Zürih Gezilecek Yerler

0
778
Zürih Tren Garı (Hauptbahnhof)

Bütün bir yıl boyunca seyahat için biriktirdiğiniz paraları en hızlı nerede harcarım diye mi düşünüyorsunuz? Kuşku yok ki orası Zürih. Diğer Avrupa şehirlerine göre neredeyse iki kat daha pahalı. Hal böyle olunca Zürih’ te yapılacak en güzel şey, sokakların tadını çıkarmak.

Şehri dolaşmaya Hauptbahnhof’ dan başlıyorum. Burası Zürih’ in ana tren istasyonu. Zürih’ deki en gösterişli binalardan bir tanesi. İçeri girdikten sonra peronlara ulaşmak için etrafı kafe ve mağazalarla çevrili devasa bir alandan geçmek gerekiyor. Bu alan Aralık ayında Noel pazarının da kurulduğu yer.

Tren Garından çıkınca karşıdaki cadde İstasyon Caddesi (Bahnhof Strasse). Zürih’ in en güzel caddesi. Bahnhof Strasse dünyanın en pahalı ilk 10 caddesi arasında yer alıyor. Kiralar , İstiklal Caddesi’ ne göre 3 kat daha pahalı.Cadde üzerinde lüks mağazalar arasındaki yürüyüşüm Paradaplatz’ a kadar devam etti.

Paradeplatz, Zürih’ in Galatası. İsviçre’ nin o meşhur bankalarının merkezleri burada. Zürih’ in en meşhur pastanesi Sprüngli de bu meydanda. Pastanenin çikolataları çok meşhur. Kafe kısmı tıklım tıklımdı. Ancak çikolata almak için, ara caddelere de göz atmanızı tavsiye ederim. Buranın tek farkı daha pahalı olması.

Zürih’ in diğer tarafına Altstadt (Eski Şehir)’ a geçme vakti geldi. Arada Limmat Nehri var. Nehri geçmeden görülmesi gereken iki tarihi yapı; Fraumünster ve St. Peter kiliseleri. St Peter kilisesinin kocaman saati yapıldığında şehrin her tarafından görülebiliyormuş. Saatin çapı 8.7 metre. Londra’ nın meşhur saati BigBen’ den (7.5 metre) daha büyük.

Lindenhofplatz, Zürih’ i yukarıdan izleyebileceğiniz bir park. Bir şehri yukarıdan keşfetmek her zaman etkileyicidir. Lindenhofplatz’ dan görünen manzara Limmat Nehri, Altstadt’ ın tarihi yapıları, Zürih Gölü ve hava güzelse Alp Dağları. Limmat Nehri, Zürih’ i ikiye ayırıyor. Ancak bir terslik var; nehir göle akmıyor, gölden beslenip karaya doğru akıyor.

Altstadt’ ı yukardan keşfettikten sonra dar sokaklarında kalabalığa kendimizi bırakabiliriz. Zürih’ te en fazla keyif alacağınız yerlerden. Altsatdt’ ın bütün sokaklarını dolaşmalısınız. Her an bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Özellikle görülmesi gereken yer Neumarkt. Zürih’ i en güzel yansıtan sokak burası. Bir zamanlar en zengin Zürih’ liler burada yaşarlarmış.

Zürih, pahalı bir şehir olmasından dolayı çok fazla seyahat edilen bir yer değil. Dünyanın en zengin ülkelerinden birinin en önemli şehri. Bankacılık, ilaç sanayii ve saat imalatında dünyada ilk sıradalar. Bu kadar zengin olmalarına rağmen onların da birkaç sıkıntısı varmış. İlki şehirlerini dünyaya fazla tanıtamamaları. Pahalı bir şehir imajından dolayı çok fazla turist çekemiyorlarmış. İkincisi ise burada öğrendiğim bir tanım Altın Kafes Sendromu (Golden Cage Sendrom) yaşıyorlarmış. Biraz gençleri ilgilendiren bir durum aslında. Dünyanın hiçbir yerinde kendi ülkelerindeki kadar maaş alamadıklarından dolayı, iş hayatına atılacak gençlerin neredeyse tamamının ilk tercihi kendi ülkeleri oluyormuş. Bundan dolayı da kendilerini kapana kısılmış gibi hissediyorlarmış. En büyük sıkıntıları birbirinin tersi bu iki durum. Herşeye rağmen, pahalı olması gözünüzü korkutmasın. Zürih’ e yolunuz düşerse büyük keyif alacağınız bir şehir.

 

Bir Cevap Yazın