hayatı anlatılıyor.

7Boşluktaki Kahramanlar

Filmde ABD ve Rusya arasındaki uzay yarışına yer verilse de, film aslında Chuck Yeager‘ın hayatını anlatıyor. Chuck Yeager, Bell X1 uçağıyla ses duvarını ilk aşan efsanevi pilot.

6Pearl Harbor

Tarihin en meşhur hava saldırılarından Japonya’ nın Pearl Harbour harekatı. Amerikan donanması yerle bir edilir ama sonuçları Japonya’ ya pahalıya mal olur. Uyuyan dev uyanır.

5Uçuş Ekibi (The Crew)

Harika bir Rus yapımı havacılık filmi. Nefes nefese uçak kazalı filmlerden bir tanesi.

4Uçak (Airplane!)

Mükemmel bir havacılık komedisi. Havacılığa dair ne varsa hepsi tiye alınmış, uçak kazası bile. Uçak filmleri nin en komiği.

3Top Gun

US Navy pilotlarının hayatı. Uçak filmleri arasında, bu filmi izleyip de pilot olmaya karar verenlerin sayısı az değil.

2Göklerin Efendisi 

Efsane havacı Howard Hughes’ ın hayatı anlatılıyor. Havayolu taşımacılığını değiştiren iki şirket Pan Am ve TWA arasındaki acımasız rekabet ve günümüz havacılığına kadar uzanan sonuçları.

1Sully 

Kaptan Sullenberger‘ ın, iki motoru yanan bir Airbus A320 yolcu uçağı ile Hudson nehrine inişi ve sonrasında verdiği hukuk mücadelesi anlatılıyor. US Airway 1549 sefer sayılı bu uçuş, havacılık tarihinin dönüm noktalarından biri olarak kabul ediliyor.

Bir Cevap Yazın