En İyi Seyahat Kitapları Listem

0
2144

Her şehrin bir yazarı vardır ya da her yazarın bir şehri. Bu şehre yolunuz düşerse, yazarını bulup okumadan giremezsiniz oraya. Sokaklarında dolaşırsınız, en göz alıcı yapılarına girersiniz, en leziz tatlarını tadarsınız ama o şehrin kapısını asla açamazsınız.

Gerçek Cockney’ i bilmeyen, ara sokaklara hiç girmemiş, dükkanlardan, tiyatrolardan geçmemiş, bir evin kapısını çalmamış hiç kimse Londra’ yı tam olarak bildiğini iddia edemez diyor Virginia Woolf. Londra’ ya gidip bunları yapan kaç kişi var?

Bazen bir şehri tam olarak bilebilmek için seyahat etmek yeterli olmuyor, belki bir müddet orada yaşamak gerekiyor. Ya da o şehrin yazarını bulup okumak.

Notre Dame’ ın Kamburu Paris’ e gitmeden okuduğum kitaplardan. Hikayenin geçtiği yer, Paris’ lilerin gerçek Paris dedikleri Notre Dame Katedrali’ nin de bulunduğu Cite Adası ve civarı. Romanla birlikte hayali de olsa oralarda dolaşmak ve sonrasında gidip görmek güzeldi.

Bu seyahatimin üzerinden yaklaşık dört yıl geçti. Geçen zaman içerisinde gezdiğim yerlerle ilgili kitapların kütüphanemdeki yeri giderek arttı. Bazıları başucu kitabım oldu, bazıları ise tekrar tekrar okuduğum kitaplardan oldu. İşte o kitaplardan bazıları:

Avrupa’da Bir Cevelan, Ahmet Mithat Efendi

1889 yılında Galata rıhtımından bir vapur yolculuğuyla başlayan ve aylarca süren bir Avrupa seyahati.

Ahmet Mithat Efendi, Stockholm’ de bir kongreye katılması için görevlendirilir. Kongre sonrası Avrupa’ yı karış karış dolaşır. Aldığı notları “Avrupa’da Bir Cevelan” kitabında toplar.

Kitabı okurken, Mithat Efendi’ nin gezdiği yerler hakkında verdiği detaylar karşısında şaşıracaksınız. Bu yerleri cadde cadde sokak sokak gezeceksiniz. O kadar ki, ben okurken bir kenarda harita sürekli açıktı. Kitap’ ta en çok yer verilen şehir Paris. Diğer şehirler: Viyana, Kopenhag, Stockholm, Berlin, Cenevre, Montrö, Bern, Interlaken, Luzern, Konstanz, Münih, Köln, Trieste, Göteborg, Lyon, Marsilya, Bonifacio ve Messine.

Kitabı diğer birçok seyahat kitabından ayıran bir özelliği de; yazıldığı tarih itibariyle henüz savaşlardan yıkılmamış Avrupa şehirlerini anlatması. O dönem imkanı var mıydı bilemiyorum ama Ahmet Mithat Efendi’ nin yanında bir tane fotoğraf makinası olsaydı, ne güzel olurdu.

Frankfurt Seyahatnamesi, Ahmet Haşim

Frankfurt Seyahatnamesi, Ahmet Haşim’in kalp ve böbrek rahatsızlığı nedeniyle tedavi amacıyla gittiği Frankfurt’ daki seyahat notlarının toplandığı kitabıdır. Almanya ve Almanlar hakkındaki izlenimlerini anlatıyor. Aradan yüz yıl geçmiş ama neredeyse hiç birşey değişmemiş. Anlaşılan o ki, o zamanlarda da ileri Alman sanayii ve herşeyiyle muntazam Alman şehirleri ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Büyük Alman şair Goethe’ nin evi, Haşim’ in Frankfurt’ ta ziyaret ettiği ilk adreslerden. Sanayileşme delisi Almanların şairlerine karşı olan ilgisi karşısında hayretini gizleyemiyor.

Kitabı okuduktan sonra, sadece Frankfurt değil Almanya ve Almanlar hakkında da fikriniz oluyor. Haşim, Alman şehirlerinin mükemmelliği ve ileri Alman sanayii ile ilgili düşüncelerini sık sık belirtiyor. Zaman zaman bu mükemmellikler arasında sıkılıp, garip Anadolu topraklarına hasretini dile getiriyor.

