Dünyanın En Güzel Kütüphaneleri

0
4503

Seyahat edeceğim şehirle ilgili bir kitap okumak, genellikle seyahat planlamamın ilk aşamasını oluşturuyor. Gideceğim yere vardığımda varsa mutlaka kitapla ilgili yerleri de ziyaret etmeye çalışıyorum. Köşe başında rast geldiğim bir kitapçıda ya da kitapla ilgili başka bir mekanda geçirdiğim vakit, seyahatlerimde en çok keyif aldığım anlar oluyor. Kitapsever gezginlere önerebileceğim bazı kitap kokan mekanlar:

#1 Laurentian Kütüphanesi, Floransa- Avrupa’ nın ilk halk kütüphanesidir. Ya da diğer bir deyişle; bu kütüphaneden önce kitaplara ulaşmak öyle herkesin harcı değildi. Hatta sıradan bir vatandaş için nerdeyse imkansızdı. Kütüphane, Michalengelo tarafından tasarlanmıştır. Alışılmışın dışında bir tasarımı var. Kitaplar sıraların altındaki raflarda tutuluyor. Sıraların kenarındaki levhalarda o alanda bulunan kitaplar hakkında bilgiler var. Kütüphanede ayrıca o dönemdeki el yazması kitaplar ve çizimler de sergileniyor. Kütüphanenin sıradışı bir de hikayesi var. Merak ederseniz: Floransa Günlüğü: Laurantian Kütüphanesi

Floransa gezilecek yerleri Laurentian Library
Floransa gezilecek yerleri Laurentian Library

#2 Stuttgart Şehir Kütüphanesi- Gördüğüm en ferah kütüphane. Hiç ara vermeden ve sıkılmadan saatlerce kitap okunabilecek bir yer. Küp şeklindeki bembeyaz okuma salonuna girince, dakikalarca ortamın etkisinden çıkamadığımı hatırlıyorum.

Stuttgart Şehir Kütüphanesi
Stuttgart Şehir Kütüphanesi

#3 Avusturya Milli Kütüphanesi- Dünyanın en güzel tarihi kütüphaneleri arasında gösteriliyor. 18.yy’ da inşa edilen Avusturya Milli Kütüphanesi yaklaşık 200 bin eser barındırıyor. Kütüphane heykeller, tablolar, kitapların ve çeşitli eşyaların sergilendiği camekanlarla daha çok bir müze havasında.

Avusturya Milli Kütüphanesi, Viyana.
Avusturya Milli Kütüphanesi, Viyana.

#4 Britanya Kütüphanesi (British Library)– Sahip olduğu 150 milyon eserle dünyanın en büyük ikinci kütüphanesidir. Sürekli büyüyen kütüphaneye her yıl yaklaşık 3 milyon kitap ekleniyor ve 10 km raf yapılıyor.  Kitapseverlerin, Londra’ da mutlaka görmesi gereken bir yer. Kütüphanenin içerisinde küçük bir müze bulunuyor. Kitap tutkunlarının büyük keyif alacağı bir yer. Magna Carta‘ nın orjinal kopyası burada sergileniyor. Kitap Kokan Mekanlar: Britanya Kütüphanesi

Londra Gezilecek Yerler: İngiliz Kütüphanesi
Londra Gezilecek Yerler: İngiliz Kütüphanesi

#5 Goethe’ nin Evi, Frankfurt- Burası biraz farklı bir kütüphane. Büyük Alman şair Johann Wolfgang von Goethe’ nün Kütüphanesi. Frankfurt’ taki evinde Faust’ unu yazdığı çalışma masası ile birlikte sergileniyor.

Goethe’ nin kütüphanesi.

#6 Carturesti Carusel, Bükreş- Bükreş’ te bir kitapçı. Kapısından girdikten sonra sizi etkisi altına alıyor. Çıkamıyorsunuz. Çok güzel bir kafesi ve okuma alanları olan hoş bir mekan.

Bükreş gezilecek yerler: Cartureşti kitapçısı

#7 Dussmann, Berlin- Berlin’ in meşhur kitapçısı. Kitapseverlerin görmesi gereken bir yer. Orta çaplı bir AVM büyüklüğünde bir kitapçı. İngilizce kitaplar için ayrılan kısmın büyüklüğü beni şaşırtmıştı.
berlin2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here