Berlin Gezilecek Yerler: Ihlamurlar Altında Caddesi (Unter den Linden)

“Berlin” diyor Marquez, “tam bir saçmalık.” Savaştan sonra pek az yapının ayakta kaldığı Berlin’ e seyahatinin ardından. Berlin, İkinci Dünya Savaşı’ da en çok zarar gören şehirlerden biridir. Sıcak savaş biter, soğuk savaş başlar. Bu sefer, soğuk savaşın sembol şehridir Berlin. Uzun yıllar kendine gelemez. Sanayileşme üstadı Almanlar, Berlin’ i bir türlü metropol yapamazlar. Doğal olarak, şehrin en çok merak edilen yerleri savaşlardan arda kalanlar. Halbuki, Berlin’ nin nerdeyse bin yıllık geçmişi var. Bir zamanlar, Avrupa’ nın en büyük şehri Londra’ dan sonra ikincilikte Paris’ le yarışırmış. Bir Berlin seyahatinde, savaşların dışında da gezilip görülmesi gereken pekçok yer var.

Hitler’ in büyük bulvarı: Unter den Linden

Bugün, Berlin’ nin adını dünya şehirleri arasında ilk duyuran Ihlamurlar Altında Caddesi’ ndeyim (Unter den Linden) ve Berlin’i tekrar geziyorum. Sabahın ilk ışıkları, hava bir kış gününe göre mükemmel. Bu caddeyi özellikle seçtim. Çünkü, burası Berlin’ in en güzel caddesi. Berlin’ lilerin Şanzelizesi. Nüfusun henüz 20 binlerde olduğu 17. yüzyılda yapılmış.

Berlin Gezilecek Yerler: Branderburg Kapısı
Berlin Gezilecek Yerler: Branderburg Kapısı

Ihlamurlar Altı Caddesi’ ni gezmeye Branderburg Kapısı’ ndan başlıyorum. Eskiden şehri saran Berlin surlarından geriye sadece bu kapı kalmış. Şanzelize Caddesi’ nin başlangıcındaki Zafer Takı’ na (Arc de Triomphe) çok benziyor. Berlin’e giriş ve çıkışlar bu kapıdan yapılırmış. Ortada diğerlerine göre biraz daha büyük olan kapı saray arabalarına diğer kapılar ise halkın geçişine ayrılmış. Asırlar boyunca, Berlin’i dışarıya açan bu gösterişli kapı, İkinci Dünya Savaşından sonra Berlin’ i ikiye böler. Doğu ve Batı Berlin arasındaki resmi sınır olur. Günümüzde de en fazla ziyaret edilen yerlerdendir. Öyle ki, turistler daha rahat selfie çeksinler diye özel bir platform yerleştirmişler. Özellikle yaz aylarında çok kalabalık oluyor. Kapının bir tarafı Ihlamurlar Altında Caddesi’ ne, diğer tarafı ise Berlin’ nin devasa şehir parkı Tiergarten’ a açılmaktadır.

Berlin Gezilecek Yerler: Hotel Adlon
Berlin Gezilecek Yerler: Hotel Adlon

İlk dikkatimi çeken bina Hotel Adlon oluyor. Berlin’ nin ilk lüks oteli Hotel Adlon 1900’lü yılların başında açılıyor. Ancak asıl ünü Michael Jackson’ nın bu otelde kalmasından sonra yakalıyor. Michael Jackson’ın 9 aylık çocuğunu camdan sarkıtıp, hayranlarını selamladığı otel.

 

Kahve Molası

Almanya’ da herhangi bir şehirde dolaşırken, kafamda sürekli kahve içecek bir yer bulmak olur. Ihlamurlar Altında Caddesi’ nde de Einstein Kahvesi’ ne gittim. Cadde üzerinde birçok popüler kahve markasının dükkanı bulunuyor. Einstein Kahvesi diğerlerine göre daha orijinal bir yer diyebilirim.

Biraz yürüdükten sonra kitap satıcılarının tezgahları ve duvarlarda çeşitli bilim adamlarının isimlerini gördüm. Berlin’ nin ilk üniversitelerinden Humboldt Üniversitesi’ nin önünden geçiyordum. Duvarlardaki isimlere biraz bakınca hatırı sayılır bir üniversite olduğu anlaşılıyor. Üniversite; Albert Einstein, Arthur Schopenhauer, Max Planck, Karl Marx, Hermann von Helmholtz gibi birçok isme ev sahipliği yapmış.

Ihlamurlar Altında Caddesi’ndeki yürüyüş Elbe Nehri’nde bitti. Berlin Katedrali ve  Eski Müze (Altes Museum) de Ihlamurlar Altında Caddesi üzerinde görülebilecek diğer yerler.

Friedrichstrasse Caddesi

Otele dönerken Friedrichstrasse tren istasyonunu kullandım. Yol üzerinde Berlin’ in meşhur kitapçısı Dussmann’ a uğradım. Kitapseverlerin görmesi gereken bir yer. Orta çaplı bir AVM büyüklüğünde bir kitapçı.

Ihlamurlar Altında Caddesi’ nden sonra, Berlin’ in ikinci önemli caddesi Friedrichstrasse Caddesi’ ni başka zamana bırakıyorum.

Friedrichstrasse Caddesi, Berlin.
Friedrichstrasse Caddesi, Berlin.
Dussmann Kitapçısı, Berlin.
Dussmann Kitapçısı, Berlin.
Berlin Gezilecek Yerler: Humboldt Üniversitesi
Berlin Gezilecek Yerler: Humboldt Üniversitesi
Berlin Gezilecek Yerler: Elbe Nehri
Berlin Gezilecek Yerler: Elbe Nehri
Berlin Gezilecek Yerler: Katedral
Berlin Gezilecek Yerler: Katedrali
Mercedes Galeri ihtişamlı vitrini herkesi cezbediyor. Özellikle, çok zengin lisanlı hediyelik bölümüne göz atılabilir.
Mercedes Galeri ihtişamlı vitrini herkesi cezbediyor. Özellikle, çok zengin lisanlı hediyelik bölümüne göz atılabilir.
Berlin Gezilecek Yerler: Eski Müze (Altes Museum )
Berlin Gezilecek Yerler: Eski Müze (Altes Museum )

 

Bir Cevap Yazın