Adana Gezilecek Yerler

1
2007
Adana, Tarihi Taşköprü.

Adana’da kebap yenir ve dönülür. Son gidişime kadar bu hep böyleydi. Halbuki, Adana’da gezilecek pekçok yer ve daha başka tatlar da varmış.

Adana’da Yapılacaklar

Kazım Büfe’de muzlu süt- Adana’da gün Kazım Büfe’de başladı. Sabahın ilk saatlerinde büfenin önündeki kalabalığı görünce şaşırmıştım. Bu hareketlilik muzlu süt için. Kazım Büfe, Adana’da muzlu sütüyle meşhur. Tost çeşitleri, şalgam suyu ve taze meyve suları da var. Aparatif bir kahvaltı için iyi bir yer. Önündeki kalabalığı fazlasıyla hakediyor.

Bisiklet turu- Toros caddesi, Adana’nın en güzel caddelerinden biridir. Cadde üzerinde birçok kahve dükkanı var. Bunlardan bir tanesi Storie Cafe. Buradan bir bisiklet kiralayıp Seyhan Nehri kenarında bir gezintiye çıktım.

Seyhan Nehri kenarında bisiklet yolu var, sessiz sakin bir yer. Biraz ilerledikten sonra sessizlik yerini gürül gürül akan bir çağlayana bırakıyor. Burası eski baraj. Açılan baraş kapaklarının oluşturduğu manzara mükemmel. Kapaklar üzerindeki üst geçitten geçerek çağlayanın coşkusunu daha yakından hissedebilirsiniz. Burası aynı zamanda “Dilberler Sekisi” denilen bölgenin başladığı yer. Bisiklet kullanan, yürüyüş yapan, balık tutan, piknik yapan ya da Seyhan Nehri’nin kenarındaki bu sakinlikte kafasını dinleyen Adana’lıların mekanı.

Adana, Dilberler Sekisi, Eski Baraj.
Adana, Dilberler Sekisi.

Taş Köprü- Bisikleti bırakmadan görülmesi gereken bir yer daha var, Taş Köprü. Şehir içi ulaşımda halen kullanılan en eski köprülerden biri. Roma İmparatoru Hadrianus 385 yılında yaptırmıştır. Sade tasarımıyla etkileyici bir yapı.

Adana, Tarihi Taşköprü.

Kebap Molası- Bisikleti bıraktıktan sonra kebap molası. Salaş yerlerde kebap yemek daha keyifli. Adana’da yemek yenecek yerler için Adana’da Ne Yenir? başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

Adana gezintimin bundan sonraki kısmı Eski Adana’da geçti. Buraya giderken yol üzerinde Sinema Müzesi’ne uğradım. Adanalı ne kadar da sanatçı varmış. Duvarlar eski Türk filmlerinin ve sanatçıların posterleriyle kaplı. Sanatçılara ait bazı eşyalar sergileniyor. Çok zengin bir koleksiyonu olduğunu söyleyemem. Eski filmlerde kullanılan kamera ve fotoğraf makinalarının sergilendiği bir alan da bulunuyor.

Eski Adana- Adana, Anadolu beyliklerinden Ramazanoğulları Beyliği’nin merkeziydi. Eski Adana’da bu beylikten izler var. Ulu Cami, Ulu Cami Medresesi, Ramazanoğlu Konağı gibi Ramazanoğlu Beyliği döneminde yapılan eserlerin hepsi Eski Adana’da.

Adana, Ulu Cami

Bu bölgede ayrıca, Adana’nın eski valilerinden Ziya Paşa tarafından yaptırılan Büyük Saat Kulesi de görülmesi gereken yerlerden. Osmanlı döneminde yapılan en uzun saat kulesi.

Adana, Büyük Saat Kulesi

Saat kulesi aynı zamanda Eski Çarşı’nın da başladığı yer. Birçok dükkan ve atölye var. Adana kebapçılarının mangal ve şiş ihtiyacı buradaki atölyelerden sağlanıyor.

Adana Eski Çarşı

Çarşıya girer girmez kebap kokuları sizi karşılıyor. Çarşıdaki, Ciğerci Mehmet’ de akşam yemeğiyle gün bitti.

Adana Eski Çarşı, Ciğerci Memet Usta
Adana Eski Çarşı, Ciğerci Memet Usta

Adana’da bir gün böyle geçti. Umarım yazdıklarım seyahatinizde faydalı olur.

1 YORUM

  1. adanaya ilk kez gelen biri olarak açıkçası bir endişem vardi ama bu kadar sıcak insanlarla karşılaşacağımı sanmıyordum adana gerçekten çok güzel yerlere ve çok iyi insanlara sahip
    ilk olarak şunu söyleyim gitmeden otel arıyordum SAYDAM OTELi buldum daha telefonda bile o kadar ilgilenidler ki hemen rezervasyon yaptım. otel gerçekten harikaydı. daha sonra bana araştırmama rağman gezilecek yerleri bir rehberle gezdirdiler. gerçekten çok iyi insanlarla karşılaştim.Kazancılar buüyük saat ulu camii muhteşem yerler görmeden evinize gitmeyin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here