Bükreş Gezilecek Yerler

Şanzelize, Zafer Tak- ı, Gara de Nord ve birbirinden havalı kitapçılar… burası Paris değil, Doğu Avrupa’nın esrarengiz ülkesi Romanya’nın başkenti Bükreş.

Bükreş’ e gelmeden önce gezilebilecek sadece birkaç yer bulabilmiştim. Kocaman bulvarlar ve bu bulvarlarda dolaşan birkaç kişiyle karşılaşacağımı bekliyordum. Yanılmışım. Bu birkaç yerden bir tanesi olan eski şehir (old town) bölgesinde başlayan gezintim saatler sonra yine burada bitti. Diğer yerlere gidemedim bile. Birbiri ardına karşıma çıkan harika yerleri gezmeye koyuldum. Bükreş beklediğimin çok ötesinde güzel bir yermiş.

carturesti carusel: Bir şehrin en kalabalık yerinde en dikkat çekici dükkanlar ya pahalı bir markanın mağazası ya da bir mücevher dükkanı olurdu. Bükreş’ te durum biraz farklı. En gösterişli dükkanlar kitapçılara ait. Carturesti Carusel bunlardan bir tanesi. 19. yüzyıldan kalma bir bina restore edilmiş ve ortaya bu muhteşem kitapçı çıkmış. Her önünden geçtiğimde kısa da olsa uğramadan yapamadım. Bence burası dünyanın en güzel kitapçılarından biri.

caru’ cu bere: Tarihi bir restoran. 1879’ da açılmış. Kapısından girince size o yıllara götürüyor. Hoş bir tasarımı var. Kaliteli bir restoran, yemekler güzel, fiyatlar makul. Bu bağlantıdan bu tarihi restoranda sanal bir gezinti yapabilirsiniz. https://www.carucubere.ro/contact/tur-virtual/

macca villacrosse pasajı: Burası da tarihi bir pasaj. Kendine has bir havası var. Kahve dükkanları ve nargileciler mekanı.

hanul ce tei: İki zengin tüccar tarafından 1833’ de yapılmış bir sokak. Sanat sokağı. Karşılıklı dükkanlar sıralanmış. Dövme demirden yapılmış bu dükkanların kapıları sokağa farklı bir hava katmış. Çeşitli atölyeler, sanat eseri ve antika satan yerler var.

parlamento binası: Bu devasa yapı dünyadaki en büyük binalardan. Sosyalist lider Nikolay Çavuşesku zamanında yapılmış.

Eski şehir bölgesinin dışında gezilecek yerlerden bir tanesi Zafer Tak-ı (Triumph Arch) ve Victoriei caddesi. Burası Paris’ teki tak-ı’ ın ve Şanzelize caddesinin kopyası. Diğer yer ise Herastrau Park ve içerisindeki Romanya’ ya özgü köy hayatını yansıtan evlerin sergilendiği müze.

Ulaşım

Bükreş’ te havalimanından şehir merkezine Uber’ le geldim. Henri Coanda havalimanından yaklaşık 50 dakikada gittik 35 RON tuttu. Sabah yoğun trafik vardı. Merkezde bir defa otobüs kulllandım. Sonra binmedim. Çünkü bilet heryerde satılmıyor. Günlük sınırsız gibi bir seçenek de yoktu. Daha çok yürüyerek dolaştım. Havalimanına dönüşü otobüsle yaptım bilet 4 RON. Akşam da trafik vardı. 1 saate yakın sürdü.

Yeme-İçme

Sadece çorba denedim. Güzeldi. Fiyatlar Türkiye’ dekine çok yakın. Yöresel yemeklere çok girmedim. Daha önce Kişinev’ de et ızgara denemiştim. Üzerindeki sosun reçel olduğunu sonradan öğrendim. Burada şansımı zorlamak istemedim.

Bükreşte Öğrendiklerim

  • 2 milyon nüfuslu bir şehirde de en az İstanbul’ daki kadar trafik olabiliyormuş.
  • Dünyanın en büyük binası Pentagon imiş. Çünkü Pentagon’dan sonra en büyük bina Bükreş’ teki parlamento binasıymış.
  • Romanya’ nın adı Roma İmparatorluğu’ ndan değil Osmanlı’ dan geliyormuş. Osmanlı Devleti ‘nin Rumeli’ de olan topraklarından olmasıyla ilgiliymiş.

Bir Cevap Yazın