Ana Sayfa Türkiye İzmir Celsus Kütüphanesi: Efes'in Antik Güzelliği

İlginizi Çekebilir

Celsus Kütüphanesi: Efes’in Antik Güzelliği

Efes Antik Kenti’nde bulunan Celsus Kütüphanesi, en önemli Antik Yunan kalıntıları arasında yer almaktadır. Kütüphaneyle amfi-tiyatroyu geçtikten sonra karşılaşırız. Ama asıl karşılaşma antik kentin yukarılarına kadar çıkıp, agora’dan geri dönerken olur. Herakles Kapısı, Yamaçeveler derken tam karşıda muhteşem görüntüsüyle Celsus Kütüphanesi vardır.

Kütüphane, Efes dendiğinde ilk akla gelen bu manzaranın tam ortasında yer alır. Bir zamanlar 20 milyon liralık banknotların arka yüzünü süsleyen manzara.

Celsus Kütüphanesi, Efes.
Celsus Kütüphanesi, Kuretler Caddesi’nden inerken, Efes Antik Kenti.

Celcius Kütüphanesi MS. 117 yılında inşa edildi. Kütüphane aslında, Senatör Tiberius Iulius Celsus Polemaeanus için yapılmış bir anıt mezardı. Roma konsülü olan oğlu Tiberius Iulius Aquila, babasının anısına yaptırmıştı. Celsus’un mezarı zemin katın altında, girişin karşısındaydı ve üzerinde bir Athena heykeli vardı. (Athena, Yunan mitolojisinde bilgeliğin tanrıçası. Roma mitolojisindeki karşılığı, Minerva.) 

Celsus Kimdir?

Sardis’ de doğduğu tahmin ediliyor. Romalı bir şövalyenin oğlu. Görece zengin bir ailenin çocuğuydu. Hukuk okudu. MS 68′ de askeri kariyeri başladı. İskenderiye, Roma, Kapadokya, Suriye gibi çeşitli yerlerde görev yaptı. Son olarak Efes’e geldi.

Celsus Kütüphanesi Ön Cephe, Efes.
Celsus Kütüphanesi’nin ön cephe görünümü, Efes Antik Kenti.

Kütüphane ve anıt mezar ne alaka derseniz, bu eski bir gelenek. Antik Yunan’da, zengin insanlar yaptıkları hizmetlerden dolayı doğdukları yerlerde bu tür anıtsal yapılarla onurlandırılırlardı.

Celsus Kütüphanesi detay.
Celsus Kütüphanesi taş işçiliği.
Celsus Kütüphanesi ön cephe taş işçiliği.

Kütüphane mimari olarak etkileyici bir yapı. Kütüphanenin girişindeki sütunlar, antik dönem taş işçiliğinin muhteşem örnekleriyle süslenmiştir. Tek parça olan mermer sütunlardan bal renginde olanlar Afyonkarhisar’ dan getirilmiş. Diğer mermerler ise Efes bölgesine ait.

Celsus Kütüphanesi yan cephe.
Celsus Kütüphanesi yan cephe görünümü, Efes.

Celsus Kütüphanesi, İskenderiye ve Pergamon’ un ardından antik dünyanın en zengin üçüncü kütüphanesiydi. El yazmaları duvarlardaki nişlerde bulunan dolaplarda tutulurdu. Kütüphanede, 12000 den fazla eser vardı.

Giriş kısmındaki sütunları süsleyen dört tane heykel bulunmaktadır. Bunlar Sofya, Episteme, Ennoia ve Aret heykelleridir. Orjinalleri Viyana’da Sanat Tarihi Müzesi’nde segilenmektedir. Bu eserleri ve Viyana’daki diğer eserleri bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz: Ephesos Museum

Sofya heykeli: Bilgeliği temsil eder.

Sofya heykeli, Celsus Kütüphanesi.
Celsus Kütüphanesi’nin girişindeki nişlerdeki Sofya Heykeli.

Aret heykeli: Cesareti temsil eder.

Aret heykeli, Celsus Kütüphanesi.
Aret heykeli, Celsus Kütüphanesi.

Episteme heykeli: Bilgiyi temsil eder.

Episteme heykeli, Celsus Kütüphanesi.
Episteme heykeli, Celsus Kütüphanesi.

Ennoia heykeli ise düşünceyi temsil eder.

Kaynaklar:

  • The Celsus Library in Ephesus, Volker Mmichael Strocka.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler