Aizonai Antik Kenti dünyanın en kalabalık şehirlerinden biriydi. Roma imparatorluğu, Hristiyanlığı kabul etmeden önce Pagan inancına sahipti. Aizonai de Paganların hac için geldikleri dini bir merkezdi. Bu özelliğiyle, antik çağların en büyük şehirleri arasındaydı.

Yapılan kazı çalışmaları şehrin geçmişinin M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzandığını gösteriyor. Yani İstanbul’ dan yaklaşık 2500 yıl daha önce kurulmuş. Şimdi Aizonai Antik Kenti’nden geriye kalanlar; dünyanın en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, 20000 kişi kapasiteli amfi-tiyatro, dünya’ nın ilk borsa binası, stadyum, Roma hamamları, sütunlu cadde ve Roma köprüleri.

Zeus Tapınağı – Dünyanın en iyi korunmuş Zeus tapınağı Aizonai Antik Kenti’ nde yer almaktadır. Tapınağın en dikkat çekici yeri, herbiri 10m uzunluğunda ve 16 ton ağırlığındaki sütunlarıdır. 46 sütundan 16′ sı günümüze kadar ayakta kalabilmiştir. Tapınak, yaklaşık 2000 yıldır burada yaşaşan medeniyetlerin izlerini taşımaktadır. Osmanlı zamanında, burası seyyahların sıkça ziyaret ettiği yerlerdendi. Tapınağın duvarlarında, seyyahlar tarafından yazılmış beyitler bulunmaktadır.

Mimari açıdan bir benzeri olmayan tapınağın alt katı, orjinal haliyle günümüze kadar ulaşmıştır. Burası tanrıya hediye edilen eşyaların topladığı bir depo ve büyü odası olarak kullanılmaktaydı. Sadece kahinlerin ve dini görevlilerin bu bölüme geçilmesine izin verilmekteydi. Eskiden ahşap bir merdivenle ulaşılan bu bölüme günümüzde demir bir merdivenle ulaşılmaktadır. Tamamen gizem dolu bir yer.

Kütahya gezilecek yerler, Aizonai, Zeus Tapınağı.
Kütahya gezilecek yerler, Aizonai, Zeus Tapınağı.

Açık Hava Müzesi – Aizonai Antik Kenti’ nin civarında bulunan tarihi eserler tapınağın önündeki açık alanda sergilenmektedir. Bu sergide mezar taşları, lahitler, sunaklar vb. sergilenmektedir.

Kütahya gezilecek yerler, Aizonai, Zeus Tapınağı açık hava müzesi.
Kütahya gezilecek yerler, Aizonai, Zeus Tapınağı açık hava müzesi.

Macellum: Dünya’ nın ilk borsa yapısı – 301 yılında, Roma imparatoru Diocletian, enflasyonla mücadele etmeye başlar. İmparatorluk pazarında satılan ürünlerin satılabileceği en yüksek fiyatlar belirlenir ve Aizonai’ de yer alan Macellum’ un duvarına asılır. Bu fiyatların üzerinde ürün satışı yasaklanır. Bu şekilde tarihte enflasyona karşı ilk mücadele başlamış olur. Fiyatlardan bazıları dikkat çekici; bir erkek köle 30000 dinar, bir at 90000 dinar. Üç erkek köle ancak bir at değerinde. Macellum dünya’ nın en eski borsa yapısı olarak bilinmektedir.

Kütahya gezilecek yerler, Aizonai, Macellum, Dünya' nın ilk borsa yapısı.
Kütahya gezilecek yerler, Aizonai, Macellum, Dünya’ nın ilk borsa yapısı.

Amfi-Tiyatro – 20000 kişi kapasiteli klasik bir Roma tiyatrosudur. Sahnenin altında akustik düzenleyiciler bulunmaktadır. Bu sayede sahnede gösteri yapan sanatçının sesi bütün dinleyiciler tarafından kolaylıkla duyulmaktadır.

Kütahya gezilecek yerler, Aizonai, Amfi-tiyatro.
Kütahya gezilecek yerler, Aizonai, Amfi-tiyatro.

Stadyum – Bir zamanlar olimpiyatlar burada düzenlenmekteydi. Aslında burası; gladyatörlerin gladyatörlerle, suçlularla ve vahşi hayvanlarla (aslan, ayı gibi) mücadele ettiği bir arenaydı.

thumb_IMG_1998_1024Roma hamamları – Hamamlar Romalılar için önemli bir yere sahipti. Şehri bulaşıcı hastalıklardan korumak için, şehrin girişinde ve çıkışında olmak üzere iki tane Roma hamamı bulunurdu.

thumb_IMG_2005_1024Nasıl gidilir?

Aizonai Antik Kenti, Kütahya’ nın Çavdarhisar ilçesinde bulunmaktadır. Kütahya’ dan yaklaşık 30 dk mesafede, otobüsle ulaşım mümkün.

Daha detaylı bilgilere bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: http://www.aizanoi.com

Bir Cevap Yazın