Düsseldorf: Almanya’ yı Sevdiren Şehir

0
7012
Düsseldorf gezilecek yerler

Ren Nehri’nin şehri

Almanya’ da birkaç yere gittikten sonra aynı yerleri geziyormuş gibi hissedersiniz. Şehirler birbirine çok benzer. Fakat, Düsseldorf’ un farklı bir havası var. İlk gittiğimde, belki de haftasonuna gününe denk gelmesinden çok hoşuma gitmişti. Şehir merkezi kalabalık ve keyifliydi.

Düsseldorf, bana Almanya’ nın batısı doğusundan daha keyifli dedirten şehir. Şüphesiz hemen yanıbaşındaki Ren Nehri’nin bunda büyük katkısı var. Güneşli bir günde nehir kenarında bir gezinti, Düsseldorf’ta yapılacak en güzel şeylerden.

Victor Hugo “Avrupa’nın bütün tarihi, bu nehirde yatıyor.” der. Bu geniş su yatağı, yüzyıllar boyunca Almanya, Hollanda, Belçika ve İsviçre arasında karlı bir ticaret yolu oldu. Günümüzde de bu özelliğini devam ettirmektedir. Ren Nehri’nden yılda yaklaşık 100 bin gemi geçiyor (İstanbul Boğazı’ndan 40bin).

Düsseldorf da gezilecek yerler

Koenigsalle – Bir alışveriş caddesi düşünün; bir kanal, üzerinde taş köprüler, kanalı çevreleyen muhteşem ağaçlar, ağaçların altında yavrularıyla birlikte dolaşan ördekler ve sıra sıra dükkanlar. Bence burası Avrupa’ nın en güzel alışveriş caddesi.

Koenigsalle Alışveriş Caddesi, Dusseldorf.
Düsselldorf Gezilecek Yerler: Koenigsalle.
Düseldorf gezilecek yerler, Koenigsalle

Altstadt – Ren Nehri ile Koenigsalle caddesi arasında kalan yer, Altstadt (eski şehir) bölgesidir. Düsseldorf’ un en eğlenceli  yeri. Birçok kafe, restoran ve ilginç dükkanlar var. Özellikle tatil günlerinde çok kalabalık oluyor. Alstadt’ ın merkezinde,  Market Square dedikleri meydanda şehir için önemli bir kişi olan Elector Jan Wellem’ ın at üzerinde heykeli bulunmaktadır. Meydana bakan Woyton Cafe, Almanya’ da gittiğim en orjinal kahvecilerden biriydi.

Düsseldorf gezilecek yerler
Düsselldorf Gezilecek Yerler: Altstadt

Denizcilik müzesi ve St. Lambertus Kilisesi – Düsseldorf, 2. Dünya Savaşı’ ndan çok etkilenir. Savaşlardan ve yangınlardan büyük zarar gören Düsseldorf Sarayı’ ndan geriye sadece kulesi kalır. Kule restore edilerek Denizcilik Müzesi (Navigation Museum) olarak tekrar açılır. Ren nehri kenarında tasarımıyla dikkat çeken St. Lambertus kilisesi ile bütünleşen kulenin hikayesi böyle. Müzenin girişinde yerdeki metal plakada Düseeldorf Sarayının yıkılmadan önceki hali resmedilmiş.

Düsseldorf gezilecek yerler

Kulenin önündeki basamaklara oturup nehri seyretmek keyifliydi. Hava güzelse basamaklarda yer bulmak biraz zor.

Kulenin içerisi, Düsseldorf’ taki Alman denizciliğine dair bir müze. Müzenin en üst katında Ren nehrini yukarından seyredebileceğiniz bir kafe bulunmaktadır. Müzenin 2. katında şehrin ve Ren nehrinin tarihine dair kısa filmler gösterilmekte. Diğer katlarda ise, daha çok gemi maketlerine, Almanların geliştirdiği bazı denizcilik sistemleri hakkında bilgilere ve Alman denizcilerin kişisel eşyalarına yer verilmiş. Müzede, Ren nehrinde sanal gezintiye çıkabileceğiniz  bir gemi simülasyonu da var.

Ren Nehri, Düsseldorf.
Düsseldorf gezilecek yerler, Denizcilik müzesi

Denizcilik müzesinin birkaç adım gerisindeki St Lambertus kilisesi ve kiliseye giden yolda birbirinden güzel tasarımlı evler bulunmaktadır. Genellikle ihmal edilen bu bölge, Ortaçağ Almanya’ sını hissettiriyor.

Medya Limanı– Eski Ren limanı 90’lara kadar kendi kaderine terk edilmiş bomboş bir yerdi. Şimdi ise Düsseldorf’da iş yapan şirketlerin ofis açabilmek için birbiriyle yarıştığı bir yer. Birçok medya şirketinin merkezinin burada olmasından dolayı Medya Limanı deniyor.

Düsseldorf gezilecek yerler

100 yıllık depolar yenilendi, sıradışı tasarımlarıyla onlarca ofis binası yapıldı. Bunlardan en meşhuru Kanadalı mimar Ghery’e ait üç yapı. Beyaz, gümüş ve  kahverengi bu üç yapı limanın havasını tamamıyla değiştirmiş. Günümüzün en önemli mimari yapıları arasında gösteriliyor.

Düsseldorf’ un en yüksek yapısı olan Rhein Tower da burada bulunmaktadır. Kulenin tepesinde bir kafe de var. Şehri yukardan merak edenler için iyi bir mekan.

Düsseldorf, gezilecek yerler, TV kulesi.Düsseldorf, gezilecek yerler, TV kulesi.

Ne Yenir?

Altstadt’ın girişindeki Pizzeria Lupo akşam oldukça kalabalıktı. Yüksek masalarda oturursanız  ya da pizzayı dışarıya alırsanız fiyatlar daha uygun. Siparişinizi almak için biraz beklemeniz gerekiyor. Benim için iyi pizzacı kriterini sağlıyor: “Bir pizza için sıra bekliyorsanız orası iyi bir pizzacıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here