Frankfurt Seyahatnamesi, Frankfurt’ a ya da Almanya’ya yolu düşenlerin okuması gereken bir kitap. Hatta seyahate çıkan herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir başucu kitabı. 57 sayfadan oluşan ince bir kitap. Ancak, Haşim’ in tespitleri sıradışı ve ifadeleri etkileyici. Herbir başlığı defalarca okunacak kitaplardan.

Londra Manzaraları, Virgina Woolf

Bu kitapla gerçek Cockney’ e gideceksiniz. Ara sokaklara girecek, dükkanlardan, tiyatrolardan geçeceksiniz. Londra’ da dolaşırken, bir evin kapısını çalıp içeri gireceksiniz. Yani Londra’ yı tam olarak bilmek istiyorsanız okumanız gereken bir kitap.

Doğu Avrupa’ da Yolculuk, Gabriel Garcia Marquez

Marquez’ in 1950′ lerde Doğu Avrupa’ ya yaptığı seyahatin günlükleri. Yolculuk Doğu Almanya’dan başlayıp Sovyetler Birliğine kadar devam ediyor. Çekoslovakya, Polonya ve Macaristan’ a da uğruyor.

Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar

Tekrar tekrar okuduğum kitaplardan.

Ne yalan söyleyeyim; yurt içerisinde bir yere seyahat edeceksem çok fazla hazırlık yapmazdım. Zaten bildiğimi düşünürdüm. Ta ki, Beş Şehir’ i okuyana kadar.

İtalya Seyahati, Goethe

Büyük yazarların seyahat notlarını okumak her zaman çok keyiflidir. Bu kitaplar gezilen yerler ve insanlar hakkında orijinal tespitlerle doludur. Satır aralarında, yazar kendi hayatından hiçbir yerde anlatmadıklarını da anlatır. Goethe’ nin İtalya Seyahati de bunlardan bir tanesi. Özellikle, İtalya’yı merak edenler için bir başucu kitabı.

Goethe, İtalya seyahatine bir Eylül sabahı saat 3’te kimseye haber vermeden başlıyor. Adeta kaçıyor. Yoksa beni bırakmayacaklardı diyor. Yanına sadece bir palto, bavul ve porsuk derisi bir sırt çantası alıyor.

Roma’ya adım attığı günü ikinci bir doğum günü sayıyor. Ressamlık tutkusuyla geldiği bu yerden, asıl yeteneğinin yazarlık olduğunun farkına vararak ayrılıyor. Roma’ya gelmeden önce gerçekten yaşamadığını söylüyor. Bu seyahatten sonra hayatında büyük değişiklikler oluyor. İtalya seyahatinin dört ayını Roma’ da geçiriyor ve bir anını bile boş geçirmiyor.

Seyahatinin sonlarına doğru Napoli’ye uğruyor. Orada yaşayan insanların mutluluğunu anlatıyor. Napoli’li bir dilencinin Norveç’te Kral vekilliği ya da Sibirya’da valilik verilse elinin tersiyle iteceğini söylüyor.

Yolculuklar Üzerine, Stefan Zweig

Kentleri insanlara benzetiyor Zweig. Onların da hüzünlü, yaşlı, keyifli, genç, ince boylu ya da yorgun olabileceklerini söylüyor. Notlarında da bu tarz benzetmeleri bolca kullanıyor. Afrika’ dan Amerika’ ya, Asya’ dan Avrupa’ ya dünyanın her bir köşesinden seyahat notları. Özellikle Rusya’ ya yolunuz düşerse Zweig’ ın notlarına mutlaka göz atmalısınız.

Bir Seyahatin Notları, Ahmet Haşim

Ahmet Haşim’ in daha önce Frankfurt Seyahatnamesini okumuştum. Paris ile ilgili notlarının da olduğunu öğrenince, hemen alıp okuduğum bir kitaptı.

Uzakname, Mehmet Yaşin

Okurken büyük keyif aldığım bir kitaptı. Sanki kendim dolaşıyormuşum gibi hissettim.

Roma’da Gezintiler, Stendal

Stendal’ın 19. yüzyılın başlarında yaptığı Roma seyahati sırasında kaleme aldığı günlükleri. Tarih boyunca Roma’ da yaşanan olaylara sık sık yer veriliyor. Özellikle Vatikan’da verilen mücadeleler, yaşantılar dikkat çekici. Kitapta gelmiş geçmiş birçok Papa’nın hayatından notlar var.

Sizin kitabınız?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here