Notre Dame’ ın Kamburu Paris’ e gitmeden okuduğum kitaplardan. Romanın geçtiği yer, Paris’ lilerin gerçek Paris dedikleri Notre Dame Katedrali’ nin de bulunduğu Cite Adası ve civarı. Romanla birlikte hayali de olsa oralarda dolaşmak ve sonrasında gidip görmek güzeldi.

Bu seyahatimin üzerinden yaklaşık 4 yıl geçti. Geçen zaman içerisinde gezdiğim yerlerle ilgili kitapların kütüphanemdeki yeri giderek arttı. Bazıları başucu kitabım oldu, bazıları ise tekrar tekrar okuduğum kitaplardan oldu.

İşte en iyi seyahat kitapları listem:

Avrupa’da Bir Cevelan, Ahmet Mithat Efendi

1889 yılında Galata rıhtımından bir vapur yolculuğuyla başlayan ve aylarca süren bir Avrupa seyahati.

Ahmet Mithat Efendi, Stockholm’ de bir kongreye katılması için görevlendirilir. Kongre sonrası Avrupa’ yı karış karış dolaşır. Aldığı notları “Avrupa’da Bir Cevelan” kitabında toplar.

Kitabı okurken, Mithat Efendi’ nin gezdiği yerler hakkında verdiği detaylar karşısında şaşıracaksınız. Bu yerleri cadde cadde sokak sokak gezeceksiniz. O kadar ki, ben okurken bir kenarda harita sürekli açıktı. Kitap’ ta en çok yer verilen şehir Paris. Diğer şehirler: Viyana, Kopenhag, Stockholm, Berlin, Cenevre, Montrö, Bern, Interlaken, Luzern, Konstanz, Münih, Köln, Trieste, Göteborg, Lyon, Marsilya, Bonifacio ve Messine.

Kitabı diğer birçok seyahat kitabından ayıran bir özelliği de; yazıldığı tarih itibariyle henüz savaşlardan yıkılmamış Avrupa şehirlerini anlatması. O dönem imkanı var mıydı bilemiyorum ama Ahmet Mithat Efendi’ nin yanında bir tane fotoğraf makinası olsaydı, ne güzel olurdu.

Frankfurt Seyahatnamesi, Ahmet Haşim


Ahmet Haşim’ in tedavi olmak için gittiği Frankfurt’ da kaldığı günlerde kaleme aldığı notlarıdır. Sadece Frankfurt’ u değil Almanları, Almanya’ yı hatta Avrupa’ yı ve Avrupalıları da anlatıyor. Bazen de memleketine olan hasretini dile getiriyor.

Kitabı okurken aldığım bazı notları bu yazıda bulabilirsiniz: kısa notlar, Franfurt Seyahatnamesi

Londra Manzaraları, Virgina Woolf

Bu kitapla gerçek Cockney’ e gideceksiniz. Ara sokaklara girecek, dükkanlardan, tiyatrolardan geçeceksiniz. Londra’ da dolaşırken, bir evin kapısını çalıp içeri gireceksiniz. Yani Londra’ yı tam olarak bilmek istiyorsanız okumanız gereken bir kitap.
Doğu Avrupa’ da Yolculuk, Gabriel Garcia Marquez

Marquez’ in 1950′ lerde Doğu Avrupa’ ya yaptığı seyahatin günlükleri. Yolculuk Doğu Almanya’dan başlayıp Sovyetler Birliğine kadar devam ediyor. Çekoslovakya, Polonya ve Macaristan’ a da uğruyor.

“Bütün sabahı şehri aramakla geçirmiştik; içinde dönüp dolaşıyor ama onu bulamıyorduk. Burası kıçı başı olmayan, asimetrik bir yer ama özellikle de insanın bir yere vardığı duygusunu tattığı bir merkezden henüz yoksun.”  Berlin’e yolunuz düşerse sizin de bu düşüncelere kapılmanız olası.Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar

Tekrar tekrar okuduğum kitaplardan.

Ne yalan söyleyeyim; yurt içerisinde bir yere seyahat edeceksem çok fazla hazırlık yapmazdım. Zaten bildiğimi düşünürdüm. Ta ki, Beş Şehir’ i okuyana kadar.Uzakname, Mehmet Yaşin

Okurken büyük keyif aldığım bir kitaptı. Sanki kendim dolaşıyormuşum gibi hissettim.Bir Seyahatin Notları, Ahmet Haşim

Ahmet Haşim’ in daha önce Frankfurt Seyahatnamesini okumuştum. Paris ile ilgili notlarının da olduğunu öğrenince, hemen alıp okuduğum bir kitaptı.

“Seyahate çıkan bir dostunuzun, size her vardığı yerden mektup, kart yazarken birdenbire susması, ya öldüğüne veyahut Paris’ e vardığına delalettir. Paris’ in havasına giren adam, mektup yazmak için artık vakit bulamaz. Böyle şeylerle meşgul olmayı hiç düşünemez. “ A. Haşim

okunacaklar listem:

  • Yolculuklar Üzerine, Stefan Zweig
  • Memleket Hikayeleri, Refik Halit Karay
  • Gurbet Hikayeleri, Refik Halit Karay
  • Roma’da Gezintiler, Stendal
  • Evliya Çelebi’ nin İstanbul’u, John Freely

Bir Cevap Yazın