Abu Dhabi Gezi Notları: Şeyh Zayed Camii

0
1374
Büyük Şeyh Zayed Camii, Abu Dhabi.

Birgün Abu Dhabi’ye yolunuz düşerse döndükten yıllar sonra, Abu Dhabi ile ilgili ilk aklınıza gelecek yapı Şeyh Zayed Camii olacaktır. Etkileyici ve masalsı bir mimari. Şehrin simgesi. Abu Dhabi’ in büyük camii.

Birleşik Arap Emirliklerinin kurucusu olan Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahyan tarafından yaptırıldı. Yapımı 2007 yılında tamamlandı. Dünyanın en büyük camilerinden. 80 kubbe ve binden fazla sütundan oluşuyor. Biraz, Taj Mahal’i anımsatıyor.

Büyük Şeyh Zayed Camii, Abu Dhabi.

Cami, modern İslam mimarisinin en önemli eserleri arasında yer alıyor. Lahor’daki Badshahi Camii, Kazablanka 2.Hasan Camii ve Taj Mahal’den izler taşıyor.

Cami yapılırken Yunanistan, Makedonya, İtalya, Çin, Hindistan başta olmak üzere dünyanın birçok yerinden tamamen orjinal malzemeler getirildi. 30 farklı tür mermer kullanıldı.

Cami’den içeriye girince dünyanın en büyük el örme halısının üzerinde yürüyorsunuz. Bu kadar büyük bir halının tek parça halinde taşınması mümkün olmayacağından, halı caminin içerisinde dokundu. Bu iş için İran’dan halı dokuyacak 1300 kişi getirildi. Halının ağırlığı 35 ton. Ayrıca ana kubbeye asılı avize de dünyanın en büyük avizelerinden biri.

Büyük Şeyh Zayed Camii, Abu Dhabi.

Şeyh Zayed Camii, Abu Dhabi’nin biraz dışarısında kalıyor. Merkezden taksi ile yaklaşık 20 dakika. Sabah 9 akşam 10 arası ziyarete açık. Ramazan ayı içerisinde giderseniz öğleden sonra 2 den akşama kadar kapalı. Akşamdan sonra sahura kadar açık. Fotoğraf makinası alınmıyor. Eğer yanınızda fotoğraf makinası varsa oradaki dolaplara bırakmanız gerekiyor.

Aşağıdaki bağlantıdan sanal bir gezinti yapabilirsiniz:

https://www.google.com/streetview/#sheikh-zayed-grand-mosque/mosque-entrance

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here