Dünyanın 7 Akustik Harikası

0
405
Dünyanın Akustik Harikaları

Epidauros Antik Tiyatrosu, Yunanistan.

Sahnedeki en ufak bir fısıltının bile en uzaktaki seyirci tarafından duyulabildiği bir antik tiyatro. Ses havadan değil, koltukların altına yerleştirilen bronzdan ses kanalları ile seyircilere iletiliyor.

Kuş Sesi Çıkaran Maya Piramidi

Meksika Cancún yakınlarındaki Chichén Itzá’nın Maya harabesinde El Castillo piramidi, kuş cıvıltısı ve yağmur damlası sesleri ortaya çıkarıyor. Merdivenlerin dibinde alkış yapılırsa, Maya kültüründe kutsal bir hayvan olan quetzal benzeyen bir kuş sesi duyuluyor. Bunun yanında, merdivenleri gezerken yağmur damlalarının düşmesine benzer yankılar duyuluyor.

Selimiye Camii

Mimar Sinan tarafından yapılan Süleymeniye Camii, Türk Mimari tarihinin en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Akustik açıdan dünyanın harikalarından biridir. Sinan Camilerinde, sesi saçarak ve kubbe yansıma bölgesini genişleterek kubbe içinde akustik asimetri sağlayacak bir teknik uyguladı. Böylece, ibadet bölgesi içinde sesin eşit şekilde dağıtılması sağladı.

Eriyen buz sesleri, Baykal Gölü, Sibirya.

Sibirya’nın incisi Baykal Gölü dünyanın en eski ve en derin gölüdür. Dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan birçok bitki ve hayvanı içerir. İklimi kış aylarında oldukça serttir. Bu aylarda gölün yüzeyini bir metreden kalın buz tabakası kaplar. Bir demiryolu geçebilecek kadar güçlü bir buz tabakası.

Bahar aylarında buz tabakası erimeye başlar. Özellikle Nisan, Mayıs aylarında buzulların erime sesleri muhteşem bir akustik manzara oluşturur.

Kaya Gongları, Serengeti Milli Parkı, Tanzanya

Serengeti’nin Moru bölgesinde küçük kaya parçalarıyla vurulduğunda ses çıkaran Dolerite kayaları bulunmaktadır. Burada yaşayan Masai kabilesinin iletişim araçlarından biri bu kayalarmış. Nesiller boyu kayalara vurulması sonucu, kayaların üzerinde herbiri farklı sesler çıkaran dairesel çöküntüler oluşmuş.

Kral Seongdeok Çanı, Güney Kore.

Kore’deki en eski tapınak çanı Sangwonsa Tapınağı’ndaki bu çandır. MS 725 yılında yapıldı.Her gündoğumunda 28 defa çan çalınır. Çıkan ses kilometrelerce uzaklıktan duyulabilmektedir. Çanın üst, orta ve alt kısımları farklı kalınlıktadır. Çıkan sesin çok uzaklara kadar gitmesini sağlayan bir özellik. Bu kalınlık oranı günümüzde ancak gelişmiş yazılımlarla yapılabiliyor.

Dünyanın En Uzun Yankılanan Yeri, Inchindown, İskoçya.

Rossshire’ de bir 5.6 milyon galon kapasiteli petrol tankı. Dünyanın en uzun yankı süresi bu tünelde hesaplandı. Tam 112 saniye.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here