Dünya’ nın en eski müzesi olan British Müzesi (British Museum)‘ ne girişler, Montague caddesi üzerindeki demir kapıdan yapılmaktadır. Caddeye açılan kapıdan girince karşınıza çıkan tarihi yapı, giriş kısmını çevreleyen dev sütunlar ve önünde bekleyen kalabalık öğrenci gruplarıyla daha çok bir fakülte binası havasında.

Müzeye girer girmez, cam kubbeli modern bir alan (Great Court) sizi karşılıyor. Müzenin kalbi de diyebileceğimiz bu alan, bilgilendirme masalarının, kafe ve hediyelik eşya dükkanlarının da bulunduğu ferah bir ortam. Müze ile ilgili kitaplar ve krokileri buradan edinebilirsiniz.

Cam kubbenin tam merkezindeki kısımda kütüphane (Reading Room) yer almaktadır. Bu kütüphane, dünyanın önemli bazı kitaplarını ve el yazmalarını barındırmaktadır. Maalesef günümüzde ziyaretçilere kapalıdır. Kütüphanenin (Reading Room) okuyucuları arasında Oscar Wilde, Mahatma Gandhi , Karl Marx, George Bernard Shaw gibi meşhur isimler de yer almaktadır.

British Müzesi; Orta Doğu, Antik Mısır ve Sudan, Yunan ve Roma Antikaları, İslam Eserleri, Japon ve Doğu Antikaları, Etnogrofya, Tarih Öncesi ve Avrupa, Madalya ve Paralar, Baskı ve Çizimler gibi çeşitli galerilerden oluşmaktadır. Kısa da olsa bütün galerilere göz atmanızı tavsiye ederim. En azından bikaç saat doğaçlama bir geziye ayrılmalı. Sonrasında özellikle görmek istediğiniz eserlere yoğunlaşabilirsiniz.

British Müzesi’ nde öne çıkan eserler:

British Müzesi (British Museum), Londra’ da gezilmesi gereken onlarca yerden sadece bir tanesi. Ama en önemlisi. Defalarca gitseniz de, her yeni gidişinizde sizi etkileyebilecek bir yer. Londra gibi. British Müzesi’ne girişler ücretsizdir.

Rehber Kullanın

Müzede öne çıkan eserlerin anlatıldığı yürüyüş turları yapılıyor. Hergün saat 11:30 ve 14:00′ da yapılıyor. Ben sesli rehber almıştım. Şuana kadar gördüğüm en kullanışlı rehberdi.

Müzenin web sayfasında 1 ve 3 saatlik gezi planları bulunmaktadır. Planlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

1 hour at the British Museum

3 hour at the British Museum

British Müzesi ’ nin internet üzerinde de çok kullanışlı uygulamarı bulunuyor. Sergilenen eserleri daha detaylı incelemek isterseniz, https://britishmuseum.withgoogle.com adresinde eseler kronolojik sıraya göre ve bulundukları coğrafyaya göre çok güzel gösterilmiş. Ayrıca https://www.google.com/culturalinstitute/u/0/collection/the-british-museum adresinden, müzede sanal bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Ulaşım

British Müzesi ’ ne en yakın metro istasyonları Holborn ve Tottenham Court Road.

Bir Cevap Yazın