“Berlin” diyor Marquez, “tam bir saçmalık.” Savaştan sonra çok az yapının ayakta kaldığı Berlin’ e seyahatinden sonra. Berlin, İkinci Dünya Savaşı’ dan en çok yara alan şehirlerden biridir. Sıcak savaş biter, soğuk savaş başlar. Bu defa, soğuk savaşın sembol şehridir Berlin. Uzun yıllar kendine gelemez. Sanayileşme üstadı Almanlar, Berlin’ i bir türlü metropol yapamazlar.

Doğal olarak, şehrin en çok merak edilen yerleri savaşlardan arda kalanlar. Halbuki, Berlin’ nin nerdeyse bin yıllık geçmişi var. Bir zamanlar, Avrupa’ nın en büyük şehri Londra’ dan sonra ikincilikte Paris’ le yarışırmış. Bir Berlin seyahatinde, savaşların dışında da gezilip görülmesi gereken pekçok yer var.

Hitler’ in büyük bulvarı: Unter den Linden

Bugün, Berlin’ nin adını dünya şehirleri arasında ilk duyuran Ihlamurlar Altında Caddesi’ ndeyim (Unter den Linden) ve Berlin’i tekrar geziyorum. Sabahın ilk ışıkları, hava bir kış gününe göre mükemmel. Bu caddeyi özellikle seçtim. Çünkü, burası Berlin’ in en güzel caddesi. Berlin’ lilerin Şanzelizesi. Nüfusun henüz 20 binlerde olduğu 17. yüzyılda yapılmış.

Berlin Gezilecek Yerler: Branderburg Kapısı
Berlin Gezilecek Yerler: Branderburg Kapısı

Ihlamurlar Altı Caddesi’ ni gezmeye Branderburg Kapısı’ ndan başlıyorum. Eskiden şehri saran Berlin surlarından geriye sadece bu kapı kalmış. Şanzelize Caddesi’ nin başlangıcındaki Zafer Takı’ nı (Arc de Triomphe) anımsatıyor. Berlin’e giriş ve çıkışlar bu kapıdan yapılırmış. Ortada diğerlerine göre biraz daha büyük olan kapı saray arabalarına, diğer kapılar ise halkın geçişine ayrılmış.

Asırlar boyunca, Berlin’i dışarıya açan bu gösterişli kapı, İkinci Dünya Savaşından sonra Berlin’ i ikiye böler. Doğu ve Batı Berlin arasındaki resmi sınır olur.

Günümüzde Berlin’de en fazla ziyaret edilen yerlerdendir. Öyle ki, turistler daha rahat selfie çeksinler diye özel bir platform yerleştirmişler. Özellikle yaz aylarında çok kalabalık oluyor. Kapının bir tarafı Ihlamurlar Altında Caddesi’ ne, diğer tarafı ise Berlin’ nin devasa şehir parkı Tiergarten’ a açılıyor.

Berlin Gezilecek Yerler: Hotel Adlon
Berlin Gezilecek Yerler: Hotel Adlon

İlk dikkatimi çeken bina Hotel Adlon oldu. Berlin’ nin ilk lüks oteli Hotel Adlon 1900’lü yılların başında açılmış. Ancak asıl ününü, Michael Jackson’ nın bu otelde kalmasından sonra yakalıyor. Michael Jackson’ın 9 aylık çocuğunu camdan sarkıtıp, hayranlarını selamladığı otel.

Kahve Molası

Almanya’da nereye gitsem, kafamda sürekli kahve içecek bir yer bulmak olur. Çünkü, kahve ile gerçek anlamda Almanya’da tanıştım diyebilirim. Hergün litrelerce kahve tüketen Almanların arasında, uğradığım her benzinlikçide kahve almadan gitmeyen biri haline gelmiştim.

Cadde üzerinde birçok popüler kahve markasının hemen hepsinin kahve dükkanı var. Einstein Kahvecisine uğradım.

Biraz yürüdükten sonra kitap satıcılarının tezgahları ve duvarlarda çeşitli bilim adamlarının isimlerini gördüm. Berlin’ nin ilk üniversitelerinden Humboldt Üniversitesi’ nin önünden geçiyordum. Duvarlardaki isimlere biraz bakınca hatırı sayılır bir üniversite olduğu anlaşılıyor. Üniversite; Albert Einstein, Arthur Schopenhauer, Max Planck, Karl Marx, Hermann von Helmholtz gibi birçok isme ev sahipliği yapmış.

Ihlamurlar Altında Caddesi’ndeki yürüyüş Elbe Nehri’nde bitti. Berlin Katedrali ve  Eski Müze (Altes Museum) de Ihlamurlar Altında Caddesi üzerinde görülebilecek diğer yerler.

Friedrichstrasse Caddesi

Otele dönerken Friedrichstrasse tren istasyonunu kullandım. Yol üzerinde Berlin’ in meşhur kitapçısı Dussmann’ a uğradım. Kitapseverlerin görmesi gereken bir yer. Orta çaplı bir AVM büyüklüğünde bir kitapçı.

Ihlamurlar Altında Caddesi’ nden sonra, Berlin’ in ikinci önemli caddesi Friedrichstrasse Caddesi’ ni başka zamana bırakıyorum.

Friedrichstrasse Caddesi, Berlin.
Friedrichstrasse Caddesi, Berlin.
Dussmann Kitapçısı, Berlin.
Dussmann Kitapçısı, Berlin.
Berlin Gezilecek Yerler: Humboldt Üniversitesi
Berlin Gezilecek Yerler: Humboldt Üniversitesi
Berlin Gezilecek Yerler: Elbe Nehri
Berlin Gezilecek Yerler: Elbe Nehri
Berlin Gezilecek Yerler: Katedral
Berlin Gezilecek Yerler: Katedrali
Mercedes Galeri ihtişamlı vitrini herkesi cezbediyor. Özellikle, çok zengin lisanlı hediyelik bölümüne göz atılabilir.
Mercedes Galeri ihtişamlı vitrini herkesi cezbediyor. Özellikle, çok zengin lisanlı hediyelik bölümüne göz atılabilir.
Berlin Gezilecek Yerler: Eski Müze (Altes Museum )
Berlin Gezilecek Yerler: Eski Müze (Altes Museum )

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here